Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Podruhé za sebou jsme s úpéčkem svedli pětisetovou bitvu – a opět vítězně, navíc venku

03.03.2018 | Náročná série šesti mistrovských zápasů v jedenácti dnech vyvrcholila pro volejbalistky VK Prostějov utkáním 25. kola UNIQA extraligy žen ČR 2017/18 na palubovce UP Olomouc. Dramatické derby krajských rivalů se změnilo ve více než dvouhodinovou bitvu plnou zvratů, aby se v závěru radovaly z těžce vydřené výhry hostující lvice. Tím pádem už mají jisté prvenství po dlouhodobé části a nejvýhodnější nasazení pro play off.

UP Olomouc – VK Prostějov 2:3 (25, -23, -18, 23, -8)

Rozhodčí: Dušek a Nedbálek. Čas: 127 minut. Diváků: 500. Sestava Olomouce: Kubínová, Dedíková, Sajdová, Napolitano, Michalíková, Strušková, libero Sain – Košická, Dudová, Čutuk. Trenéři: Jiří Teplý a Pavel Háp. Sestava Prostějova: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová - Nová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.
Bodový vývoj – první set: 6:0, 6:2, 8:2, 11:3, 13:4, 13:6, 16:7, 18:8, 19:9, 19:14, 20:16, 21:19, 23:20, 23:23, 24:23, 25:24, 27:25. Druhý set: 1:2, 4:2, 5:5, 7:6, 7:11, 10:13, 10:15, 15:15, 15:18, 17:18, 18:21, 19:24, 23:25. Třetí set: 0:5, 4:5, 4:7, 7:7, 9:8, 11:9, 14:10, 14:13, 15:20, 17:20, 17:24, 18:25. Čtvrtý set: 0:5, 2:5, 2:8, 4:8, 4:12, 6:14, 8:14, 9:16, 12:16, 13:18, 16:18, 16:20, 21:20, 22:22, 24:22, 25:23. Pátý set: 2:1, 2:5, 3:8, 6:9, 7:10, 7:13, 8:15.

Horší úvod nemohl hostující tým potkat, veskrze po vlastních hrubkách dovolil soupeřkám bleskově uniknout na 6:0! Hlavně v útoku vékáčko vyhazovalo do autu jednu smeč za druhou, zatímco domácímu družstvu se naopak vše dařilo a dál zvyšovalo svůj náskok. Za hrozivého stavu 11:3 tak měl kouč Čada vybrány už oba oddechové časy… Po tom druhém došlo k částečnému zlepšení, leč pouze chvilkovému (13:6), načež prostějovská herní slabota pokračovala. Vypadalo to na pořádný výprask (18:8), leč favoritky se přece jen vzpamatovaly a následující pasáž patřila jejich mohutnému vzepětí. Díky vyrovnání na 23:23 směřovalo zahajovací dějství k obřímu obratu, nicméně dramatickou koncovku vzdor svému výkonnostnímu propadu urvalo úpéčko, když proměnilo třetí setbol – 27:25.
Přesto bylo vidět, jak šel kolektiv VK z počáteční mizérie prudce nahoru. Jenže hned zkraje druhé části nastaly nové komplikace vinou krátkého výpadku, jenž pohotový protivník okamžitě ztrestal (1:2 – 4:2). V tomto případě se však jednalo již pouze o dílčí zaváhání, které úřadující mistryně hbitě odčinily. Nahoru jim pomohla zejména pětibodová šňůra při účinném servisu Herelové ze 7:6 na 7:11. Zanedlouho zvýšily na 10:15, ovšem Olomoučanky nic nevzdávaly a vlastním náporem v podobě pěti bodů za sebou manko rychle smazaly (15:15). Startovalo se tudíž nanovo, přičemž horská dráha ve stylu nahoru – dolů nezpomalovala. S chybami na obou stranách každý chvilku tahal pilku (15:18, 18:19, 18:21), až v závěru těsně převážila kvalita bíle oděných dam. Byť ze zdánlivě rozhodutého skóre 19:24 využily teprve pátý setbol (!) - 23:25.
Horko těžko zachráněný finiš účastnice Champions League nakopl k výbornému nástupu do třetího dílu (0:5). Bohužel i zde platilo, že herní vzmach okamžitě vystřídal nepříjemný propad (4:5). Kredit je samozřejmě potřeba dát i vysokoškolačkám, jež předváděly velice dobrý volejbal a uměly vyhmátnout skoro každý poklesek Prostějova. Tím pádem se odvíjel vyrovnaný boj, ve kterém aktuálně získávaly převahu domácí girls zásluhou razantního otočení z 4:7 na 14:10. Krizi Horká a spol. překonaly tříbodovým kontrem (14:13), vzápětí přišlo několik nádherných a současně dlouhých výměn. Všechny patřily rozpumpovaným šampiónkám republiky, jež dokonalou pasáží sokyně doslova uvařily (15:20). A k přesvědčivému zisku sady číslo tři zbýval od tohoto progresu jen krok – 18:25.
Nejvíc ze všeho Čadovy ovečky zlepšily podání a především obranu, na síti i v poli měla náhle vynikající parametry. Celá hra lídryň soutěže zde fungovala na jedničku, což se promítlo též do začátku čtvrtého setu (0:5, 2:8, 4:12). Ženy UP rázem neměly nic, čím by náporu soupeřek odpovídaly. Ale nepřestaly bojovat, díky čemuž nejprve vyrovnaly hru (8:14) a potom dokonce zatroubily do ofenzivy (12:16). Děvčata v červených sukýnkách vyráběla nevynucené minely, Teplého suita naopak stupňovala tempo. Nečekané zhoupnutí vývoje vedlo ke snížení na 16:18, posléze až ke zvratu z 16:20 na 21:20! Nové drama tak bylo na světě a úspěšněji jej zvládly domácí bojovnice, které dovršily své zmrtvýchvstání – 25:23.
Rozseknout atraktivní derby tedy musel tiebreak. V něm se první minibrejk zdařil prostějovské družině, neboť dobře zaservírovala Trnková a její parťačky zavřely defenzivu (2:1 – 2:5). Tenhle úder již měl sílu definitivního rozhodnutí, olomoucká ekipa nedokázala reagovat pronikavěji, než korekcí z 3:8 na 6:9. A úplná koncovka hanácké řeže jednoznačně patřila vedoucímu celku tabulky – 8:15 a 2:3!

Jiří Teplý (hlavní trenér UP Olomouc): „Dnešní zápas byl o tom, které družstvo zrovna víc chtělo a bylo ochotno do toho jít, zariskovat. My jsme ze začátku výborně servírovali, soupeř nám pomáhal chybami. Těch jsme ale v některých fázích dělali spoustu i my, průběh se často přeléval ze strany na stranu. A celkově šlo o vyrovnaný boj se šťastnějším koncem pro hosty. Podle mého názoru by takové utkání měli pískat zkušenější rozhodčí, tihle výsledek dost ovlivnili.“
Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Úvod byl z naší strany velice špatný, dělali jsme hrozně moc chyb v útoku. Ani výrazným zlepšením jsme první set už nezachránili, ale přes občasné výpadky šel výkon týmu postupně nahoru a při vedení 2:1 na sady plus 14:6 jsme střetnutí měli jasně ve svých rukách. Tam byla škoda, že se to nepodařilo dotáhnout do vítězného konce ve čtyřech setech. Nicméně tiebreak jsme zvládli výborně, i dvoubodovou výhru v těžkém boji nakonec beru.“