VK Prostějov - volejbalový klub
VK Prostějov - Mistr ČR
VYHLEDAT:
Český volejbal CEV CUP

Nejbližší zápasy A týmu
05.09.2019 18.00Šelmy Brno - VK Prostějov
13.09.2019 ?? - VK Prostějov
14.09.2019 ?? - VK Prostějov
15.09.2019 ?? - VK Prostějov
20.09.2019 ?? - VK Prostějov
všechny zápasy
Město Prostějov Olomoucký kraj TK PLUS

FanShop
10x Mistryně České republiky
10x Vítězky Českého poháru
4x Vítězky Česko-Slovenského poháru
1x Vítězky Středoevropské ligy
Pravidelné účastnice evropských pohárů
Tabulky
1Olomouc000000:00:00
2Olymp000000:00:00
3Královo Pole000000:00:00
4Přerov000000:00:00
5Prostějov000000:00:00
6Liberec000000:00:00
7VK Brno000000:00:00
8Frýdek - Místek000000:00:00
9Šternberk000000:00:00
10Ostrava000000:00:00
facebook twitter youtube tvcom
Kalendář
Zápasy

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček
Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Sezóna se našim volejbalistkám povedla. Jak probíhala? Ohlížíme se chronologicky za vývojem soutěžního ročníku 2017/18

07.05.2018 | Úspěšná. Vydařená. Kvalitní. Takhle stručně jedním slovem se dá zhodnotit uplynulá sezóna volejbalistek VK Prostějov, která skončila teprve před devíti dny. My se však samozřejmě nespokojíme pouze s tímto strohým konstatováním a za posledními měsíci se v následujících odstavcích podrobněji ohlížíme.

Dobrá příprava pospolu

V předchozích letech měly Hanačky opakovaně trochu problémy se sehraností vždy zkraje nového ročníku. Spousta hráček totiž pravidelně plnila letní a ranně podzimní povinnosti v reprezentačních výběrech různých zemí, kvůli čemuž logicky chyběla v drtivé většině letní přípravy. A tým vékáčka se pak dával v kompletním složení dohromady často až do zimy, než byl schopen optimálních výkonů.
Loni tahle komplikace odpadla, neboť členkou nároďáku byla v prostějovském kádru jediná Andrea Kossányiová a omezenou dobu i Lucie Nová v univerzitním celku. Všechny ostatní Čadovy svěřenkyně byly kromě menších zdravotních výpadků celé tréninkové období od začátku srpna až do půlky října, kdy startovala UNIQA extraliga, pospolu. Mohly se tedy sehrát, vyladit veškeré potřebné věci a vytvořit nadstandardně soudržnou partu.

Povedený vstup do soutěže

Skupinová fáze evropské Champions League zahajovala teprve před polovinou prosince, což pro ženy VK znamenalo jedno: úvodní dva měsíce sezóny se mohly v klidu věnovat jen extraligovým bojům (plus čtvrtfinálovému dvojzápasu Českého poháru). A tenhle pozvolnější rozjezd jim svědčil, zvlášť při zohlednění výše zmíněné podařené přípravy.
Solidně fungující mančaft hned ve 2. kole elitní tuzemské soutěže zvládl třaskavé derby v Olomouci, když na půdě největšího rivala zvítězil 3:1. Vzápětí i přes problémy přemohl nebezpečnou Ostravu též 3:1 a jinak dlouho dominoval nad všemi soupeři vcelku suverénně 3:0, včetně těch dvou duelů v ČP proti outsiderovi z Fénixu Brno. První opravdu krizová chvíle přišla až v 8. dějství na palubovce Liberce, kde tamní ambiciózní nováček vedl nad favoritem 2:1 na sety. Nicméně holky bitvu drtivě otočily, což předznamenalo vlastně celý další průběh na národní scéně.

Tvrdý náraz v Lize mistryň

Mnohem hůře dopadly Helena Horká a spol. v Champions League. Už dopředu se vědělo, že při konfrontacích s extrémně silnými favority Fenerbahce Istanbul, Imoco Conegliano i Gorgonzola Novara bude úspěch znamenat každá získaná sada a jakékoliv případné vítězství by se rovnalo malému sportovnímu zázraku. Přesně podle tohoto očekávání to pak na hřišti následně vypadalo.
Ačkoliv české mistryně dělaly co mohly a nedala se jim upřít maximální snaha, na alespoň jedno zdolání některého z tria top klubů nedosáhly. Přitom v částech vzájemných střetnutí dokázaly držet vyrovnaně krok a první tři duely vždy dotáhly k čestné prohře 1:3 s tím, že nechybělo moc k tiebreakům. Totéž platilo i v závěrečném mači na Fenerbahce, aby konečný účet přesto zněl řečí čísel krajně neradostně: 6 utkání, 6 porážek, 0 získaných bodů, skóre 4:18. Tedy hodně tvrdá a krutá realita, která jinak kvalitní kolektiv VK odsoudila do role statisty. Opravdová kontinentální (potažmo světová) extratřída totiž visí ještě o level či dva výše.

Perfektně zvládnutý pohár

Zatímco na evropské scéně hanácká družina narazila, první tuzemský vrchol si podmanila vynikajícím způsobem. Šlo o medailové boje v Českém poháru, jenž premiérově v novodobé historii ženské kategorie končil závěrečným turnajem Final Four v Brně. První krok – semifinále s Ostravou – tam sice vypadal zpočátku utrápeně, nicméně soubor okolo kapitánky Kathleen Weiss přesto postoupil dál hladce 3:0.
No a ve finále samozřejmě již čekal starý známý z Olomouce. Ošidnost jediného souboje rozhodujícího o zisku trofeje sváděla k obavám, že by to favorizované Prostějovanky třeba nemusely zvládnout. Přesný opak byl však pravdou. Skvělý výkon celé sestavy od samotného úvodu nedal sokyním dlouho žádnou šanci a byť ve třetím dějství trochu zazlobily, zasloužený triumf papírově silnějšího ansámblu 3:1 se neocitl ve větším ohrožení. A úpéčkem loni vyrvaný pohárový grál putoval zpět do rukou jeho častých držitelek – podesáté za posledních jedenáct let.

Mistrné odvracení proher

Souběžně s Champions League musely volejbalistky vékáčka absolvovat rychleji se rozjíždějící extraligový program. Což při kvalitativně užším hráčském kádru nebyl zvláště v nabitém kalendáři nadstavbové části žádný med. Přesto dotáhly celou dlouhodobou fázi bez jediné porážky, ač měly opakovaně namále.
Největší trable nastaly mezi 15. únorem a 3. březnem, kdy zvýšená náročnost až tří zápasů týdně snoubená s maximální motivací soupeřek dovedla Čadovy ovečky do tří tiebreakových bitev. A hned v té první doma proti Olomouci je od premiérového národního klopýtnutí v ročníku dělil jen kousíček, neboť celek UP měl za stavu 12:14 dva mečboly. Leč neproměnil je, vedoucí mančaft tabulky vystřihl působivý obrat. Vzápětí uspěl 3:2 i na KP Brno, zanedlouho v dalším derby na olomouckém hřišti. A v součtu se všemi ostatními výhrami (většinou 3:0) uzavřel dlouhodobou soutěž se stoprocentní bilancí 28-0.

Zlatá tečka v play off

Do vyřazovacích bojů tak prostějovský mančaft vyrážel v pohodě, vědom si svých schopností, bez přehnaných nervů z nutnosti naplnit svou roli hegemona. Čtvrtfinále s Přerovem přitom představovalo víceméně příjemný rozjezd bez ztraceného setu a třikrát 3:0 dokázal tým zvítězit rovněž v semifinále nad Brnem, přestože Královo Pole logicky vzdorovalo mnohem víc. Ale rozjetá mašina ji stejně přejela dominantním poměrem a vše směřovalo k bezpečné obhajobě.
Ta se na jednu stranu skutečně dostavila, neboť ekipa VK ve finále UNIQA extraligy porazila konkurenční Olomouc 3:0 na utkání. Na stranu druhou však ani v jednom duelu rozhodující série nešlo o jasnou záležitost, spíš právě naopak. Především úvodní poloviny střetnutí měly hanácké protivnice lepší a favoritky musely hned dvakrát těžce otáčet nepříznivý vývoj. Ve Sportovní hale Univerzity Palackého z 0:1 na 3:1, naposledy ve své hale Sportocentra DDM pak dokonce z 1:2 na 3:2. Ovšem zvládly to, jak jinak. A díky perfektnímu překonání všech krizových momentů dobyly pro Prostějov vysněnou i zaslouženou odměnu: desátý mistrovský titul v řadě za sebou jakožto nový rekord v české i československé historii.

GRATULUJEME!