Facebook hráček
Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

V dramatické bitvě jsme dvakrát dorovnali setovou ztrátu a nakonec padli v tiebreaku, i jeden bodík však má svou cenu

05.03.2020 | Nervydrásající boj od začátku až do konce přinesl zápas 26. kola UNIQA extraligy žen ČR 2019/20 mezi volejbalistkami Prostějova a Liberce. Oběma týmům šlo ve vzájemném duelu o první čtyřku tabulky po dlouhodobé části, kterou zatím uhájil tým VK navzdory porážce na vlastní palubovce. Z těsného vítězství se radovala Dukla a tím se před závěrečným dějstvím přiblížila na rozdíl jediného bodu.

VK Prostějov – Dukla Liberec 2:3 (-23, 18, -19, 14, -9)

Rozhodčí: Horký a Vachutka. Čas: 124 minut. Diváků: 250. Sestava Prostějova: Fričová 13, Stümpelová 15, Zatloukalová 3, Nová 18, Kozmík 6, Kopáčová 23, libero Slavíková – Dvořáčková, Weidenthalerová. Trenéři: Lubomír Petráš a Lukáš Sťahuliak. Sestava Liberce: Šulcová 14, Rutarová 13, Wopereis 7, Svobodová 12, Kohoutová 14, Šotkovská 14, libero Dostálová – Kolářová, Bajusz, Bartošová. Trenéři: Libor Gálík a Dita Gálíková.
Bodový vývoj – první set: 3:0, 5:2, 5:4, 8:6, 8:8, 10:8, 11:10, 15:10, 15:15, 18:15, 18:18, 19:21, 21:23, 23:23, 23:25. Druhý set: 5:0, 5:2, 6:4, 7:6, 13:6, 15:7, 18:8, 19:9, 19:13, 20:14, 24:14, 25:18. Třetí set: 3:0, 3:2, 5:2, 8:5, 8:9, 10:9, 11:12, 14:13, 14:16, 15:21, 18:22, 18:24, 19:25. Čtvrtý set: 1:2, 6:2, 8:4, 8:6, 11:6, 11:8, 12:9, 18:9, 20:10, 22:11, 22:13, 25:14. Pátý set: 2:0, 4:2, 4:4, 5:10, 7:11, 7:13, 9:13, 9:15.

Úvodní tři výměny patřily domácím, načež se od stavu 3:0 převážně ztrátovalo bez větších výkyvů a delších bodových sérií. Severočešky však manko přesto brzy dohnaly (8:8), aby vzápětí přišel další prostějovský úder i díky využití několika chyb soupeřek v útoku. Odskočení z 11:10 na 15:10 ale vzalo bleskově za své během hostujícího náporu při účinném podání Svobodové (15:15). To už byla k vidění tradiční houpačka nahoru dolů ovlivněná hlavně kvalitou servisu + přihrávky. Tuhle ruletu zvládla lépe jistější Dukla zásluhou jak prudkého obratu z 18:15 na 19:21, tak zavřením úplné koncovky od nerozhodného skóre 23:23 – 23:25.
Hanačky tím dostaly nepříjemnou ťafku, leč do druhé části je to spíš nabudilo než rozhodilo. Otevřely ji totiž velkým tlakem, když výborně zapodávala Fričová (5:0). Jenže ani tenhle náskok dlouho nevydržel, neboť družstvo zpod Ještědu se opět zvedlo a takřka vyrovnalo (7:6). Okamžitě následoval nový trhák v režii „servisní“ plachty Nové, důrazných smečí Fričové i neprostupné obrany celého vékáčka (13:6). Které mělo od této pasáže výrazně navrch do stavu 18:8, než zase zabraly Gálíkovy svěřenkyně korekcí na 19:13. Nicméně na otočení již bylo pozdě – 25:18.
Tradice vydařených vstupů VK zůstala zachována též ve třetím dějství (3:0), stejně jako brzká odpověď protivnic (8:5 – 8:9). Od té chvíle hořel vyrovnaný, maximálně zajímavý boj o každý míč s oboustranně krásnými momenty i lehkými hrubkami. Zaváhání s přibývajícím časem víc přibývalo od výběru PV, jenž naprosto vypadl z konceptu v úseku od 14:13 do 15:21. A natolik razantní úder preciznějších Svobodové a spol. už měl stěžejní dopad – 19:25.
Bez ohledu na svůj náhlý propad se kolektiv okolo ranařky Kopáčové zmátořil, aby znovu kraloval začátku setu, tentokrát čtvrtého (6:2). Podstatné v daném případě bylo, že náznak polevení (8:6) moravské bojovnice hned odpálkovaly (11:6) a dál šlapaly na vysokém herním levelu. Z čehož rezultoval mohutný únik až na 18:9, liberecká družina vůbec nestačila. A dílčí výsledek neměl daleko k debaklu – 25:14.
Vítězky tedy musel určit soudný tiebreak. V něm se do pětice úspěšněji odpíchla hanácká děvčata (2:0, 4:2), načež jako obvykle zavelely na zteč ženy ze severních Čech. A to tak pronikavé, že šesti body za sebou z 5:4 na 5:10 rozhodly. Vystřihly přitom blokařskou parádu, jejich vysokou obrannou stěnu na síti nedokázaly domácí plejerky překonat. Pak už nastal rychlý konec – 9:15 a 2:3.

Lubomír Petráš (hlavní trenér VK Prostějov): „Bylo to jako na houpačce, vyrovnané utkání. Komu zrovna vyšlo nějaké postavení, série podání a víc zabral v útoku či obraně, ten získával náskok i daný set. Nás může mrzet ten první, který jsme měli dobře rozjetý a vlastními chybami při zakončení jej neuhráli. Podobné to bylo ve třetí sadě, zatímco v tiebreaku nás kvalitní zkušený Liberec ublokoval v postavení, kdy měl přední nahrávačku. Tam jsme hráli stereotypně, soupeř odskočil a už si závěr pohlídal. Porážky je škoda, přesto má i jeden získaný bod svou cenu.“
Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Každý chvilku tahal pilku. Byl to vyrovnaný zápas, místy se víc dařilo nám a místy jim. Taková přetahovaná, kterou v rozhodujícím pátém setu líp zvládly soupeřky. Porážka samozřejmě mrzí, před blížícím se play off jsme hodně chtěly vyhrát. Ale aspoň čtvrté místo pořád máme ve vlastních rukách, potřebujeme vítězství v Přerově.“
Libor Gálík (hlavní trenér Dukly Liberec): „Viděli jsme velký boj o lepší výchozí postavení do play off. My jsme nezačali dobře, ale během prvního setu se zlepšovali a v koncovce hráli výborný volejbal. Potom se průběh několikrát otočil a nakonec bych řekl, že jsme spíš ztratili bod. Stále jsme totiž byli o sadu napřed, i když chvílemi byl dominantní Prostějov. Každopádně tři čtvrtě tiebreaku odehrály holky perfektně zejména na bloku a máme aspoň dva body. Na jednu stranu je to málo, na stranu druhou jsme za těžké vítězství moc rádi.“
Eva Svobodová (kapitánka Dukly Liberec): „Do Prostějova jsme jely s tím, že to tady bude strašně těžké, což opravdu bylo. Domácí hráčky velice dobře podávají, zatímco my jsme se snažily připravit i na náš vlastní servis ne z takové dálky, jak jsme zvyklé. Což se myslím povedlo, jen možná škoda výkyvů během zápasu. Nakonec ale můžeme být určitě rády za dvoubodovou výhru.“