VK Prostějov - volejbalový klub
VK Prostějov - Vicemistr ČR
VYHLEDAT:
Český volejbal CEV Challenge Cup

Nejbližší zápasy A týmu
všechny zápasy
Město Prostějov Olomoucký kraj TK PLUS
11x Mistryně České republiky
10x Vítězky Českého poháru
4x Vítězky Česko-Slovenského poháru
1x Vítězky Středoevropské ligy
Pravidelné účastnice evropských pohárů
Mistryně ČR 2021/2022


facebook twitter youtube volej.tv
Kalendář
Zápasy

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Klub

Volejbalový oddíl VK Prostějov

Rok založení: 2007.
Klubové barvy: modrá, bílá a růžová.
Největší úspěchy ženského týmu: 4x postup do 1. kola play off evropské Ligy mistryň (2010, 2011, 2012, 2015), postup do čtvrtfinále evropského CEV Cupu (2014), postup do čtvrtfinále evropského Challenge Cupu (2021), vítězství ve Středoevropské lize (2011), 10x titul v české extralize (2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018), 10x vítězství v Českém poháru (2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018), 4x vítězství v Česko-slovenském poháru (2009, 2010, 2011, 2012).

Domácí hala: Národní sportovní centrum Prostějov, divácká kapacita 500 fanoušků.

 

Novodobá éra VK Prostějov: krátká, ale velmi úspěšná

Je to už téměř patnáct let, co vedení marketingové agentury TK PLUS začalo koketovat s myšlenkou na přivedení špičkového ženského volejbalu do Prostějova. Od záměru přešla úspěšná firma zabývající se hlavně sportem k činům a dnes tak můžeme bilancovat čtrnáct plodných let VK Prostějov.

Sezóna nultá: podpora TJ OP a koupě extraligy
Záměr TK Plus byl od začátku volejbalového projektu jasný: vstoupit pokud možno hned mezi českou špičku. Dosažení tohoto klíčového kroku nebylo jednoduché, ale povedlo se díky spojenectví s tradičním prostějovským oddílem TJ OP.
Ženský výběr „oděvářek“ hrál tehdy v ročníku 2006/07 první ligu a nově vzniklý klub VK Prostějov potřeboval, aby druhou nejvyšší soutěž udržel. Důvod? Možnost následného odkoupení práva na start v extralize od některého z účastníků elitní soutěže.
Proto TK Plus finančně pomohla TJ OP do týmu přivést několik hráčských posil, družstvo ve skupině o záchranu bez problémů uhájilo prvoligovou příslušnost a na řadu přišla jednání. Zde se projevila diplomatická síla hanácké marketingové společnosti, jež se s postupující Moravskou Slávií Brno dohodla na výměně soutěží a VK Prostějov měl díky tomu otevřenou cestu mezi národní smetánku pod vysokou sítí.

Sezóna první: zisk poháru a zklamání v extralize
Předsedou správní rady VK se stal jeden z nejvyšších představitelů TK Plus Petr Chytil, sportovním ředitelem klubu bývalý vynikající nahrávač i reprezentant Československa Peter Goga. Společně přivedli na post hlavní trenérky tehdejší lodivodku českého nároďáku Táňu Krempaskou a složili na domácí poměry velmi silný hráčský kolektiv (například Andrea Krupníková, Dita Gáliková-Jeřábková, Solange Soares, Jana Gogolová).
Ačkoliv cíle nováčka se držely při zemi a hovořily o základním úkolu postoupit do play off s následným pokusem získat medaili, Hanačky se od začátku pohybovaly v čele tabulky, ze kterého už je během základní části nikdo nesesadil. Navíc se týmu hodně dařilo i v Českém poháru, kde prošel až do finále a v něm na domácí palubovce slavně porazil Olymp Praha. Tím nový klub jen po půlroce své existence získal premiérovou trofej.
První dílčí zaváhání přišlo v následném závěrečném turnaji Česko-slovenského poháru, neboť VK nezvládl finálový duel s Bratislavou a obsadil druhou příčku. Nešlo ale o nic fatálního, mnohem větší selhání potkalo favorita v extraligovém play off, konkrétně v semifinálové sérii. Papírově silnější Prostějov totiž nečekaně vypadl s nadšeně hrající Olomoucí, psychicky zdeptaný poté prohrál i sérii o bronz proti Brnu a musel se v konečném pořadí ligové soutěže spokojit až s bramborovou pozicí.

Sezóna druhá: nový kouč, Liga mistryň a první titul
Nevydařený závěr ročníku 2007/08 a určité spory s Táňou Krempaskou přiměly oddílové vedení ke změně na trenérské pozici. Obsadil ji neméně renomovaný kouč Miroslav Čada, s jehož příchodem se obměnila i část realizačního týmu a vznikl skoro úplně nový hráčský kádr s hvězdnými posilami (například Milada Spalová, Markéta Tomanová, Elisha Thomas, Valeria Pušněnkova).
Druhou podstatnou novinkou byl vstup ambiciózního klubu do evropských pohárů, a to díky zákulisním schopnostem při jednání s Mezinárodní volejbalovou federací CEV přímo do nejvyšší možné soutěže – Champions League. Coby držitelky divoké karty se Hanačky logicky dostaly do těžké základní skupiny, jenže hned na úvod přišlo určitě nejúžasnější vítězství v krátké historii VK poměrem 3:2 na půdě španělské Murcie. Také v dalším průběhu Ligy mistryň se Čadův soubor rval statečně, ovšem nakonec ve skupině obsadil za Dynamem Moskva a Rijekou třetí místo a do play off těsně o jediný set nepostoupil.
Celkově však družstvo předvádělo skvělý volejbal a na domácí scéně jasně dominovalo. V Českém poháru bez větších potíží prošlo až do rozhodujícího střetnutí, v němž opět na vlastním hřišti proti Olomouci obhájilo zisk trofeje. A tentokrát nezůstalo pouze u jedné radosti. Brzy totiž následoval triumf v Česko-slovenském poháru (další výhra 3:0 ve finále nad Olomoucí u ní doma) a jako vyvrcholení parádního roku suverénní ovládnutí nejvyšší soutěže ČR. Za celou vyřazovací fázi Prostějovanky ztratily jediné utkání až ve finálové sérii s Brnem a zcela po právu dosedly poprvé na národní trůn.

Sezóna třetí: obhajoby a průlom v Champions League
Díky perfektně zvládnutému ročníku 2008/09 šla hanácká družina do toho dalšího pod stejným trenérským vedením, zatímco na hráčské soupisce ke změnám došlo. V zájmu ještě většího zkvalitnění kádru přišly posily Soňa Nováková, Kimberly Glass, Corina Ssuschke či Ogonna Nnamani, neboť VK s novým titulárním sponzorem Modřanskou potrubní a.s. v názvu klubu hodlal minimálně zopakovat dosažené úspěchy. A to vycházelo bezezbytku.
Vynikajícího počinu bylo dosaženo především v Lize mistryň, kam se Prostějov opět dostal zásluhou přidělení divoké karty. Tím pádem z nejnižšího losovacího koše zase putoval do nabité základní grupy, jenže ani v nejmenším tam neplnil roli otloukánka. Statečně dokázal vzdorovat gigantům Fenerbahce Istanbul i Dynamu Moskva, dvakrát přemohl v nádherných bitvách polskou Bielsko-Bialu a ze třetího postu tentokrát prošel do play off. V jeho úvodním kole sice vystavilo stopku vysoce favorizované Scavolini Pesaro, přesto však prostějovský ženský volejbal znova přepisoval novodobé dějiny.
České soutěže? V těch Modřanky dominovaly naprosto přesvědčivě. Nejenže v obou pohárech (Český, Česko-slovenský) i v extralize navázaly na prvenství z předchozího roku, navíc při svém vítězném tažení neprohrály s domácími soupeři za celou sezónu 2009/10 ani jeden zápas. Což jen doložilo jasnou převahu VK nad zbytkem ČR.

Sezóna čtvrtá: další triumfy včetně toho z MEL
Možná až příliš výrazná dominance na české scéně přiměla vedení oddílu k uskutečnění odvážného plánu v podobě vstupu do Středoevropské ligy. Ta slibovala vyšší herní úroveň než extraliga, ovšem předpoklady se naplnily jen zčásti. Přesto diváci ocenili nezpochybnitelné zatraktivnění s možností zhlédnout řadu nových zahraničních protivníků, z nichž jednoznačně top byl vídeňský Post Schwechat. Právě s ním Modřanky úspěšně bojovaly o první místo po dlouhodobé fázi, načež se hanácký klub zhostil pořadatelství závěrečného Final Four nejlepších čtyř celků a ovládl jej díky finálovému pokoření Vídně 3:1.
Kvůli působení v MEL musely ženy Prostějova vynechat základní část národní ligové soutěže a coby nejvýše nasazený tým vstoupily až do extraligového play off. V něm – stejně jako v Českém i Česko-slovenském poháru - udržely neporazitelnost proti družstvům z ČR a to logicky znamenalo zisk třetího titulu mistryň republiky v řadě, čtvrté vítězství v ČP za sebou a rovněž prodloužení série zlatých medailí na tři v ČSP.
Kromě cenného ovládnutí Středoevropské ligy a splnění všech domácích met navíc VK překonal vysoko nastavenou laťku také v evropské Champions League. Tentokrát vyfasoval do skupiny italské Cortese, francouzské Cannes a polskou Lodž, aby v téhle silné konkurenci famózně bojoval nejen o postup, ale poprvé též o lepší než třetí pozici. Nakonec sice skončil těsně za nejlepšími dvěma mančafty, ovšem skalpy šampiónek Itálie (doma) i Francie (dokonce venku) měly ohromnou hodnotu. A to ještě nebylo všechno. V zahajovacím dějství play off Ligy mistryň totiž Modřanky narazily na nejbohatší klub světa Rabitu Baku a v úvodním duelu jej na svém hřišti dokázaly neskutečně udolat 3:2. Odveta v Ázerbájdžánu pak už sice nevyšla, ale tímto průnikem na úroveň špičkových týmů starého kontinentu udělal VK Modřanská Prostějov další kvalitativní krok nahoru, jenž je současně výzvou pro celý klub do dalších let.

Sezóna pátá: uhájení všech pozic navzdory potížím
Soutěžní ročník 2011/12 v podání našich volejbalistek se svým průběhem dost lišil od předchozího. Byl z určitých hledisek o poznání bouřlivější, přesto nakonec dospěl ke stejným výsledkovým úspěchům. Jasně nejlepší ženský tým republiky ovládl Český pohár, Česko-slovenský pohár i UNIQA extraligu ČR a prošel ze skupiny CEV Champions League do úvodního dějství vyřazovacích bojů.
Kompletně splněné cíle opravňovaly ke spokojenosti, ale přitom stály celý hanácký oddíl včetně jeho fanoušků extrémně moc úsilí i nervů. Původně to vypadalo na klidnou a stabilizační sezónu, hráčský kádr prošel nejmenšími změnami v dosavadní historii VK. Tři plejerky odešly (Soňa Nováková, Ivana Bramborová, Corina Ssuschke) a tři nové je nahradily. Přesněji řečeno dvě skutečně přišly (Monika Smák, Helena Horká), zatímco na třetí se hodně dlouho čekalo.
Právě tady se objevil první personální zádrhel, neboť v prostějovském družstvu až do listopadové reprezentační pauzy zela nepříjemná díra po německé blokařce Ssuschke, kterou se navzdory opakovaným zkouškám různých adeptek nedařilo zaplnit. Teprve v rozjeté extralize konečně dorazila „italská“ Češka Michaela Monzoni, jenže to už se musely tehdy ještě Modřanky vyrovnávat s nečekanou změnou na jiném postu.
Do francouzského Cannes totiž byla uvolněna slovinská smečařka Tina Samec, načež klub po dalším horečném hledání angažoval Chorvatku Sanju Popovič. Komplikace spočívala v tom, že šlo o univerzálku a z téhle pozice se musela na smeč přesunout Horká, jež navíc sama hledala pohodu po mateřské dovolené. Škatulata hejbejte se ke všemu probíhala těsně před startem evropské Ligy mistryň, což se na vstupu VK do tak náročné soutěže logicky muselo podepsat.
V zahajovacím střetnutí sice ještě zafungovala takzvaná falešná forma a Hanačky přivezly překvapivý bod z Kazaně za porážku 2:3, když při vedení 2:0 dokonce sahaly po senzačním vítězství. Hned pak ale přišly krajně nepříjemné porážky: Čadův soubor postupně padl s Curychem 1:3, v Sopotech 0:3, se Sopoty 0:3 a v Curychu 0:3. Bez ohledu na nespornou kvalitu soupeřů přitom prohry bolely tím víc, jakým způsobem k nim došlo. České šampiónky za svými protivnicemi viditelně zaostávaly ve většině herních činností, v některých setech dostaly pořádně nařezáno a zopakování postupu do play off z předchozích let se ztrácelo v mlze volejbalové křeče.
Navíc kolektiv potkala další personální rána, neboť přišel o otěhotnělou blokařku Gabiku Tomášekovou a získaná Srbka Vesna Jovanovič byla hlavně zpočátku vyloženě jen záskokem na lavičku. Nutno přiznat, že za daných nepříznivých okolností pomohlo k postupu ze základní skupiny Champions League vydatnou měrou i štěstí. Jisté první místo mající Kazaň přicestovala na Moravu bez pěti největších hvězd a naše vyburcované holky toho využily ke klíčové výhře 3:1 znamenající průnik do play off ze čtvrté příčky.
Náznak výkonnostního zlepšení poté družstvo potvrdilo v úvodním dějství vyřazovací fáze proti největšímu favoritovi soutěže Fenerbahce Istanbul (později opravdu triumfoval). Zejména v domácím prostředí svedl Prostějov s nesmírně silným sokem nádhernou bitvu a přes porážku 1:3 dal vzpomenout na podobně krásné souboje z minulé sezóny. Jenže právě v celkovém porovnání s tímto historicky nejlepším ročníkem VK na mezinárodní scéně letošek dost pokulhával, cenné skalpy Rabity Baku, Cannes či Cortese zůstaly nezopakovaným vrcholem. Navíc nebylo možné navázat ani na titul ze Středoevropské ligy, což byl loni další krásný úspěch.
Jinak už si však v sezóně 2011/12 nebylo absolutně nač stěžovat. Byť se oddíl musel vyrovnávat se změnou titulárního partnera a tím i svého názvu na VK AGEL Prostějov, dosáhl přesvědčivým způsobem na všechny stanovené mety. Děvčata nejprve suverénně ovládla Český pohár (popáté za sebou), vzápětí stejně dominantně i Česko-slovenský pohár (počtvrté v řadě) a národní konkurenci následně drtila rovněž ve zbytku UNIQA extraligy. Až ve finále našla vyrovnanějšího soupeře v Olympu Praha, což ovšem bylo pozitivní, neboť dva zápasy rozhodující série o zlato přinesly nejlepší podívanou v rámci národní soutěže ČR za několik posledních let.
Každopádně naše ženy dle očekávání získaly čtvrtý extraligový titul bez přerušení a víc než tři roky zůstaly proti tuzemským celkům neporažené, svou vítěznou šňůru prodloužily už na 96 utkání!

Sezóna šestá: znovu zisk titulu i poháru v ČR, navíc skvělá mládež
Nejlepší volejbalový klub něžného pohlaví v České republice? Tento primát patřil VK AGEL Prostějov v letech 2008 až 2012 jen co se týče žen. Soutěžní ročník 2012/13 však potvrdil trvalý a stále razantnější vzestup hanáckého oddílu také u všech mládežnických kategorií, tudíž v součtu veškerého věkového rozpětí od mladších žákyň po dospělé již v současnosti opravdu platí, že vékáčko je v naší zemi číslem jedna.
Pokud o správnosti tohoto výroku pochybujete, stačí si vzít k ruce výsledky. Mladší žákyně skončily desáté na mistrovství Moravy a Čech, starší žákyně vyhrály mistrovství republiky (a obhájily loňský titul), kadetky získaly stříbro v extralize a juniorky skončily mezi národní elitou desáté. K tomu je nutno připočítat už páté extraligové zlato i šestý pohárový triumf ženského výběru v řadě za sebou a prostým součtem umístění všech pěti hlavních kategorií člověk dojde k jasnému poznání, že prostějovský dívčí volejbal je v ČR zkrátka top.
Navíc výsledky nejsou zdaleka vše a rovněž po téhle stránce si AGEL vede znamenitě. Asi drtivá většina nestranných znalců či expertů by při pohledu na hru kteréhokoliv týmu VK neváhala potvrdit zřetelně viditelnou vyspělost našich plejerek z hlediska technického zvládnutí všech úderů a herních situací, což je zásluha systematického vedení kvalitními trenéry od nejmladší kategorie přípravky.
Už před šesti lety, když zdejší volejbalový projekt startoval, klubové vedení toužilo po přesně takové komplexnosti. To znamená dominovat sportu pod vysokou sítí nejen v ženách, ale postupně vybudovat i skvěle fungující systém výchovy mládeže, čímž vysoká úroveň práce v celém oddílu uzavře pomyslný kruh. A je úctyhodné, že splnit tenhle cíl dokázal Prostějov za tak krátkou dobu, byť samozřejmě nejde o stoprocentní stav, neboť stále je dost co zlepšovat.
Oponenti mohou namítnout, že s tolika penězi, kterými gigant z Hané disponuje, je ovládnutí volejbalového dění na území státu pouhou povinností. Ano, VK má v porovnání se všemi ostatními ženskými kluby republiky suverénně nejvyšší finanční rozpočet. Jenže to samo o sobě ještě nezaručuje úspěch a historie sportu je plná příkladů, kdy i jednoznačný favorit nedokázal dostát papírovým předpokladům. Pro dosažení nejvyšších met totiž potřebujete nejen prostředky, ale též tvrdou, poctivou a kvalitní práci. Všechny Agelky, jejich koučové, členové realizačních týmů i vedení klubu ji trvale odvádějí, proto se celý náš oddíl dostal za krátkých šest let své existence na vrchol.
Aby se tam však udržel a výsostné postavení ještě upevnil, nesmí ustrnout. Naopak je potřeba vidět třeba i malé rezervy coby prostor k dalšímu zlepšování, neboť jedině tak může jít i ten nejlepší ještě nahoru. V případě vékáčka to konkrétně znamená zachovat výborně šlapající péči o holky v přípravkách, žákyních, kadetkách a juniorkách, navíc pak přidat co se týče přechodu juniorských talentů mezi dospělé pro výraznější využití vlastních odchovankyň v A-družstvu žen. Pokud se i tahle složitá oblast podaří v nejbližších letech vylepšit, nestojí při udržení vynikajícího zázemí VK AGEL Prostějov nic v cestě, aby trvale dominoval české scéně a znatelně se prosazoval na té mezinárodní.

Sezóna sedmá: pokračování národní dominance a čtvrtfinále CEV Cupu
V předchozím ročníku měly volejbalistky VK AGEL Prostějov po třech naprosto suverénních letech nezvykle větší výsledkové i herní problémy, opakování čehož se vedení klubu chtělo vyvarovat. Proto v létě 2013 postavilo o něco silnější kádr, který měl znovu přesvědčivěji kralovat národním soutěžím a postupově se prosadit na evropské scéně. První významnou prověrkou, zda tento záměr dojde naplnění, bylo podzimní vystoupení v Champions League.
Tam mělo ženské vékáčko co napravovat, neboť rok předtím v základní skupině nezískalo ani bod při hrozivém poměru setů 1:18. Samozřejmě je potřeba brát v potaz přetěžkou konkurenci v nejvyšším poháru starého kontinentu, nicméně cíl zněl jasně: opět bodovat a pokud možno obsadit alespoň třetí místo, což by zajistilo přesun do CEV Cupu. Přesně tohle se nakonec povedlo, když náš tým využil větší hratelnosti německého Schwerinu (nedávno vypadl již ve čtvrtfinále bundesligy) a jeho dvojím poražením dospěl ke stanovené metě. Jinak se proti nesmírně kvalitním výběrům Eczacibasi a Cannes povedlo získat jedinou sadu, přičemž zpětně vyšlo najevo, že v případě závěrečného vítězství nad Istanbulem, který měly Agelky slibně načatý, mohly dokonce senzačně proklouznout do play off Ligy mistryň! Vrch ale místo snu získala realita, do níž Čadovy svěřenky poté tvrdě narazily i ve čtvrtfinále zmíněného CEV Cupu, kde je nemilosrdně vyřadilo extrémně silné Fenerbahce Istanbul coby pozdější vládce tohoto poháru.
Na mezinárodním jevišti tak celek Prostějova zanechal mírně nadprůměrný dojem a totéž se dalo říct o jeho počínání v dlouhodobé části UNIQA extraligy i celém Českém poháru. Také zde přitom došlo v porovnání s loňskou sezónou k posunu směrem nahoru. Co se ligové soutěže týká, zlepšily ženy VK v součtu základní a nadstavbové fáze svou výsledkovou bilanci ze tří porážek na jedinou a většinu střetnutí dokázaly zvládat přesvědčivějším způsobem. Na druhou stranu se nevyhnuly poměrně četným herním problémům, které vyvrcholily v nejvíc složitém období února. Tam AGEL nejprve málem podlehl na hřišti KP Brno (po prosincové Olomouci druhý duel s těsným skóre 3:2), následně jen s vypětím všech sil a po velké bitvě těžce udolal v českobudějovickém finále ČP Olymp Praha 3:1 a pak témuž soupeři venku v lize podlehl 1:3 vinou do té doby asi nejhoršího výkonu. Na druhou stranu favorit jinak procházel řadovými zápasy v rámci ČR bez dalšího klopýtání a jeho potíže se omezovaly pouze na občasnou nejistotu v herním projevu.
Přesto mnozí příznivci VK cítili před rozhodující částí sezóny v podobě extraligového play off značné obavy, jestli úřadující mistryně vůbec dokážou v lačné konkurenci natěšených družstev Olympu, Olomouce, Frýdku-Místku i Králova Pole obhájit svou pětiletou dominanci. Protivníci po roce zase větřili své šance na překvapení, jenže hanácká parta je stejně jako loni nekompromisně utnula a jakékoliv překvapení absolutně nepřipustila. Že se vyřazovací boje mohou obejít bez vážných trablů, to naznačilo už volejbalové zlepšení v závěru nadstavby. A byť se kolektiv okolo kapitánky Soares ve většině ze závěrečných devíti zápasů nevyhnul obligátním výkyvům v úrovni své hry, celkový progres rozhodně potvrdil. Čtvrtfinálová série se Slavií Praha přitom byla jen nezbytnou formalitou a uvedený nárůst formy se projevil hlavně ve třetích mačích semifinále i finále. Právě v Brně a na Olympu podaly Agelky dva nejlepší výkony celého soutěžního ročníku, takže si znova schovaly svá top představení na úplný konec.
Vláda prostějovského ženstva na území České republiky tak nadále trvá a je moc dobře, že došlo k výraznému přiblížení naprosto dominantním rokům 2010 až 2012, nejlepším v sedmileté historii našeho oddílu i z hlediska mezinárodního. Kromě toho patří mezi absolutní špičku v ČR také mládežnické Agelky, o čemž svědčí umístění všech výběrů od mladších žákyň až po juniorky v elitní desítce mistrovství republiky či extraligy 2014 s medailovým bonbónkem v podobě dalšího stříbra kadetek. Jen tak dál!

Sezóna osmá: nejúspěšnější v historii se senzačními výsledky v Lize mistryň
Za osm let dosavadní existence VK Prostějov byly dva ročníky, které se našim volejbalistkám vydařily ze všech nejlépe a snad až nad očekávání skvěle. V sezónách 2010/11 a 2014/15 jimi vyvrcholily pomyslné čtyřletky novodobé historie zdejšího oddílu, přičemž s vysokou úspěšností nedávno skončeného ročníku se po pravdě moc nepočítalo. Leč stalo se a právě o zatím poslední sezóně Agelek se tak dá směle říct jedno: byla úplně nejlepší ze všech těch osmi od vzniku vékáčka!
Tohle tvrzení lze v první řadě opřít o výsledková fakta, která se jednoduše nedají zpochybnit. Začněme u evropské Champions League, kde Hanačky vyfasovaly do skupiny Dynamo Kazaň, Rabitu Baku a Chemik Police, tedy samé favority minimálně na postup do závěrečného Final Four. Místo uctivého sklonění hlavy a očekávaného obsazení čtvrtého místa v tabulce téměř bez bodového zisku však outsider pozitivně šokoval.
Nejprve doma přemohl nejbohatší klub planety z Ázerbájdžánu 3:2. Poté senzačně zvítězil stejným poměrem i na hřišti překvapivého, leč zaslouženého lídra grupy v Polsku. A nakonec na vlastním hřišti porazil ruského obhájce triumfu v Lize mistryň 3:1. V součtu to znamenalo původně neuvěřitelný postup do play off, jenž se na úkor šokované Rabity stal snovou skutečností. V 1. kole vyřazovacích bojů pak sice ženy vékáčka vypadly s Eczacibasi Istanbul vcelku hladce 1:3 a 0:3, ovšem jakmile turecký gigant později vyhrál celou soutěž, dostalo i tohle vyřazení nový rozměr. Každopádně v Champions League zanechal prostějovský tým natolik výraznou stopu, jež se dala porovnat jedině s ročníkem 2010/11 a tehdejším trápením Baku na úvod k.o. fáze.
Pojďme ale při bilancování dál a zabočme od mezinárodní scény k národním soutěžím. V Českém poháru Agelky naprosto suverénně dokráčely už k osmému zisku trofeje za sebou, když ve čtvrtfinále, semifinále ani finále neztratily jediný set. Tohle se jim však v minulosti již povedlo, nešlo tedy o nic výjimečného. Rekordy naopak svěřenky Miroslava Čady sbíraly v UNIQA extralize, a to dokonce po hrstech. Předvedly nejlepší základní část ve své historii s plným počtem získaných bodů a jen třemi prohranými sadami po výsledcích 3:1. Za celou dlouhodobou fázi včetně nadstavby ani jednou nepodlehly a pouze čtyřikrát nezvítězily 3:0. V 1. dějství play off smetly Šternberk dosud nejvýraznějším poměrem míčů v dějinách 225:108 a navrch přidaly výsledkově rekordní set 25:5. A nakonec přišlo ještě maximum v podobě naprosto dominantní cesty celými vyřazovacími boji, jež projel s čistým skóre 27:0, tedy aniž by ztratil jediný set! Sedmý mistrovský titul v řadě se tak dostavil jakoby mimochodem.
K úžasnému proražení v Lize mistryň a pokračující hegemonii na domácí scéně je navíc nutné připočíst i způsob, jakým družstvo VK hrálo. Šlo totiž v naprosté většině zápasů o špičkový, divácky atraktivní a velmi pohledný volejbal vysoké mezinárodní úrovně, kterému spokojení fanoušci nadšeně aplaudovali. Z mančaftu Prostějova kromě toho doslova sálala radost ze hry i kolektivní soudržnost v takové míře, až srdce každého objektivního příznivce sportu plesalo.
V neposlední řadě nesmějí být opomenuty také vynikající úspěchy mládežnických výběrů AGEL. Kadetky po dvou extraligových stříbrech v minulých letech ještě vystupňovaly svou kvalitu a úžasnými výkony dosáhly na zisk historického mistrovského titulu. Juniorky zase premiérově vystoupaly na bednu, když svůj trvalý vzestup korunovaly vybojováním bronzových medailí za třetí místo v extralize. Pokud tohle výborné počínání mladých nadějí Prostějova sečteme s fantastickou produkcí jejich dospělých parťaček, tak prostě nelze než uplynulou sezónu postavit na absolutní vrchol novodobé éry našeho volejbalového klubu!

Sezóna devátá: herně opět výborná a stoprocentní v českých soutěžích

V závěru soutěžního ročníku 2015/16 se naše volejbalistky herně vyrovnaly historicky nejlepší předchozí sezóně, ale během něj výkony tak fantastické vždy nebyly. To mimo jiné vedlo k porážkovému vyznění celé Champions League a z tohoto pohledu nelze uplynulý rok hodnotit jako úspěšný. Jinak se však Hanačky nemají absolutně zač stydět, neboť nakonec hrály opět skvěle.

Kvůli reprezentačním povinnostem absolvovala téměř celou letní přípravu jen polovina týmu, zatímco ta druhá čítající největší opory se připojila teprve několik dnů před úvodním mistrovským duelem. A podle toho to v Ostravě při vstupu do UNIQA extraligy vypadalo i dopadlo. Prohra hned na úvod přitom byla krajně nepříjemná, protože tak negativně Agelky do nové sezóny ještě nikdy v klubové historii neodstartovaly. Ke cti jim slouží, jak dobře z prekérní situace vybruslily. Byť si ani dál v první polovině nejvyšší české soutěže nepočínaly nijak suverénně a za pochodu řešily složitosti sehrávání, většinou spolehlivě vítězily 3:0, výjimečně 3:1.

Přesto se dalo už dopředu tušit, že k optimální výkonnosti teprve směřující družstvo bude mít vzhledem k obří kvalitě všech tří soupeřů v extrémně nabité skupině Champions League velké problémy. A to se stoprocentně potvrdilo. Hned v zahajovacím střetnutí na půdě Chemiku Police neměly ženy VK v podstatě žádnou šanci a pokud nějaká příležitost na lepší rezultát přišla v dalších bitvách, nedokázaly ji vyslankyně ČR navzdory postupnému zlepšování (doma s Istanbulem i Casalmaggiore) výsledkově využít. V rozhodujících okamžicích se totiž pokaždé projevil určitý kolektivní nesoulad v mančaftu, který především z obranného hlediska jen pomalu hledal svou tvář. Nahoru ale směřoval a při svém nejlepším představení na hřišti Eczacibasi ho jediný míč dělil od senzačního triumfu. Bohužel vzápětí hladce padl s Chemikem, čímž se vrátil do tvrdé reality smutného vyznění celé evropské štace s jediným urvaným bodíkem.

O co se vékáčko mohlo v psychicky nelehkém období mezinárodních porážek opřít, to byla jednoznačná dominance v Českém poháru. Tedy konkrétně ve čtvrtfinále, kde i přes počáteční trable smetlo Šternberk, a v semifinále, jež proti dost silné Olomouci také zvládlo dvakrát 3:0 vzdor dílčím potížím pro změnu v odvetě. Jenže pak přišlo finále právě v hanácké metropoli a tam to více než dvě sady vypadalo, že nebezpečná Ostrava může favorita klidně zdolat. Naštěstí se v nejvíc potřebnou chvíli projevila výjimečnost obřího talentu Melissy Vargas, která téměř sama dotáhla zbytek týmu k povinnému vítězství. Obhájce tak slavil zisk deváté pohárové trofeje za sebou, aniž by ztratil set, ovšem současně nad ním visel varovný prst, že si musí dát ve zbytku národních soutěží pořádný pozor.

Mezitím hanácká parta s jistotou dokončila základní část extraligy. Pokud bychom nepočítali výše zmíněné úvodní klopýtnutí 2:3 na severu Moravy, panovala takřka neomezeně, o čemž svědčí samé výsledky 3:0, pouze ve dvou případech 3:1. Forma úřadujících mistryň republiky šla prostě nezadržitelně nahoru a pociťovali to i největší domácí rivalové v nadstavbové fázi, kde si zprvu ani neškrtli. Teprve na samotném sklonku skupiny o 1. až 4. místo se dostavily dílčí problémy, což mohl být následek zklamání z neúspěchu v Champions League i rozhození z finálového dramatu v Českém poháru. Na víc než jednu sadu to však Olomouci ani Ostravě ve vzájemných střetnutích nestačilo, tudíž hrozba nemilého překvapení před závěrečným play off stále existovala, leč nijak výrazná.

Vyřazovací boje elitní soutěže ČR, jež tradičně uzavírají celou sezónu, pak ukázaly, že jakékoliv obavy z fatálního výpadku byly naprosto liché. Stejně jako v minulých letech se naše volejbalistky dokázaly na rozhodující duely o medaile výborně připravit i zkoncentrovat, tudíž žádný ze soupeřů se nikdy neocitl opravdu blízko byť jediné zápasové výhře v některé ze sérií na tři vítězství. Naopak Šternberk ve čtvrtfinále prostějovská družina zválcovala rekordními debakly, aby se menšímu váhání nevyhnula během druhého, částečně i třetího semifinálového mače s Olympem Praha. Pořád se ale nejednalo o nic skutečně vážného a finálové derby proti Olomouci navíc AGEL zvládl vpravdě fantasticky. Postupně gradoval své výkony až k výtečné tečce v hanácké metropoli, takže nakonec došlo k osmé korunovaci jasně favorizovaného mančaftu s takovou grácií, jak se na svrchovaného panovníka sluší a patří.

Pokud ročník 2015/16 sečteme a podtrhneme, vyjde nám poněkud nejednotné vysvědčení. V evropské Lize mistryň to na žádnou uspokojující známku po šesti porážkách zkrátka nemůže být, jakkoliv za tak smutnou bilanci mohly objektivní důvody. Ani enormní síla protivníků totiž nemusela vést pokaždé k prohře, kdyby soubor VK s velkým herním potenciálem fungoval týmově dobře dřív, než se v realitě událo. Jenže na sžití s novým kubánským elementem zkrátka potřeboval víc času a při později zahájené přípravě kompletního kádru si právě tohle vybralo svou nemilosrdnou daň. Všechno navíc vyznělo tím negativněji, že minulá sezóna Champions League dopadla tak úžasně a srovnávání je lidskou přirozeností. Málokoho pak utěší, že co do výsledkové bilance i kvality herního projevu v českých soutěžích se letošní vékáčko takřka či dokonce úplně vyrovnalo tomu loňskému. Suma sumárum tedy může celkové hodnocení působit trochu krutě, ale takový je ostatně současný svět. Přesto Agelky znovu rozdávaly spoustu volejbalové krásy, což rozhodně není málo.

Sezóna desátá: komplikovaná s těsně zachráněným titulem
Stejně jako v předchozích letech pod vedením hlavního trenéra Miroslava Čady neměly Agelky ani pod taktovkou nového kouče a zároveň sportovního manažera Petera Gogy herní vstup do soutěží zdaleka ideální. Tradičně se projevila nesehranost vinou toho, že řada hráček naskočila po reprezentačních povinnostech do společné přípravy hodně pozdě. Přesto se výsledkové trable dařilo dlouho nepřipouštět.
V UNIQA extralize i Českém poháru ženy vékáčka až do poloviny ledna vítězily neustále 3:0 nebo 3:1, v kvalifikaci Champions League dokázaly vyřadit poměrně silný Linamar Békéscsaba z Maďarska. A byť následně neprošly třetím předkolem evropské Ligy mistryň, kde si vylámaly zuby na polském celku Dabrowa Górnicza, pořád to šlo brát jako logickou daň letnímu snížení klubového rozpočtu a tím i menší hráčské kvalitě družstva.
Postupně se ale začal projevovat jeden podstatný rozdíl v porovnání s minulými roky. Zatímco tehdy se prostějovský mančaft dokázal postupně zlepšovat, nyní nebyl s přibývajícím časem žádný takový posun patrný, spíš právě naopak. A ruku v ruce s tím se dostavily první vážnější komplikace. Lednové těsné výhry 3:2 nad KP Brno i Olomoucí ještě znamenaly pouhé varování, jenže přišel únor. V něm Gogovy svěřenky vypadly z CEV Cupu sice s kvalitním, ovšem hratelným Stuttgartem z Německa, a pak už to šlo z kopce.
Těsná extraligová porážka 2:3 na vlastním hřišti od Olomouce negativní vyvrcholení načala a další dva totožné rezultáty zkraje března jej dokonaly. Fatální přitom bylo klopýtnutí v národním pohárovém finále na olomoucké palubovce, neboť zavinilo ztrátu jedné z dlouho držených trofejí. A jakmile hned následovala další porážka po mizerném výkonu v Ostravě, nebylo na co čekat. Nefungující kolektiv převzal navrátilec Čada, čímž se měla dostavit herní i výsledková obroda.
Opravdu nastala, nicméně spása v podobě obhájení alespoň cennějšího z obou tuzemských primátů nakonec hodně bolela. Doslova i přeneseným významem. Zkušený lodivod brzy na vlastní kůži poznal, proč s danými plejerkami není snadné předvádět trvale špičkový volejbal, a navíc se mu stavělo do cesty jedno zranění za druhým. Což společně s pohodou a silou sebevědomého UP udělalo z finálové série UNIQA extraligy nesmírně náročný thriller.
Že mělo drama šťastný závěr, za to může VK AGEL vděčit především schopnostem Miroslava Čady. A pochopitelně též bojovnému příspěvku těch hráček Prostějova, které zůstaly zdravé a v nejtěžších momentech, kdy šlo skutečně do tuhého, dokázaly psychickou nepohodu i vzdor olomouckého rivala překonat svým rozhodujícím vzepětím. Díky tomu naše volejbalistky s vypětím všech sil fyzických i morálních udržely tuzemskou hegemonii ziskem devátého mistrovského titulu v řadě za sebou.

Sezóna jedenáctá: obnovení tuzemské dominance bez porážky
V předchozích letech měly Hanačky opakovaně trochu problémy se sehraností vždy zkraje nového ročníku. Spousta hráček totiž pravidelně plnila letní a raně podzimní povinnosti v reprezentačních výběrech různých zemí, kvůli čemuž logicky chyběla v drtivé většině letní přípravy. A tým vékáčka se pak dával v kompletním složení dohromady často až do zimy, než byl schopen optimálních výkonů.
V sezóně 2017/18 tahle komplikace odpadla, neboť členkou nároďáku byla v prostějovském kádru jediná Andrea Kossányiová a omezenou dobu i Lucie Nová v univerzitním celku. Všechny ostatní Čadovy svěřenkyně byly kromě menších zdravotních výpadků celé tréninkové období od začátku srpna až do půlky října, kdy startovala UNIQA extraliga, pospolu. Mohly se tedy sehrát, vyladit veškeré potřebné věci a vytvořit nadstandardně soudržnou partu.
Skupinová fáze evropské Champions League zahajovala teprve před polovinou prosince, což pro ženy VK znamenalo jedno: úvodní dva měsíce sezóny se mohly v klidu věnovat jen extraligovým bojům (plus čtvrtfinálovému dvojzápasu Českého poháru). A tenhle pozvolnější rozjezd jim svědčil, zvlášť při zohlednění výše zmíněné podařené přípravy.
Solidně fungující mančaft hned ve 2. kole elitní tuzemské soutěže zvládl třaskavé derby v Olomouci, když na půdě největšího rivala zvítězil 3:1. Vzápětí i přes problémy přemohl nebezpečnou Ostravu též 3:1 a jinak dlouho dominoval nad všemi soupeři vcelku suverénně 3:0, včetně těch dvou duelů v ČP proti outsiderovi z Fénixu Brno. První opravdu krizová chvíle přišla až v 8. dějství na palubovce Liberce, kde tamní ambiciózní nováček vedl nad favoritem 2:1 na sety. Nicméně holky bitvu drtivě otočily, což předznamenalo vlastně celý další průběh na národní scéně.
Mnohem hůře dopadly Helena Horká a spol. v Champions League. Už dopředu se vědělo, že při konfrontacích s extrémně silnými favority Fenerbahce Istanbul, Imoco Conegliano i Gorgonzola Novara bude úspěch znamenat každá získaná sada a jakékoliv případné vítězství by se rovnalo malému sportovnímu zázraku. Přesně podle tohoto očekávání to pak na hřišti následně vypadalo.
Ačkoliv české mistryně dělaly, co mohly a nedala se jim upřít maximální snaha, na alespoň jedno zdolání některého z tria top klubů nedosáhly. Přitom v částech vzájemných střetnutí dokázaly držet vyrovnaně krok a první tři duely vždy dotáhly k čestné prohře 1:3 s tím, že nechybělo moc k tiebreakům. Totéž platilo i v závěrečném mači na Fenerbahce, aby konečný účet přesto zněl řečí čísel krajně neradostně: 6 utkání, 6 porážek, 0 získaných bodů, skóre 4:18. Tedy hodně tvrdá a krutá realita, která jinak kvalitní kolektiv VK odsoudila do role statisty. Opravdová kontinentální (potažmo světová) extratřída totiž visí ještě o level či dva výše.
Zatímco na evropské scéně hanácká družina narazila, první tuzemský vrchol si podmanila vynikajícím způsobem. Šlo o medailové boje v Českém poháru, jenž premiérově v novodobé historii ženské kategorie končil závěrečným turnajem Final Four v Brně. První krok – semifinále s Ostravou – tam sice vypadal zpočátku utrápeně, nicméně soubor okolo kapitánky Kathleen Weiss přesto postoupil dál hladce 3:0.
No a ve finále samozřejmě již čekal starý známý z Olomouce. Ošidnost jediného souboje rozhodujícího o zisku trofeje sváděla k obavám, že by to favorizované Prostějovanky třeba nemusely zvládnout. Přesný opak byl však pravdou. Skvělý výkon celé sestavy od samotného úvodu nedal sokyním dlouho žádnou šanci, a byť ve třetím dějství trochu zazlobily, zasloužený triumf papírově silnějšího ansámblu 3:1 se neocitl ve větším ohrožení. A úpéčkem loni vyrvaný pohárový grál putoval zpět do rukou jeho častých držitelek – podesáté za posledních jedenáct let.
Souběžně s Champions League musely volejbalistky vékáčka absolvovat rychleji se rozjíždějící extraligový program. Což při kvalitativně užším hráčském kádru nebyl zvláště v nabitém kalendáři nadstavbové části žádný med. Přesto dotáhly celou dlouhodobou fázi bez jediné porážky, ač měly opakovaně namále.
Největší trable nastaly mezi 15. únorem a 3. březnem, kdy zvýšená náročnost až tří zápasů týdně snoubená s maximální motivací soupeřek dovedla Čadovy ovečky do tří tiebreakových bitev. A hned v té první doma proti Olomouci je od premiérového národního klopýtnutí v ročníku dělil jen kousíček, neboť celek UP měl za stavu 12:14 dva mečboly. Leč neproměnil je, vedoucí mančaft tabulky vystřihl působivý obrat. Vzápětí uspěl 3:2 i na KP Brno, zanedlouho v dalším derby na olomouckém hřišti. A v součtu se všemi ostatními výhrami (většinou 3:0) uzavřel dlouhodobou soutěž se stoprocentní bilancí 28-0.
Do vyřazovacích bojů tak prostějovský mančaft vyrážel v pohodě, vědom si svých schopností, bez přehnaných nervů z nutnosti naplnit svou roli hegemona. Čtvrtfinále s Přerovem přitom představovalo víceméně příjemný rozjezd bez ztraceného setu a třikrát 3:0 dokázal tým zvítězit rovněž v semifinále nad Brnem, přestože Královo Pole logicky vzdorovalo mnohem víc. Ale rozjetá mašina ji stejně přejela dominantním poměrem a vše směřovalo k bezpečné obhajobě.
Ta se na jednu stranu skutečně dostavila, neboť ekipa VK ve finále UNIQA extraligy porazila konkurenční Olomouc 3:0 na utkání. Na stranu druhou však ani v jednom duelu rozhodující série nešlo o jasnou záležitost, spíš právě naopak. Především úvodní poloviny střetnutí měly hanácké protivnice lepší a favoritky musely hned dvakrát těžce otáčet nepříznivý vývoj. Ve Sportovní hale Univerzity Palackého z 0:1 na 3:1, naposledy ve své hale Sportocentra DDM pak dokonce z 1:2 na 3:2. Ovšem zvládly to, jak jinak. A díky perfektnímu překonání všech krizových momentů dobyly pro Prostějov vysněnou i zaslouženou odměnu: desátý mistrovský titul v řadě za sebou jakožto nový rekord v české i československé historii.

Sezóna dvanáctá: dvě skvělá stříbra oslabeného týmu
Podle původních prognóz měl silný kádr, který získal desátý mistrovský titul i Český pohár, oslabit natolik výrazně, že se předpokládal teoretický pád až někam do středu extraligové tabulky. Nakonec se však vedení hanáckého oddílu podařilo dát dohromady stále dost kvalitní soupisku.
Sice opravdu odešla takřka celá základní sestava, ze které zůstala jen největší bodová tahounka, univerzálka a kapitánka v jedné osobě Helena Horká. Ale povedlo se přivést jiné dobré plejerky. Novými posilami se staly například smečařky Petra Kojdová a Marie Toufarová či blokařky Eva Rutarová + Veronika Bezhandolska, jediná zahraniční akvizice z Bulharska.
Na nahrávce i na liberu dostaly příležitost prokázat svůj talent a schopnosti mladé klubové odchovankyně Michaela Zatloukalová s Terezou Slavíkovou, mančaft oproti předchozím zlatým letům citelně omladil. Přesto si v daném složení nemohl dávat malé cíle.
Do UNIQA extraligy ČR vlétly úřadující mistryně republiky výborně, premiéru v Ostravě totiž zvládly přesvědčivě hladce 3:0. Jenže hned druhé střetnutí s Olympem ukázalo, že to až taková pohoda rozhodně nebude, těsná výhra 3:2 se rodila v nemalých bolestech.
Totéž platilo o otočeném souboji na půdě papírově slabšího Frýdku-Místku (3:1) i těžce vydřeném vítězství u brněnských Šelem z téměř ztracené bitvy (3:2). Načež herně nadmíru nevyrovnaná ekipa uzavřela nelehký úvod soutěže s řadou zápasů venku dvěma dalšími tiebreakovými řežemi, tentokrát ztracenými. Zatímco v Olomouci byl zisk bodu za rezultát 2:3 úspěchem, na libereckém hřišti znamenal spíš zklamání.
Družina okolo stabilní bodové mašiny Horké dosáhla během předposledního měsíce kalendářního roku 2018 dvou pozitivně podstatných posunů. Tím prvním se stala šňůra čtyř ligových triumfů, z nichž jediný musel rozhodnout až pátý set (Přerov 3:1, KP Brno 3:2, Šternberk 3:0, Ostrava 3:0). A v aktuálním pořadí se obhájkyně trofeje přetahovaly o druhou příčku se Severočeškami.
Důležitý dílčí úspěch se povedl ve čtvrtfinále Českého poháru, kde jeho desetinásobné držitelky dokázaly vyřadit krajně nebezpečné Šelmy z jihu Moravy s většinou základní sestavy tvořenou ostřílenými matadorkami. Vítězství 3:1 doma i venku přineslo jak kýžený postup do brněnského Final Four, tak částečné uklidnění nervozity uvnitř klubu pramenící ze zvýšeného tlaku jeho vedení na hráčky a realizační tým.
Rychle ubíhající ročník ženám VK slibně pokračoval do poloviny prosince. Zvládly totiž dominantně vymést ze šestnáctifinále evropského CEV Cupu viditelně slabší Levski Sofia z Bulharska dvakrát 3:0. A navíc jela dál vítězná extraligová série, byť s jedním menším zaváháním (Olymp Praha 3:2, Frýdek-Místek 3:0, Šelmy Brno 3:1).
Až v posledních deseti dnech před největšími křesťanskými svátky následoval tvrdý náraz do reality tvořený třemi nepříjemnými porážkami. Ta domácí 1:3 s rivalskou Olomoucí měla dost vysokou jednoznačnost, venkovní 0:3 v hale rumunské Alby Blaj z úvodního osmifinále Poháru CEV dostala rozměr krutě zaslouženého debaklu. Nejvíc však bolelo následné podlehnutí 2:3 konkurentkám zpod Ještědu, protože šlo o přímý souboj druhého celku soutěže se třetím a zároveň předvánoční loučení.
Leč delší soutěžní pauza v trvání skoro jednoho měsíce byla u prostějovských volejbalistek poměrně rozbitá. Hned několik hráček plnilo reprezentační povinnosti, další se potřebovaly věnovat studiu a jiné pro změnu potrápily zdravotní potíže. Týmová příprava tudíž probíhala většinu přestávky v nadmíru nekompletním složení, měla spíš individuálně improvizovanou podobu.
Naštěstí družstvo tahle komplikace nijak nevykolejila. Naopak se zdálo, že nestandardně strávené období mu částečně i prospělo a výkony šly po lednovém návratu do zápasového kolotoče svým způsobem nahoru. Viz přátelské přehrání Šelem 3:1 + připsání maximálních devíti bodů ze tří duelů v lize (Přerov 3:0, KP Brno 3:0, Šternberk 3:1). I elitní Albu Blaj se podařilo v domácí odvetě CEV Cupu víc potrápit, alespoň k zisku sady chyběl kousíček.
Dosud nejdůležitější mače přišly zkraje února. Na programu bylo Final Four Českého poháru v Brně, kde se kolektiv vékáčka jednoduše musel dostat do finále a současně toužil zabojovat o obhajobu trofeje, ačkoliv by se případné přemožení favorizovaného UP rovnalo skutečné senzaci. Co realita? Nejprve přetěžké udolání Přerova 3:1 v naprosto vyrovnaném semifinále a poté padnutí s Olomoučankami 1:3 v rozhodujícím utkání, kde výhra zůstala hodně daleko.
V elitní tuzemské soutěži se hanácká parta zhoupla nejprve nahoru a vzápětí zase dolů. Na úvod nadstavbové fáze totiž přišel triumf 3:1 v Liberci, čímž se konečně podařilo zlomit sezónní prokletí jménem Dukla. Navíc holky kralovaly též na Olympu 3:0, načež se dostavilo nové vystřízlivění. Mělo podobu dvou klíčových porážek na vlastní palubovce 1:3 s úpéčkem + 2:3 s obnovenou Nemesis ze severních Čech.
Na úsvitu prvního jarního měsíce zůstaly Petrášovy svěřenkyně definitivně třetí po nadstavbě, byť jen o fous za druhým Libercem. Po šťastném přemožení Pražanek 3:1 o tom rozhodla hladká prohra 0:3 v hanácké metropoli, do play off tedy loňské šampiónky nevstupovaly z úplně výhodné pozice. Navíc se zranilo libero Terka Slavíková a celou čtvrtfinálovou sérií musely parťačky projít bez ní.
Aby komplikací nebylo málo, nastaly další. Zahajovací utkání proti Přerovu sice zkoncentrovaný mančaft urval 3:1, leč vzápětí vybouchl na půdě soupeřek 0:3 a Zubřice se dostaly do laufu. Tím víc, že ve druhém setu třetího vzájemného zápasu vypadla ze sestavy taktéž vinou zvrtnutého kotníku kapitánka Horká. Oslabený tým VK nejkritičtější momenty celého ročníku naštěstí ustál.
Duel číslo tři kolektivní dřinou umlátil 3:2 navzdory závěrečným nervům včetně šesti neproměněných mečbolů. A stejně těsným poměrem pak doslova vydupal z přerovského kurtu i postupovou výhru na konci čtvrtého mače. V tiebreaku tam protivnice vedly už 13:8, přesto nezdolné Prostějovanky sedmi získanými balóny za sebou otočily na finálních 13:15!
Aby měly volejbalistky VK již po semifinále jistotu ligové medaile, potřebovaly ve druhém kole vyřazovací části překonat zatraceně vysokou překážku. V cestě jim stály liberecké sokyně, s nimiž prohrály pět ze šesti vzájemných utkání sezóny (včetně přípravných), navíc pokaždé 2:3.
Tenhle komplex ožil hned napoprvé pod ještědským vysílačem, kde slibně rozjetý souboj dopadl právě porážkou v osudovém tiebreaku. Následně se sice skvadra okolo uzdravené Horké obdivuhodně zvedla a Duklu zdolala jak doma po boji 3:1, tak venku suverénně 3:0. Vzápětí se však  znovu vrátil na scénu strašák pátých sad, prohra 2:3 znamenala promarnění postupového mečbolu i poslední návrat semifinálového dramatu na sever republiky. Tam nezlomené Moravanky opět zabraly a obratem nepříznivého průběhu na 3:1 překročily svůj temný stín.
Vysněná účast ve finále se tedy stala realitou, ovšem nic víc už viditelně vyšťavený výběr vékáčka nesvedl. A v titulové sérii olomouckým favoritkám skoro vůbec nevzdoroval. Ve vstupním zápasu byl vyrovnanější jediný set (0:3), ve druhém střetnutí dva včetně jednoho získaného (1:3). Ani napotřetí se marně snažící obhájkyně pořádně nekously (0:3) a nezbylo, než rivalkám pogratulovat k jasné i naprosto zasloužené finálové dominanci.
Což však nemohlo nic změnit na celkové spokojenosti s dobytou druhou příčkou číslo dva.

Sezóna třináctá: holky dvakrát čtvrté v koronavirem utnutém ročníku
Mimoslovenské cizinky se v kádru vékáčka staly minulostí už dříve a proces omlazování nastal ve větší míře již v létě 2018. O rok později pak přišel nejrazantnější krok ohledně složení hráčského kolektivu za celou dosavadní historii oddílu. Odešly všechny ústřední opory, de facto celá základní sestava: jmenovitě Helena Horká, Petra Kojdová, Marie Toufarová, Lucie Polášková, Veronika Bezhandolska i Eva Rutarová.
Zůstaly jen Michaela Zatloukalová (nová kapitánka), Lucie Nová, Tereza Slavíková, Aneta Weidenthalerová, Tereza Baláková, juniorka Klára Dvořáčková a nakonec jediná starší harcovnice Gabriela Kozmík. Co nové posily? Všechno více či méně mladé holky Nikola Stümpelová, Gabriela Kopáčová, Karolína Fričová, Lenka Knorová a Veronika Boudová. Nebýt šestatřicátnice „Gabiky“, věkový průměr tohoto nezkušeného souboru by klesl až ke dvaceti letům!
„Už před rokem byla zřetelná větší sázka na mladší hráčky včetně toho, aby co nejvíc prostoru i v ženském A-družstvu dostávaly naše klubové odchovankyně. Nyní bude tento trend ještě mnohem výraznější a rádi bychom, aby každým dalším rokem tvořil dospělé áčko stále větší počet našich vlastních děvčat. Tím pádem logicky klesají dosud vysoké výsledkové ambice, v nejbližší sezóně budeme rádi za klidný střed extraligové tabulky. A maximálně se soustředíme na zkvalitnění péče o vlastní talenty,“ vyjevil stěžejní záměry předseda správní rady VK Petr Chytil.
Hanačky zahájily společný trénink na sklonku července a několik úvodních týdnů nebyly kompletní. Chyběla jak zdravotně indisponovaná Knorová, tak především blokařka, neboť Kozmík se po dlouhém přemlouvání obměněného realizačního týmu v čele s úspěšným koučem Lubomírem Petrášem připojila až později.
Přesto se přípravné období vydařilo nad očekávání skvěle. Vyplatila se každodenní poctivá dřina na vysoké úrovni, nabuzený mančaft sehrál vyrovnaný přátelák s posílenými Šelmami Brno, skončil třetí na turnaji v Olomouci a druhý na dalším mezinárodním klání v Praze. Hlavně však předváděl velice svěží i překvapivě dobrý volejbal, kterým hned od počátku zaháněl fanouškovské obavy z možných problémů se záchranou elitní české soutěže.
„Na rozdíl od předchozích let nemůžeme tentokrát přesně říct či vyhlašovat, na co budeme mít a kam v tabulce míříme. Tudíž žádné cíle v podobě toho, že chceme do první čtyřky nebo na páté šesté místo. Vše je letos hrozně otevřené, zvlášť při očekávané kolísavosti výkonů našich i některých soupeřů, možná většiny. Rozhodně však platí, že my sami si na sebe musíme vytvářet tlak chtění vyhrát každý zápas, do kterého nastoupíme, ze všech sil bojovat a rvát se o každý bod. Takový náš vlastní maximalismus. Základní metou přitom určitě je postoupit do play off, to znamená nechybět mezi čtvrtfinálovou osmičkou,“ říkal kormidelník Petráš před soutěžním startem s tím, že úspěšné přípravné období se nesmí přeceňovat.
Přesto si jeho svěřenkyně výbornou formu přenesly do prvních mistrovských duelů a senzačně se na nějakou dobu usadily v čele nezvykle brzy zahájené UNIQA extraligy. Pomohl jim k tomu přímo raketový odpich, když vyhrály 3:1 těžkou premiéru v Liberci, poté úchvatně smetly favorizovanou Olomouc 3:0, obratem z 0:2 na 3:2 vydřely bitvu na KP Brno a hladce 3:0 si poradily s Přerovem. Vedoucí příčka po čtyřech kolech, to absolutně nikdo nepředpokládal!
„Určitě jsme něco takového nečekaly a je to super. Všem jsme dokázaly, že nás zbytečně podceňují. Myslím si, že je spousta lidí, kteří čekají, až se nám přestane dařit. My naopak musíme vydržet a dál potvrzovat, že máme na to podobným způsobem pokračovat. Prostě nepolevit, pořád makat, neusnout na vavřínech a nadále překvapovat. Naše největší síla spočívá v týmovosti. Všechny společně bojujeme, navzájem se podržíme, pomáháme si a neopouštíme jedna druhou, což je ze všeho nejdůležitější. Samozřejmě nebudeme vítězit pořád, přijdou i horší dny. Určitě však máme potenciál, který teď prověří série těžkých utkání proti papírově silným soupeřům,“ povídala famózně hrající tahounka rozjeté mašiny ze srdce Moravy Gabriela Kopáčová.
Skutečně přišly úvodní porážky, ačkoliv se Prostějovanky nadále snažily na maximum. Leč na palubovkách zkušenějších, hráčsky nabušenějších protivnic začaly opakovaně narážet. Na Olympu Praha si ani neškrtly (0:3), jen částečně dokázaly vzdorovat u Šelem Brno i v Ostravě (shodně 1:3). Mezitím doma vyučily Šternberk 3:0, ovšem sesun z nejvyšší pozice za nejsilnější duo Šelmy + Olomouc nešlo zastavit.
„Je pravda, že Olymp, Šelmy i Ostrava mají teď kvalitní týmy, přesto jsme kromě horšího utkání v Praze po nějakém zisku sahaly. Doplácíme však na spoustu vlastních chyb. Aspoň že doma se nám zatím hodně daří, na vlastním hřišti hrajeme opravdu skvěle. Věřím, že pohybovat se v horní polovině ligového pořadí můžeme trvale,“ uvažovala kapitánka Míša Zatloukalová.
V hale Sportcentra DDM byly hanácké bojovnice skutečně nepřekonatelné. Smázly Frýdek-Místek, Liberec i Královo Pole 3:0, čímž po 12. dějství stále neztratily na své půdě ani set! Derby v Olomouci sice nevyšlo (0:3), ale triumf 3:1 v jiném krajském střetu na území Přerova přinesl návrat na vynikající třetí post průběžného pořadí.
„Dlouho jsme nemohli vyhrát venku, kde nás čtyřikrát za sebou porazili kvalitní soupeři. Proto je výborné, že teď skončil výjezd na hřiště sice nebezpečného, ale hratelného Přerova naším úspěchem. Zvlášť když jsme i v nekompletní sestavě otočili nepříznivý vývoj, což má svou cenu. Je důležité, že holky po té delší sérii venkovních proher znova okusily chuť výhry v cizí hale. Jsme schopní vítězit nejen doma, což nám před cestou na evropský pohár do Belgie může pomoct,“ těšilo trenéra Luboše Petráše.
S příchodem posledního měsíce roku 2019 upadl prostějovský ansámbl do výsledkového klopýtání. Obsahoval dvě těsná podlehnutí 2:3 Asterixu Beveren v šestnáctifinále evropského CEV Cupu, což nebyly vůbec špatné počiny, ovšem při slibném vedení 2:0 v domácí odvetě chyběl jen krůček k parádnímu postupu. Který nakonec o fous unikl.
„Když se ohlédnu za celou dvouzápasovou sérií, nechybělo nám nadšení, velké nasazení ani chuť zvítězit. Holky k tomu přistoupily na maximum a favorizovaným Belgičankám byly důstojnými soupeřkami, svedly s nimi dvě velmi vyrovnané bitvy. Nakonec postoupil lepší tým, ale my se rozhodně nemáme zač stydět. Naopak jsme udělali vše, co bylo v našich silách, a o kousek to nestačilo,“ vyzdvihl Petráš spíš pozitiva.
Hůř se mu hledaly klady na tom, že jeho ovečky třikrát za sebou padly na extraligové scéně: s pražským Olympem 2:3, s brněnskými Šelmami 1:3 a zejména na palubovce podceňovaného, leč zlepšujícího se Šternberka též 1:3. „Určitě se na nás podepsalo smolné vyřazení Beverenem, taky asi dolehla rostoucí únava. A ve všech těch prohraných utkáních jsme doplatily na zbytečné chyby, jež pokaždé začneme dělat a vinou kterých naše výkony hrozně kolísají. Nesmíme se na nic vymlouvat, přes Vánoce si odpočineme a pak se znovu vrhneme do práce, abychom šly po herní stránce opět nahoru,“ plánovala slovenská střeďačka Nikola Stümpelová.
Jak druhá nejstarší plejerka vékáčka řekla, tak se i stalo. Růžovo-modré lvice zamakaly, hned na úvod nového kalendářního letopočtu 2020 v důležitém souboji přemohly Ostravu 3:1. Načež rozjely novou vítěznou šňůru čítající trojí přesvědčivé skolení Frýdku-Místku (jednou v lize + dvakrát v Českém poháru = jasný postup ze čtvrtfinále do Final Four) i ubojovaná zdolání jak KP Brno doma 3:1, tak Šternberka venku 3:2. Dohromady šlo o šest výher v řadě, což předtím uvadající ekipu logicky nakoplo, dodalo jí pořádnou dávku energie.
„Připadá mi, že se daří přetavovat dobrou práci z tréninků do samotných utkání. Naše příprava má podle mého názoru dlouhodobě vysokou úroveň, při hře šest na šest pomáhá naskakování kluků z realizačního týmu. Kvalitně makáme a v zápasech je to pak znát, většinou hrajeme dobře. Nabranou pohodu zkusíme přetavit v úspěch při nadcházejícím vyvrcholení pohárové soutěže,“ prohlásila hráčská veteránka Gabriela Kozmík.
Bohužel tolik očekávaný závěrečný turnaj Final Four ČP v Králově Poli ženám VK hrubě nevyšel. Už semifinále na neutrální brněnské půdě proti Olympu Praha nebylo z jejich strany nic moc, ovšem s porážkou 1:3 se daly vzít v potaz kvality soupeřek opírajících se o několik zkušených harcovnic i ukrajinskou bomberku Denysovu. Mnohem horší dopad měl následný debakl 0:3 od Liberce v duelu o třetí místo, čímž se nepodařilo urvat ani bronz, navíc po nejhorším výkonu sezóny.
„Před Final Four jsme dlouho vítězily, v novém kalendářním roce táhly sérii výher. Proto jsem já osobně ještě během soboty věřila, že postoupíme do finále a v něm zabojujeme o trofej. Byla jsem si tím vnitřně jistá. Místo toho jsme hrály špatně, sypalo se jedno za druhým a celý víkend se úplně pokazil. Z naší strany tragédie, jsem z toho fakt zklamaná. Strašně moc fyzických i psychických sil nám podle mě vzala hlavně nezvládnutá sobota s Olympem, což se pak promítlo do druhého utkání proti Dukle,“ hledala slova složitě, leč statečně smečařka Lucie Nová.
Naštěstí se moravský kolektiv z propadáku rychle vzpamatoval a ve zbytku dlouhodobé fáze UNIQA extraligy se převážně vrátil ke kvalitnějším výkonům, byť se dál nevyvaroval značnému kolísání své hry ve stylu nahoru – dolů. Proto rezultáty nevyznívaly až natolik příznivě (venku Šelmy Brno 1:3, doma Olomouc 0:3, doma Olymp Praha 1:3, doma Liberec 2:3).
Nicméně bodík se Severočeškami a především vítězství 3:1 v Ostravě + závěrečný triumf 3:0 v Přerově zajistily na závěr vyrovnané nadstavby hodnotné čtvrté místo o jediný bodík za PVK, naopak o čtyři punkty před Ostravou i Libercem. Což byla slibná výchozí pozice pro čtvrtfinále vyřazovacích bojů.
„Několika porážek je určitě škoda, ale celkově si myslím, že jsme základní i nadstavbovou část zvládly v rámci možností dobře. Máme hodně mladý tým, vždycky hrajeme chvíli skvěle a pak špatně, takhle stále dokola. Vzhledem k síle soupeřů i našim možnostem je však čtvrté místo odpovídající a znamená solidní výchozí pozici do play off, které tak začneme doma,“ těšila se mladá smečařka ze Slovenska Karolína Fričová.
Ovšem nebezpečně se šířící pandemie koronaviru během několika dnů ochromila téměř veškeré dění v České republice včetně sportu, tudíž na extraligový vrchol už nedošlo. Po vyhlášení nouzového stavu vládou ČR byly všechny volejbalové soutěže 2019/20 nejprve přerušeny a následně i předčasně ukončeny vzhledem k dalšímu zpřísnění razantních opatření a také neradostnému výhledu ohledně pravděpodobného vývoje zdravotní situace v nejbližších týdnech. Konečným pořadím UNIQA extraligy se stala tabulka po dlouhodobé fázi, tím pádem ženy VK Prostějov obsadily cenný čtvrtý post.
„Určitě je to úspěch. Hlavně když si vzpomenu na loňské léto, s jakou nejistotou jsme vstupovali do přípravy a nevěděli pořádně, na co bude náš obměněný i hodně mladý tým výkonnostně mít. Pochopitelně jsme chtěli útočit co nejvýš to půjde, ale neexistovala žádná jistota, jestli budeme hrát aspoň ve středu tabulky, nebo třeba o holý postup do play off. Skvěle nám pak vyšla příprava, do ligy jsme šli nabušení a dokonce několik prvních kol vedli. Následně se dostavil určitý pokles herní i výsledkový, měli jsme výkyvy vyplývající z limitů daných jak úzkým kádrem, tak menšími zkušenostmi většiny děvčat. Navíc se přidaly třeba studijní povinnosti řady hráček, pro něž to nebylo zrovna jednoduché. Celkově si myslím, že čtvrté místo je odpovídající. Šelmy Brno a Olomouc byly kvalitativně odskočené, Olymp Praha se na třetí pozici dostal svým zlepšováním oprávněně. Byť jsme za ním zaostali těsně o jediný bodík, což může trochu mrzet. Každopádně za úspěch považuju především fakt, že jsme za sebou nechali výkonnostně srovnatelnou Ostravu i výrazně posílený Liberec,“ shrnul spokojený kouč Lubomír Petráš.

Sezóna čtrnáctá: nejhorší v klubové historii, navíc úřadoval covid
V létě 2020 pokračovala nastoupená cesta postupného omlazování družstva, jež v ekonomicky úspornějším režimu objektivně ztratilo po dalších personálních změnách