(15)
Libera.

Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Holky úvodní čtvrtfinálový duel ČP zvládly, do brněnské odvety půjdou s výhodou tříbodového výsledku 3:1

01.11.2018 | Těžké soupeřky dostaly prostějovské volejbalistky do čtvrtfinále Českého poháru 2018/19, z Šelem Brno vyztužených pěticí ostřílených matadorek jde respekt. Napoprvé v boji o postup do Final Four soutěže si však ženy VK s nebezpečným sokem poradily, ač při cestě za výhrou ztratily set. Víc ale ne a díky celkově vydařené partii mají pro odvetu náskok 3:0 na body, tím pádem jim za necelé dva týdny v jihomoravské metropoli stačí i podlehnout 2:3.

VK Prostějov – VK Šelmy Brno 3:1 (20, -21, 15, 17)

Rozhodčí: Kavala a Trumpeš. Čas: 98 minut. Diváků: 300. Sestava Prostějova: Zatloukalová 2, Toufarová 3, Bezhandolska 12, Horká 25, Kojdová 16, Kozmík 6, libero Slavíková – Nová, Weidenthalerová, Polášková 4. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Miček. Sestava Brna: Nováková Janečková 16, Kočvarová 9, Matuszková 13, Beránková 9, Boulová 9, libero Chlumská – A. Pospíšilová 4, P. Pospíšilová. Trenéři: Martin Gerža a Ján Namešanský.
Bodový vývoj – první set: 2:0, 4:2, 4:4, 7:4, 11:5, 13:6, 16:7, 16:9, 17:11, 18:13, 20:14, 20:16, 23:17, 24:18, 25:20. Druhý set: 0:2, 1:3, 4:3, 4:8, 6:8, 9:9, 11:12, 13:12, 13:16, 16:19, 18:19, 21:22, 21:25. Třetí set: 2:3, 4:3, 6:4, 8:5, 11:6, 13:7, 13:9, 19:9, 19:11, 21:13, 23:13, 25:15. Čtvrtý set: 4:0, 7:1, 10:2, 10:5, 12:6, 12:8, 14:8, 15:9, 15:12, 18:12, 19:15, 23:15, 25:17.

Lepší úvod domácího týmu ještě dokázaly soupeřky eliminovat (2:0 – 4:4), ale vzápětí Hanačky nasadily k mohutnému trháku. Dobře podávaly, vytvářely tlak kvalitním útokem, málo chybovaly a především výborně bránily na síti. Šelmy pod tímto náporem kupily hrubky (ne)vynucené a jejich manko rychle narostlo až na 16:7. V té chvíli se hostující družstvo chytilo, průběh zahajovací sady pozvednutím veškerých činností ještě zdramatizovalo (18:13, 20:16). Nicméně koncovku si vékáčko bez větších problémů pohlídalo – 25:20.
Jako už mnohokrát v letošní sezóně ale Prostějovanky hned po zisku setu postihl velký výpadek. Po vstupním obratu z 1:3 na 4:3 měl podobu pětibodové šňůry Jihomoravanek, za něž se Kočvarové povedlo rozvrátit přihrávku na opačné straně hřiště (4:8). Leč vzápětí oplatily Petrášovy svěřenkyně podobnou mincí, ofenzivně skvěle je přitom táhla Horká. Skóre tak bylo bleskově srovnáno (9:9), zanedlouho dokonce otočeno (13:12). V tu chvíli ovšem výkonem rostoucí Geržova parta udeřila další sérií výměn za sebou na 13:16, která v konečném důsledku rozhodla. Přes maximální snahu se obhájkyně pohárové trofeje dokázaly maximálně přiblížit na nejtěsnější rozdíl (18:19, 21:22) a v závěru vinou několika zaváhání odpadly – 21:25.
Jinak se celkově hrál oboustranně pěkný volejbal dost vysoké úrovně. Mírné favoritky přitom nabraly zpět částečně poztrácenou herní jistotu, od skóre 2:3 do toho zase začaly pořádně šlapat. Pomohly si účinnějším servisem i obrannými zákroky v poli, nahoru šlo též zakončení (Kojdová) po zpřesněné mezihře. A všechno vycházelo z ustáleného příjmu, kde pomohla střídající Polášková. Jihomoravanky náhle nevěděly, co si proti kompaktnímu pojetí VK počít, a náskok rostl geometrickou řadou (11:6, 19:9). Třetí část tudíž měla jednoznačné vyznění – 25:15.
Tentokrát navíc Prostějov nepolevil a získanou pohodu si stoprocentně přenesl do dalšího dějství. Raketový start v kontrastu s brněnským trápením ho poslal do luxusního osmibodového odstupu 10:2. Jenže ani tohle zdaleka nemělo rozhodující váhu. Jako obvykle přišel nemalý propad, naopak Matuszková a spol. se chytily. Což vedlo k přesunu setu do otevřené polohy (10:5, 12:8, 15:12). Definitivní razítko na vítězství domácích tak dal teprve nový minibrejk na 18:12 + dvě šťastná prasátka Horké z posledního nebezpečného stavu 19:15. Vzápětí dámy v růžovém přidaly dva bloky přímo na zem a mač nabral finální rozuzlení – 25:17 a 3:1.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Mám radost, že jsme splnili cíl a zvítězili za tři body. Pomohl nám dobrý začátek, i když potom jsme znejistěli v jednom postavení a druhý set odehráli špatně vinou chyb nejen na přihrávce, ale taky v dalších činnostech. Od třetí sady šel náš výkon opět nahoru, zatlačili jsme servisem i bloky a kvalitně útočili. Zasloužená výhra, jsem spokojen jak s výsledkem, tak s předvedenou hrou ve většině utkání.“
Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Myslím, že dobrý. Až na jeden horší set jsme hrály to, co bylo potřeba. Soupeřky mají svou kvalitu a hlavně ve druhé sadě to ukázaly, jinak jsme je ale povedeným výkonem držely pod sebou. Máme tak výsledek, jaký jsme chtěly.“
Martin Gerža (hlavní trenér VK Šelmy Brno): „Přijeli jsme sem zkusit zahrát dobrý sport, což se nám dva sety dařilo. Po slabším úvodu si holky zvykly na zdejší prostředí i na soupeře, který desetkrát za sebou ovládl extraligu. Od stavu 1:1 už potom byli domácí lepší, když my jsme neodpřihrávali, tím pádem hůř útočili a Prostějov nás ubránil. Odveta je stále otevřená, byť my máme určitě prioritu v ligové soutěži.“
Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Měly jsme hodně pomalý rozjezd, ale ještě během prvního setu se do toho dostaly a hlavně ten druhý se nám povedl skvěle, získat ho nebylo při oboustranně kvalitním volejbalu vůbec lehké. Následně jsme odešly na příjmu, z toho pramenily další chyby. A ve zbytku zápasu nás lepší domácí tým přehrál.“