Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Dva a půl setu statečného i kvalitního boje s italskou mašinou, až závěr nám utekl

21.02.2018 | Většina posledního domácího vystoupení prostějovských volejbalistek v evropské Champions League 2017/18 měla z jejich strany velice dobrou úroveň. Ve střetnutí 5. kola základní skupiny B sváděly dost vyrovnanou bitvu s lídrem tabulky z Conegliana, jenž úvodní dva sety získal až po boji. Teprve v koncovce celého mače víc utekl a zaslouženým vítězstvím 3:0 si zajistil postup do play off. Naopak ženy VK ani na pátý pokus nezískaly žádný bod, leč kromě zhoršeného závěru zanechaly sympatický dojem.

VK Prostějov – Imoco Conegliano 0:3 (-21, -21, -15)

Rozhodčí: Grieder (Švýcarsko) a Kurtiss (Lotyšsko). Čas: 71 minut. Diváků: 800. Sestava Prostějova: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová - Nová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Conegliana: Lee, Folie, Fabris, Hill, De Kruijf, Wolosz, libero Fiori – Nicoletti, Bechis, Cella. Trenéři: Daniele Santarelli a Valerio Lionetti.
Bodový vývoj – první set: 0:1, 3:1, 3:3, 4:5, 7:7, 7:9, 8:12, 10:12, 10:14, 13:17, 15:17, 15:19, 16:21, 18:23, 20:23, 21:25. Druhý set: 1:1, 1:3, 3:5, 5:5, 7:7, 7:13, 10:15, 10:17, 12:17, 14:18, 15:21, 18:21, 18:23, 19:24, 21:25. Třetí set: 2:0, 2:2, 4:2, 7:5, 7:9, 9:11, 11:11, 12:14, 14:15, 14:22, 15:25.

Domácí hráčky od začátku viditelně sázely na hodně ostrý servis o značném riziku. Neboť jim tahle taktika vycházela a dostávaly soupeřky do problémů s přihrávkou, držely krok. Nejprve dokonce vedly 3:1, poté byl stav nějakou dobu vyrovnaný (7:7). Jakmile však znejistěl i prostějovský příjem, získávalo hostující družstvo převahu lepším útokem (8:12). V další pasáži nemohlo vékáčko dotáhnout vinou několika zkažených podání, pak Imoco pro změnu opakovaně bodově zablokovalo. Nadějné skóre 15:17 se tím pádem změnilo na 16:21 a byť české mistryně nepředváděly vůbec špatný volejbal, favorit si koncovku bezpečně pohlídal – 21:25.
Hned zkraje druhé části sice italský soubor znovu odskočil na 1:3, ale Hanačky to nijak nerozhodilo. V zakončení se skvěle dařilo Kossányiové, ofenzivní úspěšnost VK dosahovala procent papírově silnějších konkurentek. Což vedlo k vyrovnání na 5:5. Bohužel netrvalo dlouho a opět zaúřadovala vynikající obrana Conegliana jak na síti, tak v poli. Čadovy svěřenkyně dlouho nemohly skórovat, po šestibodové šňůře (7:7 – 7:13) jim pomohla až úspěšná challenge. Poté se zas vzpamatovaly, aby s protivníkem sváděly více než rovnocenný boj včetně několika nádherných výměn absolutní top úrovně. Blíže než na rozdíl tří bodů ovšem Santarelliho squadra nenechala Prostějov přiblížit a od stavu 18:21 závěr sady znova s přehledem ukormidlovala – 21:25.
Nicméně domácí kolektiv se stále prezentoval vysokou herní kvalitou, což platilo také pro start třetího dějství. Vedení přitom mohlo být ještě výraznější než o dva body (2:0, 4:2, 6:4), pokud by se plejerky okolo kapitánky Weiss vyvarovaly některých zbytečných hrubek. Leč udělaly je a nachystaný sok okamžitě trestal nekompromisním obratem ze 7:5 na 7:9. Tím se favorizovaná ekipa ocitla znovu kousek nahoře a navzdory maximálně sympatické snaze vyslankyň ČR tam již zůstala do úplného vyvrcholení duelu. Ještě se povedlo nadějně srovnat (11:11), načež hostující hvězdy pořádně utáhly šrouby. A novým trhákem pádnosti sedmi bodů za sebou (14:15 – 14:22) definitivně rozhodly. Ženám VK utekl teprve tento samotný finiš, jinak svedly s kandidátem na triumf v celé Lize mistryň hodně důstojnou partii – 15:25 a 0:3.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Chtěli jsme odehrát dobré utkání proti velice silnému týmu, který vede naši skupinu Champions League i italskou ligu. Většinu zápasu se to dařilo a ze svého výkonu můžeme mít příznivý pocit s výjimkou úplného závěru. Favoritovi jsme herně stačili kromě jednoho obrovského rozdílu spočívajícího na blocích. Ty naše vůbec nedokázaly ubránit útočnice Conegliana a právě v téhle činnosti získával soupeř rozhodující převahu.“
Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Dlouho jsme hrály velmi dobře, až od půlky třetího setu šel náš výkon dolů. Kromě tohoto závěru jsme ale špičkovému soupeři byly hodně zdatným protivníkem a zanechaly slušný dojem, byť se nepodařilo získat ani sadu. Hostům jsme vyrovnaně stačily ve všech činnostech kromě blokování, v němž mělo Imoco suverénně navrch.“
Daniele Santarelli (hlavní trenér Imoco Conegliano): „Jsem hrozně rád za třísetové vítězství kvalitním výkonem poté, co jsme o víkendu nezvládli rozhodující zápas italské pohárové soutěže. Dnešní utkání se nám povedlo odehrát skvěle, jen v úvodu trochu zlobilo podání i bloky. Rychle jsme se však zvedli a až do konce pak předváděli špičkový volejbal. Potřebovali jsme se vzpamatovat z velkého zklamání, což dokonale vyšlo. A já cítím s tímhle střetnutím maximální spokojenost.“
Joanna Wolosz (kapitánka Imoco Conegliano): „Podaly jsme velice dobrý výkon a celý zápas měly pod kontrolou. Jen zpočátku se nám nedařilo na bloku, ale ten jsme ještě během prvního setu zlepšily. Celou dobu nám šel servis a především útok, za hladké vítězství jsme samozřejmě šťastné. Zvlášť po prohraném finále Italského poháru. Dneškem jsme se vrátily na správnou cestu.“