Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Rivalovi jsme v derby naložili jen ve třetím setu, jinak byl hostující tým lepší a odvezl si všechny tři body

15.12.2018 | Krajský střet volejbalistek Prostějova a Olomouce je vždy řádně nažhavený, samozřejmě to platilo také o sobotním zápasu 14. kola UNIQA extraligy žen ČR 2018/19. Dvě sady mu suverénně panoval soubor UP, následně to pro změnu vypadalo na setové srovnání a vyústění až v tiebreaku. Družina VK však své povstání nedotáhla ke zdárnému závěru a nakonec papírově silnějšímu celku podlehla po hezké bitvě plné oboustranných výkyvů 1:3.

VK Prostějov – UP Olomouc 1:3 (-21, -15, 11, -23)

Rozhodčí: Kostka a Horký. Čas: 100 minut. Diváků: 680. Sestava Prostějova: Zatloukalová 1, Nová 10, Bezhandolska 17, Horká 20, Toufarová 2, Rutarová 4, libero Slavíková – Kojdová 16, Weidenthalerová, Kozmík 1, Dvořáčková. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Miček. Sestava Olomouce: Kubínová 2, Košická 1, Trnková 16, Orvošová 14, Kossányiová 9, Strušková 9, libero Kovářová – Sokolová 3, Michalíková 9, Napolitano 1, Dudová. Trenéři: Jiří Teplý a Miroslav Jehlář.
Bodový vývoj – první set: 0:3, 1:8, 4:9, 4:11, 8:11, 8:13, 9:14, 13:14, 16:17, 16:19, 19:20, 20:21, 20:24, 21:25. Druhý set: 0:8, 1:12, 4:13, 5:16, 7:16, 7:18, 10:18, 11:22, 13:22, 15:23, 15:25. Třetí set: 5:0, 6:3, 9:3, 9:5, 12:5, 14:6, 19:7, 19:9, 22:9, 22:11, 25:11. Čtvrtý set: 4:0, 6:1, 7:4, 8:9, 12:9, 12:12, 13:15, 14:17, 16:18, 16:20, 17:22, 20:22, 20:24, 23:25.

Domácí hráčky si v úvodu musely chtě nechtě vzpomenout na čtvrteční duel s Šelmami Brno, neboť znovu nezachytily začátek. Ale vůbec. Stačilo pár minut a kvalitně podávající i blokující soupeřky utekly na 1:8. Vékáčko se však tentokrát dokázalo rychle zvednout a ještě do poloviny zahajovací sady téměř vyrovnat. Skvěle se chytila brzy střídající Kojdová, body tradičně sázela Horká, celý tým účinně servíroval i bránil na síti (13:14). Hrál se naprosto rovnocenný volejbal špičkové úrovně, fanoušky zaplněné hlediště se dobře bavilo. Výsledkově přitom zůstávaly stále o kousek vepředu Olomoučanky, které od stavu 20:21 vystupňovaly tempo k vítěznému finiši – 21:25.
Zkraje druhého dějství se úpéčko vrátilo k dominanci z úsvitu střetnutí a svou převahu ještě umocnilo. Prostějovské ženy vůbec nezvládaly čelit jeho tlaku vyvíjenému všemi činnostmi, rivalky tažené Trnkovou je strojově přesným a precizním výkonem doslova deptaly (0:8, 1:12). Až poté se Petrášovy svěřenkyně vyhrabaly z nejhoršího a přestaly nabírat ztrátu, nicméně na záchranu tak špatně rozjetého setu nemohly reálně pomýšlet – 15:25.
Z úplně jiného soudku se pilo na startu třetí části, který pro změnu vyšel mnohem lépe třetímu družstvu tabulky (5:0, 9:3, 14:6, 19:7). Jeho členky náhle přepnuly na nepoměrně vyšší herní stupeň, skoro vše jim vycházelo a navíc bojovaly jako lvice. Nejvíc přidaly na servisu + v útoku, dost bezradný byl rázem výběr UP. Rozjeté úřadující mistryně republiky mu nemilosrdně oplácely předchozí kralování a samy si vychutnávaly totální nadvládu – 25:11!
Pro další průběh mače se jevilo jako klíčové, zda domácí kolektiv udrží perfektní výkon a nakolik hostující ekipa nechá za sebou dílčí mizérii. Zpočátku čtvrtého dílu to jasně vypadalo na první variantu. Prostějovanky opět šly do bleskového trháku 6:1, když pokračovaly ve svém parádním představení a sokyně hrnuly pod sebe. Leč nevydrželo to dlouho, favoritky zatlačily servisem, mančaft VK opakovaně chyboval a velice záhy tak došlo k prudkému obratu na 8:9. Jenže v ten moment zase zabraly hostitelky (12:9), vzápětí lídryně soutěže (12:12). Utkání tady připomínalo regulérní houpačku, jeho atraktivita stoupala k maximálním hodnotám. Definitivně pak rozhodlo další otočení Teplého party na 14:17 ve spojení s celkově silnější koncovkou vyslankyň hanácké metropole. Byť obhájkyně národního titulu dřely až do posledního dechu, ještě heroicky zkorigovaly ze 17:22 na 23:24 odvrácením tří mečbolů! Ten čtvrtý konkurentkám spadl do klína zkaženým podáním na domácí straně – 23:25 a 1:3.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Úplně jsme promarnili začátky úvodních dvou setů vinou problémů na přihrávce a především v obraně. Od třetí sady nastalo výrazné zlepšení, nakonec jsme útočili s vyšší úspěšností než soupeř. Ten však udělal celkově míň chyb a také proto zvítězil. Mrzet nás může ztracený náskok ve čtvrtém setu, kde jsme ujeli v jedné horší pasáži a svou ztrátu pak už těsně nedotáhli. Relativně dobrý výkon holky odvedly až ve druhé polovině utkání, předtím byla Olomouc jasně lepší.“
Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „První dva sety to byla z naší strany katastrofa, třetí jsme naopak odehrály výborně. Velká škoda čtvrtého, kde se nám nepovedlo udržet slibný náskok a samy jsme se o něj připravily debilními chybami. Klidně šlo vyrovnat na 2:2, šlo by se do tiebreaku. Místo toho jsme prohrály 1:3 a doplatily přitom na vlastní blbosti, což se opakuje v podstatě celou sezónu.“
Jiří Teplý (hlavní trenér UP Olomouc): „Byl to zápas plný zvratů. My jsme docela v pohodě vedli 2:0, ale potom nepochopitelně přestali hrát, a to úplně. Jako by nás někdo vypnul vypínačem, ve třetím setu jsme předvedli tragický výkon. I čtvrtou sadu jsme začali špatně, postupně se však do toho zpátky dostali a ve velké křeči utkání dotáhli do vítězného konce za tři body. Což je dnes pro nás hlavní pozitivum. Jinak jsme poznali, na čem musíme dál pracovat.“
Katarína Dudová (kapitánka UP Olomouc): „V prvních dvou setech jsme Prostějov vůbec nepustily do hry, až ve třetím přišlo polevení. Stalo se nám to už v domácím vzájemném utkání, ale tentokrát jsme po hodně špatné třetí sadě zvrátily čtvrtou na svou stranu, z čehož máme radost. Tříbodové vítězství z téhle haly určitě bereme.“