Minulé zápasy
Facebook hráček
Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Holky vedly 2:0 a měly soupeřky na lopatě, ale Belgičanky z ní utekly obratem na postupových 2:3

19.12.2019 | Takové vyřazení hodně bolí. Prostějovské volejbalistky vletěly na ženy Beverenu jako uragán, výtečným výkonem šly do dvousetového náskoku a sahaly tak po překvapivém postupu ze šestnáctifinále CEV Cupu 2019/20. Potom se však karta otočila, zbytek dvouhodinového dramatu patřil Asterixu. A odvetným zopakováním těsného výsledku z úvodního vzájemného zápasu si průnik do dalšího kola druhého nejvyššího poháru klubové Evropy zajistil favorit.

VK Prostějov – Asterix Beveren 2:3 (17, 16, -19, -19, -11)

Výsledek prvního utkání: 2:3. Postupuje: Beveren.
Rozhodčí: Anderson (Rusko) a Todorov (Bulharsko). Čas: 117 minut. Diváci: 402. Sestava Prostějova: Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková – Weidenthalerová, Dvořáčková, Baláková. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Sťahuliak. Sestava Beverenu: Van de Vyver, Clerkx, Van Avermaet, Boonstra, Stragier, Janssens, libero Valkenborg – Rampelberg, Van Geertruyden, D´Hondt, Deckers, Martin. Trenéři: Kris Vansnick a Raf Vekemans.
Bodový vývoj – první set: 0:1, 2:1, 4:2, 8:3, 15:4, 16:6, 18:6, 19:9, 22:11, 22:13, 24:14, 25:17. Druhý set: 0:3, 2:3, 4:4, 8:5, 8:7, 10:7, 11:10, 14:10, 15:12, 22:12, 22:15, 24:15, 25:16. Třetí set: 0:2, 3:3, 6:4, 8:5, 8:7, 9:10, 11:10, 12:13, 13:15, 16:18, 18:18, 18:22, 19:25. Čtvrtý set: 2:0, 2:6, 3:9, 4:13, 5:15, 13:15, 14:16, 14:19, 17:19, 17:22, 19:22, 19:25. Pátý set: 0:4, 2:6, 4:6, 5:7, 5:10, 8:10, 10:11, 10:13, 11:15.

Doslova parádní vstup měly Hanačky. Dařilo se jim všechno od účinného servisu přes jistou přihrávku a kvalitní útok až po výbornou obranu, zejména v poli. Z domácího týmu doslova čišely odhodlání, obětavnost i maximální nahecování, zatímco soupeřky úpěly pod velkým tlakem. Často chybovaly, nedokázaly se prosazovat, působily zcela bezradně. Obrovská převaha vyústila v jasné vedení 18:6 a byť se poté hra vyrovnala, o osudu zahajovací sady bylo rozhodnuto – 25:17.
Hostující družstvo se však postupně chytilo, tudíž se halou Sportcentra DDM vznášela otázka, co přinese možná klíčové druhé dějství. Asi dle očekávání přešly do ofenzivy Belgičanky (0:3), ale pozitivní aktivita jim vydržela jen chvíli. Než zástupkyně ČR rychle zastavily svůj útlum a znovu zatroubily na zteč (8:5). Vzápětí se Asterix nebezpečně přiblížil na 8:7 i 11:10, leč moravské bojovnice dál těžily ze své oživené euforie, aby novou perfektní pasáží nasadily k opětovnému trháku. Drtivý dopad měla především sedmibodová šňůra (15:12 - 22:12), po níž bylo navzdory okamžitému snížení na 22:15 vymalováno – 25:16.
Rovněž zkraje třetího dílu oživil Asterix své povadlé ambice (0:2), ovšem i tentokrát zvládla moravská jízda bleskový obrat (6:4, 8:5). Za téhle situace vypadalo všechno nesmírně slibně. Avšak výběr AVO se dokázal vzápětí zvednout vlastní otáčkou na 9:10, což hrozilo zdramatizováním duelu. Ten se v dané fázi odvíjel vyrovnaně, než dámy v černých dresech zatlačily podáním na prostějovský příjem a mírně utekly (12:11 – 13:15). Odstup pak udržovaly, aby jej přes jedno prostějovské vyrovnání (16:18 - 18:18) hned zvýraznily sérií čtyř získaných výměn za sebou (18:22). A bitva pokračovala – 19:25.
Beveren se dostal viditelně nahoru, navíc čtvrtou část odstartoval zvratem z 2:0 na 2:6. Mocně využíval svou největší zbraň, neboli skvělý servis, kterým totálně rozložil přihrávku vékáčka. Předchozí sebevědomí ztrativší „Růžovky“ náhle chybovaly i v jiných činnostech a na palubovce existoval jediný mančaft. Na jeho razantně zlepšený výkon neuměly Petrášovy svěřenkyně nijak reagovat, hlavy šly dolů, s nimi též herní produkce (5:15). Blížící se tiebreak vypadal neodvratně, ale pak fantasticky zapodávala Stümpelová a osm bodů v řadě na 13:15 dalo partě okolo Kopáčové naději. Leč zanedlouho dostala trhliny, neboť protivnice oplatily stejnou mincí zpoza koncové čáry (14:16 – 14:19). A závěr od stavu 17:19 si bezpečně pohlídaly – 19:25.
Pátý set tedy přece jen přišel. Ženy VK jej musely urvat, aby ještě udržely při životě své postupové šance. Bohužel měly mizerný nástup (0:4) a ačkoliv pak dokázaly nepříjemné manko maximální bojovností dvakrát skoro vymazat (4:6, 5:10 – 10:11), v koncovce již zmrtvýchvstání nedokonaly. Rozhodující balóny uhrály sokyně především pomocí es, což hanácké lvice definitivně srazilo do kolen – 11:15 a 2:3.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Utkání jsme začali výborně a velmi kvalitní výkon udrželi dva sety. V nich se nám dařilo soupeře tlačit servisem i dobře bránit, zásadní byla hodně solidní přihrávka s následným bodováním v útoku. Hosté často chybovali a nešlo jim to, od třetí sady ale výrazně zlepšili podání i všechno ostatní. Naše šance spočívala v tom dorazit zápas k výsledku 3:0, bohužel vyrovnaný třetí set jsme od stavu 18:18 ztratili v koncovce špatným příjmem. A totéž rozhodlo v závěru tiebreaku po dotažení na rozdíl jediného bodu. Postoupilo však kvalitnější družstvo.“
Kris Vansnick (hlavní trenér Asterix Beveren): „Byl to bláznivý zápas. První dva sety jsme odehráli velice špatně, naopak Prostějovu se dařilo a dovolil nám pouhých sedmnáct, respektive šestnáct získaných bodů. Za stavu 2:0 pro domácí však holky obdivuhodně zabraly, musím před nimi smeknout. Jako hodně mladý tým jsme byli úplně dole, přesto se dokázali od třetí sady dostat postupně nahoru a celé utkání skvěle otočit. Jsem šťastný, takové vítězství i postup nám může do budoucna dát spoustu pozitivního.“