Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

A znovu prokletý tiebreak! Ani tentokrát jsme nedotáhli obrat z 0:2 a Olomouc má titulový mečbol

03.05.2017 | Přísloví, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky, pro volejbalistky Prostějova v aktuálním ročníku neplatí. Naopak už poněkolikáté nedokázaly dorazit do vítězného konce utkání, v němž vyrovnaly z 0:2 na sety na 2:2. Další ztracený tiebreak po takovém vývoji je navíc dvojnásob prekérní, neboť přišel v nesmírně důležitém třetím mači finálové série UNIQA extraligy žen ČR 2016/17. Rivalské družstvo Olomouce uspělo 3:2, tím šlo do vedení 2:1 na duely a ve čtvrtek 4. května od 17.00 hodin bude doma ve Sportovní hale Univerzity Palackého proměňovat zápasový mečbol znamenající senzační zisk mistrovského titulu. Agelky již nemají kam uhnout, jedině tvrdé postavení se čelem nepříznivé situaci jim může zachránit sezónu.

VK UP Olomouc – VK AGEL Prostějov 3:2 (17, 23, -16, -19, 9)

Stav série: 2:1. Rozhodčí: Krtička a Renčín. Čas: 126 minut. Diváků: 1200. Sestava Olomouce: Sajdová, Dudová, Dedíková, Čutuk, Napolitano, Michalíková, libero Sain – Strušková, Kubínová, Košická, Andreeva. Trenéři: Jiří Teplý a Pavel Háp. Sestava Prostějova: Casalis, Gambová, Herelová, Hindriksen, Emonts, Frigo, libero Kovářová – Tinklová, Rodriguez, Nová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.
Bodový vývoj – první set: 2:0, 2:3, 6:3, 6:5, 9:5, 12:6, 14:7, 14:9, 15:10, 19:10, 19:12, 21:12, 22:13, 22:16, 23:17, 25:17. Druhý set: 0:2, 1:3, 3:3, 5:4, 5:6, 7:6, 9:8, 9:10, 12:11, 14:12, 22:13, 22:16, 23:22, 25:23. Třetí set: 1:1, 1:3, 2:6, 4:6, 4:9, 5:10, 7:10, 7:12, 9:12, 12:15, 12:19, 13:21, 14:23, 16:23, 16:25. Čtvrtý set: 3:0, 3:2, 4:5, 5:8, 6:10, 9:12, 9:14, 10:18, 11:20, 13:22, 18:22, 18:24, 19:25. Pátý set: 2:2, 4:2, 6:5, 10:5, 10:7, 12:7, 14:8, 15:9.

Úvod? Jako na houpačce. První dvě výměny patřily domácím, další tři hostům a následující čtyři zase úpéčku. Jeho hráčky na začátku střetnutí lépe podávaly, přihrávaly i bránily a dělaly méně chyb, proto se od stavu 6:5 pevně chopily otěží. Agelky vinou špatného příjmu a kvanta nevynucených hrubek vůbec nestačily, již uprostřed vstupního dějství nabraly výraznou ztrátu (14:7). Navíc místo zkvalitnění přišla zanedlouho ještě větší krize, tudíž zahajovací sada hrozila debaklem (19:10). Ten zažehnalo až vzpamatování VK v závěru, leč na záchranu bylo pozdě – 25:17.
Zkraje druhé části se zdálo, že prostějovský tým konečně chytil plné tempo. O menší výhodu ale záhy přišel novou várkou zbytečných zaváhání, jež nepříjemně srážela jeho herní snažení (1:3 – 5:4). Průběh byl alespoň vyrovnaný, neboť Olomoučanky ztratily svou převahu zejména kvůli mnoha zkaženým servisům. Těsné skóre se přelévalo ze strany na stranu, než evidentně klidnější výběr UP zavelel k nové zteči. Platilo přitom jedno: jakmile podal do hřiště, měl jasně navrch. Čadovy svěřenky znovu zahučely do těžkého zmaru a mizerným výkonem soupeřkám doslova darovaly klíčový prostředek setu, přičemž osm inkasovaných bodů za sebou (14:13 – 22:13!) mělo fatální důsledky. Ani mohutně zlepšená koncovka pak už nepříznivý vývoj duelu neodvrátila, byť úřadující mistryně republiky obrovským vzepětím dotáhly na nejtěsnější rozdíl  23:22! Úplný finiš zatlačené protivnice zvládly – 25:23.
Nicméně šlo vypozorovat, že vysokoškolačky v téhle fázi značně znejistěly, zatímco hostující družina našla cestu do zápasu. Sice pozdě, ale přece. Za obrozením stál pronikavý posun absolutně všech činností do vyšší dimenze a mnohem víc problémů řešila Teplého parta (1:3, 2:6, 4:9). Se získaným náskokem sice AGEL nenakládal bezchybně, avšak pořád vedl minimálně tříbodovým rozdílem. A když poté výborně zaservírovala Hindriksen, přišel stěžejní únik z 12:15 na 12:19 následovaný suverénním ovládnutím posledních minut sady – 16:25.
Bohužel Prostějovu vůbec nevyšel start do čtvrtého dílu, rival tím pádem okamžitě prchnul na 3:0. Naštěstí šlo o krátkodobý výpadek vékáčka, které jinak hrálo velice dobrý volejbal nejvíc podpořený neprostupnou defenzivou. Domácí plejerky strádaly, kupily jednu minelu na druhou, v hlubokém útlumu rychle o náskok přišly a místo toho nabraly ještě větší manko (6:10). Výkon obhájkyň zlata navíc gradoval, po několika fantastických výměnách světelná tabule ukazovala 10:18. Načež bezradný sok s celou sadou těžko mohl něco účinného provést, byť přece jen zazlobil šňůrou pěti bodů (13:22 – 18:22). Vzápětí ale přistál direkt na opačné půlce palubovky – 19:25.
Šlo se tedy do rozhodujícího tiebreaku a vězte, že papírové favoritky v letošní sezóně dosud žádný nevyhrály. S touto psychickou zátěží musely vnitřně bojovat, naproti tomu soupeřky zase přišly o dvousetové vedení. Premiérový minibrejk urval ve svůj prospěch soubor okolo kapitánky Dudové (2:2 – 4:2) a ačkoliv Agelky nepřestávaly dřít, chybělo jim při hodně dobré obraně úspěšnější zakončení z protiútoků. Olomoucké hráčky se překonávaly v obětavosti, při podání Struškové udeřily čtyřbodovou sérií z 6:5 na 10:5 a bylo vymalováno. Úplný závěr si mentálně silnější kolektiv bezpečně pohlídal – 15:9 a 3:2.

Jiří Teplý (hlavní trenér VK UP Olomouc): „Vypadá to, že jinak než 3:2 po ztraceném vedení 2:0 nad Prostějovem ani neumíme vyhrát. Dnešní vývoj byl opět takový, což je hodně o hlavách. Holky prostě umí bojovat a dokážou se s takhle vyrovnanými bitvami úžasně porvat. První dva sety jsme výborně servírovali, tím soupeře dost zatlačili. Potom si ale hosté na naše podání zvykli, my jsme přestali hrát tak agresivně a opatrnějším přístupem nebyl náš volejbal natolik důsledný. Je těžké udržet maximální koncentraci proti tak silnému soupeři tři sady v řadě, každopádně tiebreak jsme zvládli zase skvěle. Šli jsme do něj s tím, že nemáme co ztratit, a naše větší uvolněnost rozhodla. Jde o nesmírně důležité vítězství, neboť v případě dnešní porážky by naše situace v celé sérii byla hodně složitá. Teď naopak máme velkou šanci.“
Miroslav Čada (hlavní trenér VK AGEL Prostějov): „Všechny herní činnosti byly vyrovnané, pouze na bloku byli domácí mírně lepší. Po zvratech ve vývoji celé bitvy rozhodovala až pátá sada, kde jsme hůř přihrávali, následně alibisticky útočili a nabírali pořád větší manko. Cítím velké zklamání. A je až tragikomické, že jsme znovu podlehli v tiebreaku poté, co se nám povedlo smazat ztrátu dvou setů. Týmu citelně chybí osobnost, takto důležité utkání začneme hrát rozklepaně a jakmile jde vyrovnaně do tuhého, porazíme se v podstatě sami. Proto jsem vzal družstvo hned po skončení zápasu do kabiny, abych k němu hodně tvrdě promluvil v zájmu všeobecné mobilizace na zítřek. Stále jsem přesvědčený, že i po těžkém a navíc ztraceném pětisetovém střetnutí jsme schopni ve čtvrtém duelu série odvést lepší výkon než dnes a rvát se o vítězství. Holky se ale musí zdravě naštvat, opravdu zabrat na absolutní maximum, ne se bát a být ustrašené. K tomu jsem se je snažil důraznou domluvou bezprostředně po konci vyburcovat.“