Mohlo to být lepší.

Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Prestižní derby skončilo i počtvrté v sezóně pro rivalky, naše bojovnice vydřely pouze jednu sadu

23.02.2019 | Rovněž další vzájemná bitva mezi volejbalistkami Prostějova a Olomouce se protáhla přes sto minut trvání, stejně jako všechny předchozí v tomto ročníku. A stejné byly nakonec i vítězky, kterými se v utkání 21. kola UNIQA extraligy ČR 2018/19 staly ženy UP. Vzdorující parta VK jim odolávala čtyři sety, očekávanou porážku však přesto nezažehnala. Tím pádem už má družina z hanácké metropole s předstihem jisté prvenství po dlouhodobé části soutěže.

VK Prostějov – UP Olomouc 1:3 (-26, -15, 24, -20)

Rozhodčí: Spáčil a Vachutka. Čas: 103 minut. Diváků: 800. Sestava Prostějova: Zatloukalová 3, Toufarová 12, Bezhandolska 6, Horká 23, Kojdová 6, Rutarová 11, libero Slavíková – Weidenthalerová, Polášková 1, Šmídová, Kozmík 1. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Miček. Sestava Olomouce: Kubínová 2, Michalíková 16, Trnková 19, Orvošová 16, Kossányiová 17, Sokolová 10, libero Kovářová – Dedíková, Košická. Trenéři: Jiří Teplý a Miroslav Jehlář.
Bodový vývoj – první set: 0:2, 1:4, 7:10, 9:10, 9:12, 11:12, 13:15, 15:15, 16:16, 16:18, 18:20, 20:20, 23:21, 24:22, 24:25, 26:25, 26:28. Druhý set: 0:3, 1:9, 3:9, 3:11, 6:11, 6:15, 9:16, 9:19, 12:22, 14:22, 15:25. Třetí set: 3:0, 5:1, 5:4, 8:6, 8:8, 9:10, 12:10, 12:15, 13:16, 16:16, 16:19, 19:20, 20:22, 22:22, 24:23, 26:24. Čtvrtý set: 0:1, 2:1, 3:5, 5:6, 5:10, 7:10, 8:13, 10:13, 10:15, 12:15, 13:18, 15:18, 17:20, 17:22, 18:23, 20:23, 20:25.

Domácí tým nezachytil úplný začátek střetnutí, rychle nabral ztrátu 1:4. Potom však hru vyrovnal a pravidelně ztrátoval, posléze snížil na 9:10. Fandové se hned v zahajovacím dějství bavili oboustranně kvalitním volejbalem, před koncovkou bylo dokonce srovnáno 15:15. A smazat mírné manko dokázalo vékáčko ještě jednou (18:20 – 20:20). Načež skvělým náporem v podobě tříbodové šňůry na 23:21 vybojovalo dva setboly (24:22). Leč soupeřky oba odvrátily, aby třemi získanými výměnami za sebou samy měly jeden svůj (24:25). Vzápětí se průběh ještě dvakrát otočil, tudíž dílčí drama urvalo úpéčko – 26:28.
Těsně ztracený závěr Prostějovanky evidentně poznamenal, zatímco Olomoučankám zachráněný finiš naopak pomohl. Což vedlo k jednostrannému zahájení druhé části v jasné režii hostujících plejerek (0:3, 1:9). Ty účinným servisem naprosto rozvrátily přihrávku VK, navíc Petrášovy svěřenkyně kazily i v dalších činnostech. Napravovat tenhle výpadek pak bylo složité, neboť Teplého ovečky nabraly pohodu a působily velice jistým dojmem, tuhle fázi duelu suverénně ovládaly (6:15, 9:19). Chvilková vzepětí na druhé straně sítě (6:11, 9:16) neměla dlouhého trvání, set číslo dva bleskově uplynul – 15:25.
Naději do tábora modře oděných děvčat přivál vydařený úvod třetí sady, kde vycházelo favoritky tlačit zatím nejvíc za celý mač (5:1). Ovšem družstvo bodově tažené dvojicí Trnková + Orvošová se z útlumu brzy zvedlo (5:4, 8:8, 9:10) a přes jeden následný výkyv (12:10) opět převzalo zápasovou taktovku. Po trháku na 12:15 se zdálo být rozhodnuto, ale Horká a spol. ještě zabojovaly vyrovnáním na 16:16. Něco podobného zopakovaly o chvíli později (16:19 – 19:20), na palubovce hořela poutavá bitva o každý balón s řadou vzrušujících výměn. Načež se druhý mančaft tabulky dočkal za svou nezdolnost i herní progres zasloužené odměny v podobě snížení setového skóre – 26:24.
Pohledné derby pokračovalo na plné obrátky a rovnocenně též zkraje čtvrtého dílu, než lídryně soutěže vytasily nový tlak vedoucí k razantnímu obratu z 2:1 na 5:10. Tuhle výhodu potom zdárně hájily nejen mírně vyšší úspěšností útoku (8:13, 13:18), zatímco úřadující mistryně republiky místy korigovaly zejména drtivými bloky (10:13, 15:18). Na mírně lepší sokyně to však navzdory veškeré snaze nestačilo, úplný konec si papírově silnější výběr už pohlídal – 20:25.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Ze čtyř setů jsme velice slušně odehráli dva, které se nám povedlo dostat do vyrovnaných koncovek. První jsme těsně nezískali, tu ve třetí sadě ano. Celkově však byla znát herní převaha soupeře hlavně v dlouhých výměnách, z nichž většinu dokázal získat pro sebe. Navíc nedělal tolik chyb jako my a to také rozhodovalo. My jsme si těžko vytvářeli tlak podáním, naopak Olomouc nás v určitých fázích na přihrávce dost zatlačila. Což se projevovalo i v obraně, hosté byli důraznější útokem.“
Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Hodně rozhodovala hned první sada. Kdybych v jejím závěru položila útok při našem setbolu, mohlo pak vypadat všechno jinak. Každopádně soupeřky výborně čapaly v poli a vykrývaly se, což nám trochu chybí. Neodvedly jsme to své nejlepší ani v jedné činnosti.“
Jiří Teplý (hlavní trenér UP Olomouc): „Byl to pěkný zápas pro diváky, z obou stran docela bojovný, chvílemi s větším počtem zbytečných chyb. Hodně rozhodoval úvodní set, který jsme vydřeli v koncovce. Potom se nám podařilo hladce získat druhý a asi jsme začali moc věřit, že už to bude snadné. Čímž jsme si zkomplikovali třetí sadu, naštěstí ve čtvrté jsme znovu byli celou dobu o něco vepředu. A náskok se povedlo udržet až do vítězného konce. Měli jsme celkově dobrou přihrávku bez výkyvů, v některých fázích utkání holky i úspěšně blokovaly.“
Katarína Dudová (kapitánka UP Olomouc): „Pro celé utkání byl důležitý první set, který jsme zvládly v dramatickém závěru. Následně jsme byly stále o krok napřed a ačkoliv nám utekla v další těsné koncovce třetí sada, zápas jsme měly celkově pod kontrolou. Každá výhra v Prostějově je určitě příjemná.“