Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

To byl vynikající volejbal! Náš ženský tým ve špičkovém přáteláku těsně podlehl Tian Jinu 2:3

28.09.2016 | Svou úrovní výborný a divácky velmi atraktivní duel sehrály v úterním odpoledni prostějovské volejbalistky. Sice šlo pouze o přípravné utkání, ale proti silnému celku Tian Jin coby úřadujícímu mistrovi čínské ligy se svou kvalitou bez přehánění vyrovnalo bitvám v evropské Champions League. Čtyři stovky zvědavých fanoušků často aplaudovaly špičkové hře a nakonec viděly těsnou porážku hanácké družiny 2:3.

VK AGEL Prostějov – Tian Jin Sports Bureau 2:3 (23, -16, 23, -16, -8)
Rozhodčí: Navrátil. Čas: 112 minut. Diváků: 400. Sestava: Hindriksen, Nová, Herelová, Basa, Weihenmaier, Frigo, libero Kovářová – Tinklová, Stavinohová. Trenéři: Peter Goga a Lubomír Petráš.
Bodový vývoj – první set: 2:1, 3:4, 5:4, 8:5, 11:6, 14:8, 15:11, 16:14, 17:17, 19:17, 19:19, 21:19, 21:21, 24:22, 25:23. Druhý set: 1:1, 1:5, 4:5, 4:7, 8:11, 10:11, 10:13, 12:14, 12:16, 15:18, 15:24, 16:25. Třetí set: 0:2, 2:4, 4:4, 4:6, 6:7, 6:9, 8:11, 11:11, 13:12, 14:14, 16:14, 16:17, 18:17, 19:18, 19:21, 22:21, 25:23. Čtvrtý set: 0:4, 2:5, 3:8, 8:13, 10:13, 10:18, 11:20, 13:20, 13:23, 16:23, 16:25. Pátý set: 1:0, 1:2, 2:4, 4:4, 4:9, 6:9, 6:13, 8:15.

Obě družstva nenastoupila kompletní, když domácím stále chybí česká reprezentantka Trnková i obě kubánské posily a hosté měli na hřišti pouze jednu ze tří vítězek letošní olympiády, které patří do jejich kádru. Přesto se hned od úvodních míčů začala odvíjet skvělá volejbalová podívaná.
Hlavně Agelky vlétly do přátelského zápasu jako vichřice, viditelně motivované šlapaly na víc než sto procent a maximálním nasazením dělaly zaskočenému soupeři značné problémy (8:5, 14:8). Až postupně asijské vyslankyně průběh vstupní sady vyrovnaly (17:17), ale ve vyrovnané koncovce slavil úspěch obří entuziasmus bojovného vékáčka – 25:23.
Ve druhém setu šampiónky ČR mnohem víc chybovaly, obecně se jim nepodařilo udržet vysoko nasazenou herní laťku. Naopak Tian Jin pokračoval ve zlepšování a těžil především z vynikající technické vyspělosti, ohromné rychlosti hry (včetně extrémně bleskových přihrávek) a excelentní obrany v poli, tradiční to zbraně mančaftů z východu – 16:25.
Ženy Prostějova se však takovým vývojem nenechaly rozhodit a ve třetí části zvedly hlavu. Jakmile se mohly opřít o dobrou přihrávku, rozdělovala nahrávačka Hindriksen pestré i odvážně nápadité míče do útočných kombinací, jež všechny její parťačky poměrně často pokládaly na zem (nejvíc úderná smečařka Weihenmaier). K tomu se AGEL mohl opřít o výtečnou defenzivu, v jejímž čele zářila super polařka Kovářová. Díky těmto zbraním a na danou fázi přípravy až nečekaně vysoké kompaktnosti hostitelky urvaly v dramatickém závěru další set – 25:23.
Jenže poté se opakoval předchozí scénář, kdy Číňanky bez větších výpadků pořád strojově produkovaly svou top kvalitu, zatímco kolektiv VK pod permanentním tlakem klesl na výkonnostní sinusoidě dolů. Sice nepřestával naplno bojovat, například po hladce ztraceném čtvrtém dílu 16:25 vyrovnal v rozhodujícím tiebreaku z 2:4 na 4:4. Leč vzápětí protivník předvedl nový nápor, utekl do trháku 4:9 a už se neohlížel zpět – 8:15 a 2:3.
Přesto nadšení příznivci v hledišti odměnili veškeré aktérky krásného mače dlouhým potleskem, navíc již během střetnutí mnohokrát aplaudovali řadě dlouhých nádherných výměn. Převážnou spokojenost neskrýval ani hlavní kouč Agelek Peter Goga, který družstvo vedl po svém návratu ze Slovinska, kde pobýval s národním výběrem České republiky.
„Dnešní zápas se mi líbil. Prověřil nás silný soupeř, který hrál jiným stylem, než na jaký jsme zvyklí. Neměl žádné extra útočnice s vyloženě tvrdým zakončením, ale těžil spíš z vynikající techniky promítající se do všech herních činností. Díky tomu si dokázal poradit v těžkých situacích, problémy nám dělal bleskovými útoky středem i celkovou rychlostí hry. Nicméně až do půlky čtvrtého setu jsme velmi kvalitnímu protivníkovi byli naprosto vyrovnaným soupeřem,“ ocenil Goga.
„Holky ohromně bojovaly, oproti předchozím přátelákům se výrazně zlepšily, fungovaly jako tým a po volejbalové stránce především dobře bránily, i směrem do útoku to díky výbornému rozhazování nahrávek od Mareike Hindriksen nebylo vůbec špatné. Současně je ale náš projev stále takový syrový s mnoha chybami včetně nevynucených, vinou vlastní nedůslednosti zatím máme nemalé výkyvy. A právě na tomhle musíme nejvíc zapracovat,“ upozornil Goga.

V Polsku Goga bude, na Slovensko se nepojede
Po vydařené přípravě s Tian Jin Sports Bureau prozradil sportovní manažer VK a první trenér našeho ženského áčka i některé aktuální novinky. „Sice mám v baráži kvalifikace o Mistrovství Evropy 2017 povinnosti u českého nároďáku, ale přesto jsem se rozhodl být zároveň i v Polsku s prostějovským kolektivem na přípravném turnaji, který hostí Szamotuly. V současné fázi jen dva týdny před startem extraligy je totiž důležité, abych s mančaftem trávil v rámci možností maximum času a vedl ho během utkání, musíme si s holkama na sebe zvykat. Tím pádem budu hodně cestovat autem a stihnu jak páteční duel se Schwerinem, tak nedělní zápas proti Wroclawi. Vynechám pouze sobotní střetnutí s Lodží, neboť v tutéž dobu hraje reprezentace v Jablonci proti Slovensku,“ vyložil Goga.
O dalším víkendu měly Agelky dle původního plánu absolvovat coby generálku na sezónu jiný přípravný turnaj Slávia EU Cup v Bratislavě. „Nakonec jsme se však rozhodli naši účast tam nepotvrdit, aby si děvčata místo toho radši odpočinula. Tým hraje i trénuje v nižším počtu hráček, tím pádem jsou hráčky víc unavené a totéž se týká rovněž reprezentantky Veroniky Trnkové. Z toho důvodu jsme usoudili, že bude lepší, když všechny holky dostanou na víkend 8. a 9. října volno k pořádnému oddychu. A místo slovenské akce si domluvíme ještě před vstupem do české ligy jeden přátelský zápas,“ vysvětlil Peter Goga.