VK Prostějov - volejbalový klub
VK Prostějov - Vicemistr ČR
VYHLEDAT:
Český volejbal CEV CUP

Nejbližší zápasy A týmu
všechny zápasy
Město Prostějov Olomoucký kraj TK PLUS

FanShop
10x Mistryně České republiky
10x Vítězky Českého poháru
4x Vítězky Česko-Slovenského poháru
1x Vítězky Středoevropské ligy
Pravidelné účastnice evropských pohárů
Tabulky
PořadíZV3V2P1P0SB
1 VK Brno27223112310:188573
2 Olomouc27203132248:182967
3 Olymp27133472203:204849
4 Prostějov27142292229:207448
5 Ostrava271232102265:217244
6 Liberec27114392188:213544
7 Šternberk27527132059:231826
8 Královo Pole27453152111:233125
9 Frýdek - Místek27323191857:224916
10 Přerov27312211826:225513
facebook twitter youtube tvcom
Kalendář
Zápasy

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček
Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Jak šla sezóna našich volejbalistek. Aneb od oslabení omlazeného kádru přes výbornou přípravu i úvod a herně výsledkové peripetie až k předčasnému konci

28.03.2020 | Nesmírně zajímavý, turbulentní a nakonec i úspěšný ročník 2019/20 prožily volejbalistky VK Prostějov. Od začátku až do závěru byl doslova nabitý událostmi, ty zásadní jsme se pokusili shrnout do následujícího sezónního přehledu.

PŘESTAVBA TÝMU: ZN. MLÁDÍ VPŘED

Mimoslovenské cizinky se v kádru vékáčka staly minulostí už dříve a proces omlazování nastal ve větší míře již v létě 2018. Před rokem pak přišel nejrazantnější krok ohledně složení hráčského kolektivu za celou dosavadní historii oddílu. Odešly všechny ústřední opory, de facto celá základní sestava: jmenovitě Helena Horká, Petra Kojdová, Marie Toufarová, Lucie Polášková, Veronika Bezhandolska i Eva Rutarová.
Zůstaly jen Michaela Zatloukalová (nová kapitánka), Lucie Nová, Tereza Slavíková, Aneta Weidenthalerová, Tereza Baláková, juniorka Klára Dvořáčková a nakonec jediná starší harcovnice Gabriela Kozmík. Co nové posily? Všechno více či méně mladé holky Nikola Stümpelová, Gabriela Kopáčová, Karolína Fričová, Lenka Knorová a Veronika Boudová. Nebýt šestatřicátnice „Gabiky“, věkový průměr tohoto nezkušeného souboru by klesl až ke dvaceti letům!
„Už před rokem byla zřetelná větší sázka na mladší hráčky včetně toho, aby co nejvíc prostoru i v ženském A-družstvu dostávaly naše klubové odchovankyně. Nyní bude tento trend ještě mnohem výraznější a rádi bychom, aby každým dalším rokem tvořil dospělé áčko stále větší počet našich vlastních děvčat. Tím pádem logicky klesají dosud vysoké výsledkové ambice, v nejbližší sezóně budeme rádi za klidný střed extraligové tabulky. A maximálně se soustředíme na zkvalitnění péče o vlastní talenty,“ vyjevil stěžejní záměry předseda správní rady VK Petr Chytil.

NEČEKANĚ POVEDENÁ PŘÍPRAVA

Hanačky zahájily společný trénink na sklonku července a několik úvodních týdnů nebyly kompletní. Chyběla jak zdravotně indisponovaná Knorová, tak především blokařka, neboť Kozmík se po dlouhém přemlouvání obměněného realizačního týmu v čele s úspěšným koučem Lubomírem Petrášem připojila až později.
Přesto se přípravné období vydařilo nad očekávání skvěle. Vyplatila se každodenní poctivá dřina na vysoké úrovni, nabuzený mančaft sehrál vyrovnaný přátelák s posílenými Šelmami Brno, skončil třetí na turnaji v Olomouci a druhý na dalším mezinárodním klání v Praze. Hlavně však předváděl velice svěží i překvapivě dobrý volejbal, kterým hned od počátku zaháněl fanouškovské obavy z možných problémů se záchranou elitní české soutěže.
„Na rozdíl od předchozích let nemůžeme tentokrát přesně říct či vyhlašovat, na co budeme mít a kam v tabulce míříme. Tudíž žádné cíle v podobě toho, že chceme do první čtyřky nebo na páté šesté místo. Vše je letos hrozně otevřené, zvlášť při očekávané kolísavosti výkonů našich i některých soupeřů, možná většiny. Rozhodně však platí, že my sami si na sebe musíme vytvářet tlak chtění vyhrát každý zápas, do kterého nastoupíme, ze všech sil bojovat a rvát se o každý bod. Takový náš vlastní maximalismus. Základní metou přitom určitě je postoupit do play off, to znamená nechybět mezi čtvrtfinálovou osmičkou,“ říkal kormidelník Petráš před soutěžním startem s tím, že úspěšné přípravné období se nesmí přeceňovat.

SENZAČNÍ VSTUP A CHVÍLI VE VEDENÍ

Přesto si jeho svěřenkyně výbornou formu přenesly do prvních mistrovských duelů a senzačně se na nějakou dobu usadily v čele nezvykle brzy zahájené UNIQA extraligy. Pomohl jim k tomu přímo raketový odpich, když vyhrály 3:1 těžkou premiéru v Liberci, poté úchvatně smetly favorizovanou Olomouc 3:0, obratem z 0:2 na 3:2 vydřely bitvu na KP Brno a hladce 3:0 si poradily s Přerovem. Vedoucí příčka po čtyřech kolech, to absolutně nikdo nepředpokládal!
„Určitě jsme něco takového nečekaly a je to super. Všem jsme dokázaly, že nás zbytečně podceňují. Myslím si, že je spousta lidí, kteří čekají, až se nám přestane dařit. My naopak musíme vydržet a dál potvrzovat, že máme na to podobným způsobem pokračovat. Prostě nepolevit, pořád makat, neusnout na vavřínech a nadále překvapovat. Naše největší síla spočívá v týmovosti. Všechny společně bojujeme, navzájem se podržíme, pomáháme si a neopouštíme jedna druhou, což je ze všeho nejdůležitější. Samozřejmě nebudeme vítězit pořád, přijdou i horší dny. Určitě však máme potenciál, který teď prověří série těžkých utkání proti papírově silným soupeřům,“ povídala famózně hrající tahounka rozjeté mašiny ze srdce Moravy Gabriela Kopáčová.

VENKU TO DRHNE, PŘICHÁZÍ POKLES

Skutečně přišly úvodní porážky, ačkoliv se Prostějovanky nadále snažily na maximum. Leč na palubovkách zkušenějších, hráčsky nabušenějších protivnic začaly opakovaně narážet. Na Olympu Praha si ani neškrtly (0:3), jen částečně dokázaly vzdorovat u Šelem Brno i v Ostravě (shodně 1:3). Mezitím doma vyučily Šternberk 3:0, ovšem sesun z nejvyšší pozice za nejsilnější duo Šelmy + Olomouc nešlo zastavit.
„Je pravda, že Olymp, Šelmy i Ostrava mají teď kvalitní týmy, přesto jsme kromě horšího utkání v Praze po nějakém zisku sahaly. Doplácíme však na spoustu vlastních chyb. Aspoň že doma se nám zatím hodně daří, na vlastním hřišti hrajeme opravdu skvěle. Věřím, že pohybovat se v horní polovině ligového pořadí můžeme trvale,“ uvažovala kapitánka Míša Zatloukalová.

DOMÁCÍ VÁLEC DRŽÍ PARTU NAHOŘE

V hale Sportcentra DDM byly hanácké bojovnice skutečně nepřekonatelné. Smázly Frýdek-Místek, Liberec i Královo Pole 3:0, čímž po 12. dějství stále neztratily na své půdě ani set! Derby v Olomouci sice nevyšlo (0:3), ale triumf 3:1 v jiném krajském střetu na území Přerova přinesl návrat na vynikající třetí post průběžného pořadí.
„Dlouho jsme nemohli vyhrát venku, kde nás čtyřikrát za sebou porazili kvalitní soupeři. Proto je výborné, že teď skončil výjezd na hřiště sice nebezpečného, ale hratelného Přerova naším úspěchem. Zvlášť když jsme i v nekompletní sestavě otočili nepříznivý vývoj, což má svou cenu. Je důležité, že holky po té delší sérii venkovních proher znova okusily chuť výhry v cizí hale. Jsme schopní vítězit nejen doma, což nám před cestou na evropský pohár do Belgie může pomoct,“ těšilo trenéra Luboše Petráše.

SÉRIE PROSINCOVÝCH PORÁŽEK = ZÁDRHEL

S příchodem posledního měsíce roku 2019 upadl prostějovský ansámbl do výsledkového klopýtání. Obsahoval dvě těsná podlehnutí 2:3 Asterixu Beveren v šestnáctifinále evropského CEV Cupu, což nebyly vůbec špatné počiny, ovšem při slibném vedení 2:0 v domácí odvetě chyběl jen krůček k parádnímu postupu. Který nakonec o fous unikl.
„Když se ohlédnu za celou dvouzápasovou sérií, nechybělo nám nadšení, velké nasazení ani chuť zvítězit. Holky k tomu přistoupily na maximum a favorizovaným Belgičankám byly důstojnými soupeřkami, svedly s nimi dvě velmi vyrovnané bitvy. Nakonec postoupil lepší tým, ale my se rozhodně nemáme zač stydět. Naopak jsme udělali vše, co bylo v našich silách, a o kousek to nestačilo,“ vyzdvihl Petráš spíš pozitiva.
Hůř se mu hledaly klady na tom, že jeho ovečky třikrát za sebou padly na extraligové scéně: s pražským Olympem 2:3, s brněnskými Šelmami 1:3 a zejména na palubovce podceňovaného, leč zlepšujícího se Šternberka též 1:3. „Určitě se na nás podepsalo smolné vyřazení Beverenem, taky asi dolehla rostoucí únava. A ve všech těch prohraných utkáních jsme doplatily na zbytečné chyby, jež pokaždé začneme dělat a vinou kterých naše výkony hrozně kolísají. Nesmíme se na nic vymlouvat, přes Vánoce si odpočineme a pak se znovu vrhneme do práce, abychom šly po herní stránce opět nahoru,“ plánovala slovenská střeďačka Nikola Stümpelová.

LEDEN VŠE OBRACÍ ZASE K LEPŠÍMU

Jak druhá nejstarší plejerka vékáčka řekla, tak se i stalo. Růžovo-modré lvice zamakaly, hned na úvod nového kalendářního letopočtu 2020 v důležitém souboji přemohly Ostravu 3:1. Načež rozjely novou vítěznou šňůru čítající trojí přesvědčivé skolení Frýdku-Místku (jednou v lize + dvakrát v Českém poháru = jasný postup ze čtvrtfinále do Final Four) i ubojovaná zdolání jak KP Brno doma 3:1, tak Šternberka venku 3:2. Dohromady šlo o šest výher v řadě, což předtím uvadající ekipu logicky nakoplo, dodalo jí pořádnou dávku energie.
„Připadá mi, že se daří přetavovat dobrou práci z tréninků do samotných utkání. Naše příprava má podle mého názoru dlouhodobě vysokou úroveň, při hře šest na šest pomáhá naskakování kluků z realizačního týmu. Kvalitně makáme a v zápasech je to pak znát, většinou hrajeme dobře. Nabranou pohodu zkusíme přetavit v úspěch při nadcházejícím vyvrcholení pohárové soutěže,“ prohlásila hráčská veteránka Gabriela Kozmík.

POHÁROVÝ VÝBUCH SRAZIL DĚVČATA DOLŮ

Bohužel tolik očekávaný závěrečný turnaj Final Four ČP v Králově Poli ženám VK hrubě nevyšel. Už semifinále na neutrální brněnské půdě proti Olympu Praha nebylo z jejich strany nic moc, ovšem s porážkou 1:3 se daly vzít v potaz kvality soupeřek opírajících se o několik zkušených harcovnic i ukrajinskou bomberku Denysovu. Mnohem horší dopad měl následný debakl 0:3 od Liberce v duelu o třetí místo, čímž se nepodařilo urvat ani bronz, navíc po nejhorším výkonu sezóny.
„Před Final Four jsme dlouho vítězily, v novém kalendářním roce táhly sérii výher. Proto jsem já osobně ještě během soboty věřila, že postoupíme do finále a v něm zabojujeme o trofej. Byla jsem si tím vnitřně jistá. Místo toho jsme hrály špatně, sypalo se jedno za druhým a celý víkend se úplně pokazil. Z naší strany tragédie, jsem z toho fakt zklamaná. Strašně moc fyzických i psychických sil nám podle mě vzala hlavně nezvládnutá sobota s Olympem, což se pak promítlo do druhého utkání proti Dukle,“ hledala slova složitě, leč statečně smečařka Lucie Nová.

DRAMATICKÝ FINIŠ NADSTAVBY A 4. PŘÍČKA

Naštěstí se moravský kolektiv z propadáku rychle vzpamatoval a ve zbytku dlouhodobé fáze UNIQA extraligy se převážně vrátil ke kvalitnějším výkonům, byť se dál nevyvaroval značnému kolísání své hry ve stylu nahoru – dolů. Proto rezultáty nevyznívaly až natolik příznivě (venku Šelmy Brno 1:3, doma Olomouc 0:3, doma Olymp Praha 1:3, doma Liberec 2:3).
Nicméně bodík se Severočeškami a především vítězství 3:1 v Ostravě + závěrečný triumf 3:0 v Přerově zajistily na závěr vyrovnané nadstavby hodnotné čtvrté místo o jediný bodík za PVK, naopak o čtyři punkty před Ostravou i Libercem. Což byla slibná výchozí pozice pro čtvrtfinále vyřazovacích bojů.
„Několika porážek je určitě škoda, ale celkově si myslím, že jsme základní i nadstavbovou část zvládly v rámci možností dobře. Máme hodně mladý tým, vždycky hrajeme chvíli skvěle a pak špatně, takhle stále dokola. Vzhledem k síle soupeřů i našim možnostem je však čtvrté místo odpovídající a znamená solidní výchozí pozici do play off, které tak začneme doma,“ těšila se mladá smečařka ze Slovenska Karolína Fričová.

KORONAVIRUS VYSTAVIL STOP, UMÍSTĚNÍ ZŮSTALO

Ovšem nebezpečně se šířící pandemie koronaviru během několika dnů ochromila téměř veškeré dění v České republice včetně sportu, tudíž na extraligový vrchol už nedošlo. Po vyhlášení nouzového stavu vládou ČR byly všechny volejbalové soutěže 2019/20 nejprve přerušeny a následně i předčasně ukončeny vzhledem k dalšímu zpřísnění razantních opatření a také neradostnému výhledu ohledně pravděpodobného vývoje zdravotní situace v nejbližších týdnech. Konečným pořadím UNIQA extraligy se stala tabulka po dlouhodobé fázi, tím pádem ženy VK Prostějov obsadily cenný čtvrtý post.
„Určitě je to úspěch. Hlavně když si vzpomenu na loňské léto, s jakou nejistotou jsme vstupovali do přípravy a nevěděli pořádně, na co bude náš obměněný i hodně mladý tým výkonnostně mít. Pochopitelně jsme chtěli útočit co nejvýš to půjde, ale neexistovala žádná jistota, jestli budeme hrát aspoň ve středu tabulky, nebo třeba o holý postup do play off. Skvěle nám pak vyšla příprava, do ligy jsme šli nabušení a dokonce několik prvních kol vedli. Následně se dostavil určitý pokles herní i výsledkový, měli jsme výkyvy vyplývající z limitů daných jak úzkým kádrem, tak menšími zkušenostmi většiny děvčat. Navíc se přidaly třeba studijní povinnosti řady hráček, pro něž to nebylo zrovna jednoduché. Celkově si myslím, že čtvrté místo je odpovídající. Šelmy Brno a Olomouc byly kvalitativně odskočené, Olymp Praha se na třetí pozici dostal svým zlepšováním oprávněně. Byť jsme za ním zaostali těsně o jediný bodík, což může trochu mrzet. Každopádně za úspěch považuju především fakt, že jsme za sebou nechali výkonnostně srovnatelnou Ostravu i výrazně posílený Liberec,“ shrnul spokojený kouč Lubomír Petráš.