VK Prostějov - volejbalový klub
VK Prostějov - Vicemistr ČR
VYHLEDAT:
Český volejbal CEV Challenge Cup

Nejbližší zápasy A týmu
všechny zápasy
Město Prostějov Olomoucký kraj TK PLUS
10x Mistryně České republiky
10x Vítězky Českého poháru
4x Vítězky Česko-Slovenského poháru
1x Vítězky Středoevropské ligy
Pravidelné účastnice evropských pohárů
Tabulky
PořadíZV3V2P1P0SB
1 PVK Olymp Praha000000:00
2 VK Šelmy Brno000000:00
3 VK Dukla Liberec000000:00
4 TJ Sokol Frýdek - Místek000000:00
5 Volejbal Přerov000000:00
6 TJ Ostrava000000:00
7 VK Královo Pole000000:00
8 VK Prostějov000000:00
9 VK UP Olomouc000000:00
10 TJ Sokol Šternberk000000:00
facebook twitter youtube tvcom
Kalendář
Zápasy

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček
Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

TOP 6 převratných událostí sezóny aneb Čím byl uplynulý volejbalový ročník na české scéně unikátní

08.04.2021 | Sezóna 2020/21 ženského volejbalu v České republice přinesla jako obvykle spoustu zápasů a tím i zážitků, kterými se nijak výrazně nelišila od let předchozích. Současně však došlo jak z hlediska VK Prostějov, tak globálně k některým událostem vpravdě historickým, jež se nesmazatelným písmem zapsaly do dějin tohoto sportovního odvětví u nás. Zkusili jsme vybrat půltucet těch opravdu zásadních.

1. FAKTOR KORONAVIRUS
Nemoc C-19 fatálně zasáhla už do závěru  minulého ročníku, ale tentokrát premiérově provázela celé sezónní snažení týmů. Letní příprava ještě proběhla normálně, přípravné turnaje před startem UNIQA extraligy byly nemálo narušeny a po pouhých dvou kolech elitní tuzemské soutěže došlo k jejímu bezprecedentnímu přerušení kvůli vládou ČR vyhlášeným hygienickým opatřením. Úplný zákaz sportování trval přibližně měsíc, následně dostaly aspoň profesionální kolektivy výjimku normálně trénovat a necelé dva měsíce od zavedení lockdownu nastal i extraligový restart. Během zimy se pak povedlo zdárně dokončit zkrácenou dlouhodobou část (jen základní fáze bez nadstavby), načež slibně začalo také play off. Bohužel rozšíření nákazy ve třech družstvech a umístění dvou z nich do čtrnáctidenní karantény znamenalo pro nedostatek času na náhradní termíny předčasné ukončení soutěže bez dohrání jejího vrcholu. Tedy stejně jako loni, již podruhé za sebou.

2. NEÚSPĚCH VÉKÁČKA
Už jednou v dávnější minulosti se stalo, že prostějovské volejbalistky končily celý ročník v depresi z nesplnění svého cíle – konkrétně šlo hned o první rok klubové existence a „až“ čtvrtou pozici ve vyřazovacích bojích extraligy 2007/08. Od následného příchodu trenérské dvojice Miroslav Čada + Lubomír Petráš však následovala dlouhá série úspěchů, kdy Hanačky víceméně vždy dosáhly tak vysoko, jak měly. Jednu kompletní dekádu šlo vesměs o tituly na národní scéně a cenné výsledky v evropských pohárech, rovněž poté se dařilo - navzdory dílčímu ústupu z nejvyšších míst – naplňovat papírová očekávání. Teprve letos za nimi kolektiv VK nepříjemně zaostal jen sedmou příčkou v UNIQA extralize i překvapivým vyřazením ve čtvrtfinále ČP od Šternberka. Na taková selhání nebyl dříve vládnoucí oddíl vůbec zvyklý.

3. LIBERECKÝ TITUL
Historická tabulka zisků extraligového zlata od rozdělení Československa vypadala až dosud následovně: 1. VK Prostějov 10, 2. UP Olomouc a KP Brno 5, 4. Olymp Praha 4, 5. Frenštát pod Radhoštěm 3. Nyní do této vybrané společnosti nově přibyly ženy Dukly Liberec, leč mimořádným způsobem. Vyhrály dlouhodobou fázi a ve chvíli, kdy Správní rada Českého volejbalového svazu rozhodla o covidovém zrušení rozjetého play off i předčasném ukončení soutěže, staly se jejími vítězkami Severočešky. Včetně přiznání oficiálního zisku mistrovského titulu – na rozdíl od loňské podobné situace s titulově neposvěceným prvenstvím Šelem Brno. Tentokrát už na takovou možnost pamatoval Soutěžní řád s ohledem na nebezpečnou zdravotní situaci, tudíž je vše v pořádku dle upravených regulí.

4. HYGIENICKÁ OPATŘENÍ
Aby se profesionální volejbal mohl v pandemicky složité době vůbec hrát, musel stejně jako další týmové sporty v ČR (fotbal, lední hokej, basketbal, házená, florbal ad.) přistoupit na bezvýhradnou nutnost plnění přísných hygienických nařízení všemi zainteresovanými kluby. Dle vypracovaného i průběžně inovovaného COVID manuálu tak hráčky, členové realizačních týmů i rozhodčí museli před každým (dvoj)utkáním podstupovat testování na C-19, pro technický personál zajišťující organizační chod domácích střetnutí platila povinnost nechat si měřit teplotu, vyplňovat formuláře i nosit v halách roušky, jednotlivé týmy nesměly přicházet do osobního kontaktu (tedy žádné obvyklé podávání rukou či přátelské plácání), docházelo k průběžnému dezinfikování míčů i laviček atd. Určitě nejcitelnější změnou oproti minulosti přitom byl úplný zákaz vstupu diváků do hledišť, bez fanoušků se nakonec hrálo celou sezónu.

5. OBHAJOBA OLOMOUCE V ČP
Volejbalistky Prostějova dokázaly opanovat Český pohár rekordní šňůrou devětkrát v řadě, dohromady nastřádaly trofejí z ČP kulatých deset. A po jejich výkonnostním poklesu se zdá, že štafetu převzaly ženy UP Olomouc. Druhou nejvyšší tuzemskou soutěž vyhrály už loni i před dvěma lety, aby svůj triumf letos opět zopakovaly. Závěrečný turnaj Final Four se po čtyřech brněnských letech konal nově v Teplicích, kde Hanačky v semifinále přehrály šternberské překvapení a ve finále otočily nepříznivý průběh proti v té době lize vládnoucímu Liberci. Další obhajoba tak byla na světě, a to na konci pohárové soutěže citelně ovlivněné vynucenou kontumací řady zápasů předchozích kol jejího programu. Pochopitelně vinou koronavirových pravidel.

6. MLÁDEŽ BEZ ŠANCE
Stejně jako extraligy dospělé kategorie se zkraje uplynulé sezóny normálně rozběhly také všechny nižší soutěže mužů a žen i veškeré mládežnické boje 2020/21. Rovněž byly v úvodu října nuceně přerušeny, leč na rozdíl od profi scény se již vůbec znovu nerozjely. Nemožnost hrát trvala dlouho, dlouho, dlouho – až v únoru přišel vcelku logický krok jejich úplného zrušení. Kromě toho navíc neustále (kromě deseti dnů na přelomu listopadu a prosince) platí zákaz společné přípravy, trénovat se může pouze individuálně. Výjimku na čas dostali jen studující specializovaných tříd se sportovním zaměřením, což je ale pouhý zlomek jinak zahálejících volejbalových nadějí. Teď se čeká, zda bude možné uspořádat alespoň náhradní soutěže ve zkráceném režimu. Nebo děti a mládež přijdou v tomhle ročníku komplet o vše.