VK Prostějov - volejbalový klub
VK Prostějov - Mistr ČR
VYHLEDAT:
Český volejbal CEV Challenge Cup

Nejbližší zápasy A týmu
28.03.2023 18.00Olomouc - VK Prostějov
31.03.2023 17.00VK Prostějov - Olomouc
všechny zápasy
Město Prostějov Olomoucký kraj TK PLUS
11x Mistryně České republiky
10x Vítězky Českého poháru
4x Vítězky Česko-Slovenského poháru
1x Vítězky Středoevropské ligy
Pravidelné účastnice evropských pohárů
Mistryně ČR 2021/2022
Tabulky
PořadíZV3V2P1P0SB
Liberec1-0Frýdek - Místek
Kr. Pole1-0Ostrava
Prostějov1-0Olomouc
Šelmy1-0Olymp
facebook twitter youtube volej.tv
Kalendář
Zápasy

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček
Stipendium v USA

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

11 SCHODŮ AŽ NA VRCHOL K 11. TITULU. Aneb nečekaně mistrovská sezóna ve velkém ohlédnutí

10.05.2022 | Kdyby si někdo loni začátkem podzimu před startem UNIQA extraligy žen ČR 2021/22 vsadil na konečný triumf volejbalistek VK Prostějov, pořádně by se napakoval. Skoro jako ti, kteří před lety trefili neuvěřitelné prvenství fotbalistů Leicesteru v anglické Premier League. Čerstvě získaný mistrovský titul Hanaček natolik bombastickou senzací není, ale přesto vzbudil ve sportovních kruzích pořádný rozruch. Plným právem, neboť obecně se stal velkým překvapením. A my teď zkusíme rozklíčovat, kterak (staro)nové tuzemské šampiónky po čtyřroční pauze znova vystoupaly až na zlatý trůn.

1. KROK: ČADŮV COMEBACK
Prostějovský Alex Ferguson se na lavičku vrátil už koncem předchozího ročníku coby poradce. Následně se však nechal přesvědčit k plnohodnotnému comebacku na místo hlavního kouče, tudíž od loňského léta opět začal naplno úřadovat v roli týmového šéfa. Byla to naprosto stěžejní událost, protože jen málokdo umí skloubit trenérské umění, vědomosti podložené zkušenostmi, přirozenou autoritu i lidský přístup jako Miroslav Čada. Celý mančaft pevně uchopil a okamžitě se jal ho formovat k obrazu svému.

2. KROK: POSÍLENÍ ČÍSLO JEDNA
Po historickém propadáku v podobě až sedmého místa v extraligovém pořadí muselo dojít k přebudování hráčského kádru. Nejpodstatnější přitom bylo přivést dostatečně velkou novou kvalitu, což se podařilo. Pozvednutí výkonnostní úrovně zajistily především reprezentační nahrávačka Simona Bajusz a brazilská blokařka Raquel Löff, jedna z nejlepších plejerek slovenské ligy. Slibně se jevily i příchody talentovaných smečařek, Michael Smolkové a Beránkové. Navíc zůstaly opory Karolína Fričová či Adéla Stavinohová.

3. KROK: DOBRÁ LETNÍ PŘÍPRAVA
Výhodou vékáčka vždy byla kvalitní předsezónní příprava mající hlavu i patu a reflektující nejen okamžité potřeby, ale také dlouhodobé hledisko s výhledem do následujících měsíců. Proto se znovu důkladně pracovalo na všem potřebném s patřičným rozmyslem, bez zbytečného spěchu, s nezbytnou pečlivostí a trpělivostí. Od rozvíjení kondice družstvo postupně přecházelo k míčové technice i kolektivnímu sehrávání, důležitým faktorem přitom bylo vypořádat se s pozdním připojením dua Bajusz + Fričová po povinnostech u národních výběrů.

4. KROK: SOLIDNÍ ZAČÁTEK
Ženy VK nevletěly do nejvyšší české soutěže nijak excelentně, ovšem plnily jednu velmi důležitou věc: stabilně zvládaly souboje proti papírově slabším nebo srovnatelným soupeřům. S Přerovem, Šternberkem, Frýdkem-Místkem, Olympem Praha ani Šelmami Brno téměř vůbec bodově neztrácely. A byť naopak dlouho chyběly skalpy silnějších ekip Liberce, Olomouce, KP Brno či Ostravy, dařilo se i tak trvale držet v horní polovině tabulky a tím plnit základní cíl stanovený před extraligovým vstupem.

5. KROK: JAK BEZ MICHALÍKOVÉ?
Leč nenechala na sebe čekat jedna nepříjemná komplikace: špatný zdravotní stav ostřílené smečařky Martiny Michalíkové. Ta musela vinou velkých problémů s ramenem již během podzimu předčasně ukončit kariéru a v kádru po ní rázem zela díra. Kromě toho se po dubnové operaci achilovky pořád dávala dohromady klíčová univerzálka Gabriela Kopáčová, jejíž fyzický ani herní stav nevzbuzoval příliš optimismu. V oslabeném mančaftu tudíž vznikala určitá nepohoda, kterou musel šéf Čada ve spolupráci s vedením klubu řešit.

6. KROK: POSÍLENÍ ČÍSLO DVA
Následně se povedlo zrealizovat dva naprosto stěžejní hráčské příchody. Nejprve počátkem prosince přestoupila z Šelem Brno tam příliš nevyužívaná, ale v novém působišti maximálně motivovaná smečařka Klára Faltínová. A za opravdový majstrštyk se dá s odstupem času označit angažování slovenské univerzálky Karin Šunderlíkové, jež se vracela k volejbalu po zdravotně vynucené pauze. Do hanáckých služeb nastoupila na přelomu roku a ačkoliv potřebovala čas k opětovnému nabrání formy, hned bylo zřejmé, že disponuje schopnostmi rozdílové hráčky.

7. KROK: PŘEKONÁNÍ SMUTKU Z ČP
Nicméně Prostějovanky ještě musely překousnout jedno trpké zklamání v podobě bolestně těsného vyřazení z Českého poháru. Ve čtvrtfinále i bez Šunderlíkové skvěle zvládly úvodní mač v Olomouci (3:1), načež stejným poměrem ztratily domácí odvetu. Přesto pak měly v rozhodujícím zlatém setu dva mečboly na postup do závěrečného turnaje Final Four. Bohužel ani jeden neproměnily, následně podlehly a vypadly. Tím větší motivaci něco dokázat však dílčím smutkem získaly do zbytku sezóny.

8. KROK: POSTUPNÉ ZLEPŠOVÁNÍ
Práce, práce a zase práce. To vždycky byla i nadále je zásadní Čadova mantra, kterou jeho zdravě ambiciózní svěřenkyně vzaly na sto procent za svou. Díky tomu šla týmová výkonnost během nadstavbové části UNIQA extraligy viditelně nahoru, povedlo se zdolat například Ostravu 3:0 doma nebo olomoucké rivalky 3:1 venku. Navzdory zbytečnému klopýtnutí 1:3 v posledním kole s brněnskými Šelmami a poklesu ze třetí na pátou pozici pro play off nemohl nikdo pochybovat o tom, že tahle družina má značný potenciál.

9. KROK: ZVLÁDNUTÉ ČTVRTFINÁLE
Jenže parta VK musela v 1. kole vyřazovací fáze nejen překonat nebezpečnou Ostravu, ale rovněž zvládnout zatěžkávací zkoušku vlastní psychiky. Vědomí, že postup mezi elitní kvarteto je v jejich silách, holkám v úvodním střetnutí čtvrtfinálové série svazoval ruce (2:3), výrazně prohrávaly i v nástupu do druhé bitvy. Potom však Karin zavelela drtivými servisy k obratu – a společně s parťačkami už se neohlížely zpět. Severomoravský soubor vyprovodily 3:0, 3:1 a 3:1, pozdější mistrovská jízda skrze celé play off tím byla zdárně načata.

10. KROK: VYMETENÍ LIBERCE
V semifinále ale čekala nejnáročnější překážka: obhájkyně titulu, vítězky dlouhodobé části a top favoritky soutěže z liberecké Dukly. Nicméně už tady se naplno ukázalo, že rozjetý kolektiv ze srdce Moravy je v podstatě nezastavitelný. Po parádním vítězství 3:1 na severu Čech ho nerozhodila následná nejtěsnější prohra 2:3 doma. A jakmile po druhém super vyloupení podještědské palubovky (znova 3:1) ztrácel v potenciálně postupovém utkání na vlastním hřišti 0:2 na sety, obdivuhodně zabral. Nádherná otočka výsledku na 3:2 přinesla sladce zasloužený průnik do titulové série!

11. KROK: FINÁLOVÁ EUFORIE
O jedenáctý mistrovský primát v patnáctileté oddílové historii mohlo prostějovské volejbalistky připravit již pouze srovnatelně rozjeté Královo Pole. Řešilo však personální trable na univerzálu, zatímco Čadův teamwork vydržel zdravý a v plném nasazení až do úplného konce. Což společně s ustáním vzniklé šancovní situace v hlavách rozhodlo. Perfektně fungující základní sestava Bajusz, Fričová, Kvapilová, Šunderlíková, Faltínová, Löff a libero Stavinohová jištěná i podporovaná mladými kamarádkami z lavičky ovládla po boji jak zahajovací zápas v Brně (3:1), tak suverénně ten druhý v Národním sportovním centru PV (3:0). Vzápětí se sice nepodařilo dotáhnout k rozhodujícímu triumfu již takřka vyhraný třetí duel venku, leč ani to nemohlo údernou jednotku vykolejit. Čtvrté finále měla dalším skvostným výkonem pod kontrolou 3:1 – a slastné oslavy zlatých medailí s obří trofejí v oprávněném držení mohly propuknout!