Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Ztratili jsme první bod v extraligovém ročníku, ale porážku se obratem z 2:1 na 2:3 povedlo v Liberci odvrátit

25.11.2017 | Dosud nejtěžší utkání v UNIQA extralize žen ČR 2017/18 odehrály prostějovské volejbalistky v 8. kole soutěže na libereckém hřišti. Dukla se od druhé sady rozjela k působivému výkonu, naopak VK dlouho tápal. Dokonce mu hrozila prohra bez jakéhokoliv bodového zisku, leč tento scénář zdárně zažehnal a nakonec zpod Ještědu odvezl vybojované tiebreakové vítězství. Díky němu uhájil průběžné vedení těsně před dotírající Olomoucí.

Dukla Liberec – VK Prostějov 2:3 (-19, 16, 27, -18, -2)

Rozhodčí: Renčín a Krtička. Čas: 124 minut. Diváků: 400. Sestava Liberce: Mikšíková, Kohoutová, Krišková, Veselá, Holubcová, Delabarre, libero Dostálová – Staňková, Nečasová, Gálíková. Trenéři: Josef Smolka a Libor Gálík. Sestava Prostějova: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová – Nová, Kozmík. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.
Bodový vývoj – první set: 1:0, 1:2, 2:4, 5:4, 5:7, 7:8, 7:11, 8:13, 12:13, 13:15, 15:15, 15:19, 17:19, 17:21, 18:23, 19:25. Druhý set: 6:0, 8:2, 8:4, 10:4, 15:5, 15:7, 19:7, 19:12, 21:14, 24:14, 25:16. Třetí set: 2:0, 2:2, 5:3, 6:5, 8:5, 10:6, 10:8, 15:12, 15:14, 16:16, 18:16, 18:18, 20:18, 22:19, 22:22, 24:22, 24:25, 26:25, 27:26, 29:27. Čtvrtý set: 1:1, 1:3, 2:6, 4:6, 9:7, 10:10, 12:12, 14:12, 14:14, 16:15, 16:20, 18:21, 18:25. Pátý set: 0:2, 1:6, 2:15.

Hanačky sice zápas otevřely zkaženým podáním, ale vzápětí zabraly a rychle otočily na 2:4. Nicméně dvě nevynucené chyby vrátily mírnou výhodu na stranu domácích. Vékáčko hned odpovědělo stejnou mincí, tedy třemi získanými body za sebou (5:4 – 5:7). A následně už drželo průběh zahajovací části pevně v rukou především dobrým servisem, spolehlivým útokem i lepší obranou než soupeř. Těmito atributy uteklo na 8:13, načež přišel první výpadek na přihrávce proti výborné plachtě Kohoutové (12:13). Favoritky znejistěly, naopak severočeský tým se chytil. A zanedlouho bylo vyrovnáno 15:15. Za tohoto nejistého stavu udeřila skvělým uváděním míče do hry zpoza koncové čáry Horká, přičemž trhák na 15:19 byl rozhodující. Koncovku si prostějovská děvčata stupňovaným výkonem bezpečně pohlídala – 19:25.
Vstup do druhého dílu Čadovým svěřenkyním vůbec nevyšel. Mimo jiné se nechaly dvakrát bodově zablokovat a vzhledem k bleskovému růstu skóre si kouč záhy vzal oddechový čas. Bohužel pomohl částečně až o něco později, kdy rozpumpovaný Liberec vedl již 6:0. Smazání tak výrazné ztráty není žádná legrace a obhájkyním titulu se to vůbec nedařilo, neboť jednoduše řečeno nehrály dobře. Hráčky Dukly naproti tomu účinně servírovaly a především výtečně bránily na síti i v poli, což vyústilo v ještě markantnější zvýšení jejich náskoku (15:5, 19:7)! Z mizérie vinou špatného příjmu i hrubek ve všech ostatních činnostech se papírově silnější družstvo zvedlo teprve v závěru, jenže to bylo na záchranu setu přes mohutné dotahování (19:12) logicky pozdě – 25:16.
Leč zdálo se, že z hlubokého ponoru, do nějž úřadující mistryně republiky spadly, začínají pozvolna stoupat zpět nahoru. Start třetí sady však tenhle dojem nepotvrdil. Rozjeté Delabarre a spol. se dál vezly na vlně volejbalové euforie, zatímco mančaft okolo kapitánky Weiss nadále chyboval. Tím pádem Smolkova parta udržovala svou převahu a vítězné plány VK dostávaly povážlivé trhliny (2:0, 5:3, 8:5). Krize vyvrcholila vedením extraligových novicek 10:6, aby od té chvíle mdlý projev hanáckého kolektivu přece jen ožíval. Pomalu, ale jistě se povedlo manko zlikvidovat (10:8, 15:14, 16:16) a byť domácí soubor hned zase odskočil na 18:16, rozhodnutí přinesla až dramatická koncovka. Hosté v ní dokázali srovnat z 22:19 na 22:22, vzápětí odvrátit dva setboly za kritického skóre 24:22, nevyužít svůj jeden po obratu na 24:25. A v úplném finiši infarktových rozměrů pak Severočešky proměnily setbol číslo pět – 29:27.
Bylo tudíž jasné, že lídryně tabulky minimálně ztratí premiérový bod v sezóně. Aby nedošlo k něčemu ještě horšímu, potřebovaly naplno zabrat, což se povedlo zkraje čtvrtého pokračování. Nadšení Dukly opadlo, místo něj dění na palubovce ovládla kvalita favorizovaných žen. Bohužel ne nadlouho. Okamžitý trhák na 2:6 bryskně vystřídalo opětovné vypadnutí z role a to nachystaný sok umně potrestal svižným kontrem na 9:7. Výsledkové akcie moravského ansámblu znova klesaly, ovšem na samotné dno nepadly. Odvrácení hrozby tříbodové porážky zařídila zejména pětibodová šňůra při super podání Weiss (16:15 – 16:20), načež jako vyměněné plejerky vékáčka suverénně ovládly zbytek sady – 18:25.
Došlo tedy na závěrečný tiebreak a v něm již nebylo absolutně co řešit. Vedoucí ekipa soutěže totiž zapomněla na trápení z většiny předchozího mače, zvýšila úroveň svého výkonu na očekávaně mezinárodní level, nestíhající soupeřky doslova rozdrtila náhlým probuzením dlouho dřímající týmové síly. A vzrušující bitva nakonec dopadla předpokládaným vítězstvím Prostějova, byť jen těsně vydřeným a s bodíkem ponechaným na české půdě – 2:15 a 2:3.

Josef Smolka (hlavní trenér Dukly Liberec): „Pro nás velký dílčí úspěch, získat bod s Prostějovem se určitě cení. Utkání mělo vynikající úroveň, náš výkon byl dlouho opravdu výborný, skvěle jsme bránili a po jasně vyhraném druhém setu urvali ve vyrovnané koncovce nejen zásluhou štěstí i třetí sadu. Až od půlky čtvrtého setu a následně v tiebreaku jsme odpadli, přesto však bereme výsledek 2:3 proti největšímu favoritovi ligy pozitivně.“
Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Narazili jsme na velice silného soupeře, který exceloval v obraně a my s ním dlouho bojovali. Nakonec se nám povedlo Liberec zlomit lepším útokem. Nicméně výkon jsme v podstatné části zápasu nepředvedli dobrý hlavně vinou špatné obrany na síti, proto ten ztracený bod. Cením si kolektivního zlepšení od poloviny čtvrtého setu, díky čemuž se podařilo výsledek otočit z 2:1 na 2:3.“