Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

V těsné koncovce jsme ze setbolu ztratili slibně rozjetou první sadu. A pak už nás italský favorit převálcoval

07.02.2018 | Zatím nejhorší utkání v evropské Champions League žen 2017/18 odehrály prostějovské volejbalistky. Do zápasu 4. kola základní skupiny B proti Novaře přitom odstartovaly výborně a sahaly po zisku úvodního dílu, když až do jeho úplného závěru vedly. Dokonce měly setbol, ale neproměnily jej. A extrémně silný sok po obratu zavelel na prudkou zteč, které soubor VK nedokázal vůbec čelit. Navzdory původně slibnému vývoji tak bitva dopadla suverénním triumfem družiny Igor Gorgonzola.

VK Prostějov – Gorgonzola Novara 0:3 (-24, -13, -15)

Rozhodčí: Michlic (Polsko) a Guillet (Francie). Čas: 75 minut. Diváků: 820. Sestava Prostějova: Horká, Kossányiová, Herelová, Weiss, Emonts, Trnková, libero Kovářová – Nová, Slavíková, Kozmík, Zatloukalová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Novary: Piccinini, Gibbemeyer, Skorupa, Plak, Chirichella, Egonu, libero Sansonna – Enright, Vasilantonaki, Zannoni. Trenéři: Massimo Barbolini a Davide Baraldi.
Bodový vývoj – první set: 1:0, 1:2, 4:4, 4:6, 7:7, 7:9, 9:11, 11:11, 15:12, 15:15, 17:15, 18:18, 21:18, 21:21, 23:21, 23:23, 24:23, 24:26. Druhý set: 1:0, 1:2, 2:6, 4:7, 4:10, 6:11, 6:17, 9:17, 9:20, 13:23, 13:25. Třetí set: 0:3, 2:3, 2:5, 3:8, 6:10, 6:15, 8:15, 8:17, 9:19, 10:21, 12:23, 14:23, 15:25.

Nenechat si favorita hned ze začátku utéct, držet s ním krok. To byl důležitý vstupní úkol Hanaček, který se jim dařilo plnit. Od stavu 1:0 sice hostující tým většinu času vedl, ovšem jen těsně, maximálně o dva body (4:6, 7:9, 9:11). A domácímu družstvu se opakovaně dařilo vyrovnávat (7:7, 11:11). Uprostřed zahajovacího dějství navíc přišla velká chvíle prostějovského mančaftu, jenž prudce udeřil při účinném servisu Weiss. Její plachty dostaly soupeřky pod tlak na přihrávce, následovalo několik výborně ubráněných míčů i parádních útoků a čtyřbodová série znamenala obrat z 11:12 na 15:12! Od té chvíle mělo mírně navrch perfektně šlapající vékáčko, zatímco znejistělé Italky nečekaně často chybovaly včetně zakončení. Po dalším miniúniku (18:18 – 21:18) to vypadalo už velice slibně, leč novarské plejerky smazaly manko jednou (21:21), pak podruhé (23:21 – 23:23), následně odvrátily i setbol (24:23). Aby poté zkušeněji dorazily dramatickou koncovku – 24:26.
Těsně promarněný závěr mohl na mistryních ČR zanechat psychické stopy, což se opravdu stalo. Papírově silnější celek zvýšil otáčky, přitlačil všemi činnostmi a jal se dominovat. Hlavně podáním (Čadovým svěřenkyním odešel příjem) + útokem (na bomby z často ohromné výšky defenziva nestačila). Tím pádem náskok Gorgonzoly hrozivě narůstal (2:6, 4:10, 6:17). Horká a spol. nenacházely nic, čím by se chytily, nepomáhala ani střídání. A hrozil dílčí debakl, jenž také nastal, byť díky vyrovnanému finiši v nijak brutálním rozměru – 13:25.
Češky potřebovaly za daného průběhu střetnutí nějaký pozitivní impuls, ale ten nepřicházel ani zkraje třetí části. Ženy VK pod trvalým náporem vysoké kvality protivnic hrozně těžko rozvíjely svou vlastní hru a narůstal počet jejich vynucených i nevynucených hrubek, naopak rozjeté šampiónky z Apeninského poloostrova třímaly taktovku v rukou stále pevněji. Vývoj duelu diktovaly místy až příliš jednoznačně, například při trháku z 2:3 na 6:15. Tam to s českou partou opět vypadalo zle nedobře, ovšem na sklonku mače alespoň dokázala rovnocenně vzdorovat a tím nepřipustila extrémní výprask. Přesto souboj v úhrnném součtu vyzněl dost jasně – 15:25 a 0:3.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Na začátku utkání jsme hráli vyrovnaně především díky tomu, že soupeř chyboval. Jakmile s tím přestal, byl zápas od druhého setu jednoznačný a neměli jsme šanci hlavně v útoku i obraně. Projevila se vysoká kvalita Novary, zatímco my jsme v první sadě promarnili svou příležitost. Celkově jsme mohli zahrát lépe.“
Laura Emonts (smečařka VK Prostějov): „Pro nás to byl velice těžký zápas, proti tak silnému soupeři je složité získávat body. Novara na nás vyvíjela značný tlak servisem a zejména útokem, její hráčky jsou na tom hodně dobře po fyzické stránce. A v obraně jsme je většinou vůbec nestíhaly.“
Massimo Barbolini (hlavní trenér Gorgonzola Novara): „Byl to pro nás velmi důležitý zápas a jsme šťastní za vítězství 3:0. Prostějov hrál v úvodu výborně, vedl 21:18. A rozhodlo, že jsme úvodní sadu i z takového stavu otočili. Na tým jsem hrdý, že tuhle složitou situaci zvládl. Potom už jsme hráli mnohem lépe a soupeři nedali šanci, tři získané body jsou v těžké skupině B moc důležité.“
Cristina Chirichella (blokařka Igor Gorgonzola Novara): „Kromě části vstupního setu jsme hrály výborně, dařilo se nám v obraně i v útoku a na hřišti jsme působily jako pevný tým. Rozhodl náš obrat první sady, s výkonem i výsledkem můžeme být spokojené.“