Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Proti favoritovi jsme sahali aspoň po bodíku, ale těsně nám utekla rozhodující koncovka třetího setu a nevyšlo to

14.12.2019 | Zaskočit na vlastním hřišti vedoucí družstvo tabulky chtěly prostějovské volejbalistky v 15. kole UNIQA extraligy žen ČR 2019/20. Dvě sady ze čtyř byly skutečně vyrovnané, ale ty ostatní si brněnské Šelmy bezpečně pohlídaly a do "Zlaté lodi", jak se jejich městu přezdívá, si odvezly všechny tři vítězné body.

VK Prostějov – Šelmy Brno 1:3 (24, -17, -23, -15)

Rozhodčí: Spáčil a Možnár. Čas: 105 minut. Diváků: 350. Sestava Prostějova: Weidenthalerová 4, Stümpelová 12, Zatloukalová 2, Nová 7, Kozmík 3, Kopáčová 22, libero Slavíková – Fričová 8, Dvořáčková 2, Baláková. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Sťahuliak. Sestava Šelem: Nováková 4, Mikysková 17, Svobodníková 17, Diatková 20, Polášková 12, Wolowicz 10, libero Chlumská – Benediktová, Přibylová, E. Beránková, Akeo. Trenéři: Ondřej Boula a Klára Kuníková.
Bodový vývoj – první set: 2:0, 7:1, 8:4, 9:6, 12:7, 15:8, 15:13, 16:16, 18:16, 18:20, 19:22, 22:22, 24:23, 26:24. Druhý set: 2:2, 2:4, 4:4, 4:6, 5:9, 8:9, 9:10, 9:14, 10:16, 11:19, 13:19, 13:21, 16:21, 16:24, 17:25. Třetí set: 2:1, 2:9, 5:9, 8:10, 13:12, 15:13, 17:14, 18:17, 20:17, 20:23, 22:23, 23:25. Čtvrtý set: 0:2, 3:2, 3:5, 4:7, 5:11, 8:13, 8:20, 10:20, 10:22, 12:22, 14:23, 15:25.

Domácí kapitánka Zatloukalová v úvodu dobře zapodávala, soupeřky měly problémy s přihrávkou a zrodil se raketový nástup vékáčka 7:1. Ten Jihomoravanky vzápětí otupily vlastním náporem (9:6), ale jejich herní nejistota dál přetrvávala. Až za stavu 15:8 zatlačila servisem Mikysková a potíže s příjmem na opačné straně + opakovaně výborná obrana Šelem proti zhoršenému útoku znamenaly bleskové vyrovnání (16:16). Startovalo se tedy znovu od začátku, načež další pasáž zahajovacího dějství od skóre 18:16 jednoznačně ovládal kompaktnější brněnský tým (19:22). Leč následně zabral pro změnu prostějovský mančaft, aby strhujícím finišem urval dramatickou koncovku pro sebe – 26:24.
Zkraje druhé sady se na palubovku vrátila mírná převaha Boulových svěřenkyň, jež se postupně zvyšovala (4:4, 4:6, 5:9). Stačila však chvilka a Hanačky se opět zvedly (8:9), když klíčové bylo překonávat vysoké bloky protivnic. Naopak slabina tradičně spočívala na přihrávce, čehož Mikysková a spol. okamžitě dokázaly využívat (9:14). Vzniklý rozdíl se tentokrát už jen zvětšoval, černobílé dámy kralovaly (11:19). Teprve v závěru bojující děvčata v modrém zkorigovala (16:21), ovšem pouze chvilkově – 17:25.
Petrášovy ovečky srážela dolů častější chybovost, názorným příkladem byl úsek na úsvitu třetí části. Plošná kvalita dravých koček v čele s defenzivní neprostupností se zde čím dál markantněji drala na povrch a dílčím vyústěním se stala osmibodová šňůra z 2:1 na 2:9. Nicméně lvice okolo univerzálky Kopáčové nic nebalily, místo toho úderně odpověděly (8:10). A mohutným náporem již v půlce setu bryskně převzaly vedení (13:12)! V těchto momentech jim perfektně fungovaly veškeré činnosti, po nečekaném obratu na 17:14 vypadaly akcie VK dost šancovně. Každopádně se hrál oboustranně atraktivní volejbal plný dlouhých výměn a domácí kolektiv rozhodilo jedno špatné postavení, během kterého jej doslova upodávala Svobodníková (20:17 – 20:23). Stěžejní koncovku poté favoritky těsně ubouchaly – 23:25.
Lídryně tabulky vyráběly méně nevynucených hrubek a mnohem častěji bodovaly z protiútoků po ubráněných balónech. Pokud k tomu připočteme jejich četné blokařské „dekly“, jistější příjem i účinnější servis, dávalo průběžné vedení aspirantek mistrovského titulu naprostou logiku. Navíc ve čtvrtém pokračování už nepřipustily žádné polevení, tudíž duel po předchozí přetahované nahoru a dolů rychle dospěl ke svému rozuzlení – 15:25 a 1:3.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Bylo vidět, že i bez zraněných Simony Janečkové a Kristýny Boulové mají Šelmy hodně zkušené kvalitní družstvo. Největší rozdíl vznikal na podání i přihrávce, dostali jsme dvanáct es. Soupeř také výborně bránil, opíral se především o vynikající bloky. Přesto jsme mohli aspoň bod získat, ale rozhodla těsně ztracená koncovka třetího setu. Celkově jsme se trápili v útoku, zejména na krajích sítě. A protože středem jsme kvůli horšímu příjmu skoro nemohli hrát, dospěli hosté k zaslouženému vítězství.“
Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Škoda, že nemáme aspoň bod, když soupeřkám chyběly dvě členky základní sestavy. Bohužel jsme nehrály dobře a spíš se většinu utkání trápily, z jejich výborného podání se nám nedařilo přihrávat. Pak jsme často honily míč po celém hřišti a strašně těžko se prosazovaly přes jejich vysoké bloky. Tyhle věci rozhodovaly.“
Ondřej Boula (hlavní trenér Šelem Brno): „Začátek byl z naší strany hrozný, tam jsme asi ještě seděli v autech. Naštěstí se povedlo docela rychle zvednout a druhá polovina prvního setu určila další ráz zápasu, byť jsme těsně ztratili závěr. Od druhé sady holky setřásly tlak a naopak to neustál soupeř. Jen třetí set jsme zbytečně pustili z velkého náskoku do vyrovnané koncovky vlastním polevením. Jinak jsem však moc spokojený, tři získané body z Prostějova jsou parádní.“
Soňa Nováková (kapitánka Šelem Brno): „Máme radost ze tří bodů, které si odsud vezeme i v trochu pozměněné sestavě. Ukázalo se, že máme kvalitní lavičku. Vzhledem k tomu, že dva sety byly vyrovnané a ve dvou jsme měly jasně navrch, je myslím naše vítězství 3:1 zasloužené. A taky cenné, v Prostějově se totiž nevyhrává často ani lehce. Byly jsme lepší hlavně na podání a přihrávce, k tomu se nám skvěle dařilo na bloku.“