Otázka pro fanoušky VK Prostějov: jste spokojeni s uplynulou sezónou 2017/18 v podání našich žen?

(44)
Ne, mohlo to být lepší.

Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Zase jsme museli otáčet výsledek, ale holky to zvládly. A heroickým obratem na 3:2 se stala titulová desítka sladkou skutečností!

28.04.2018 | Výborné výkony olomouckých volejbalistek udělaly drama z celého finále UNIQA extraligy ČR 2017/18 – a ze třetího utkání série především. Prostějovské ženy byly ve vlastní hale dlouho horší a prohrávaly 1:2 na sety, ale poté znovu prokázaly své skutečné kvality i schopnost obracet nepříznivě rozjeté zápasy. Opět se jim to přesvědčivě podařilo, díky čemuž ovládly sobotní duel 3:2 a rozhodující střetávání o zlato poměrem 3:0 na souboje. Mistrovský titul tedy patří zase VK Prostějov – již podesáté v řadě za sebou!

VK Prostějov – UP Olomouc 3:2 (-17, 18, -18, 13, 10)

Konečný stav série: 3:0. Rozhodčí: Kovář a Krtička. Čas: 105 minut. Diváků: 1000. Sestava Prostějova: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová – Nová, Kozmík. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Olomouce: Strušková, Kubínová, Košická, Čutuk, Orvošová, Michalíková, libero Sain – Sajdová, Napolitano, Dudová, Dedíková. Trenéři: Jiří Teplý a Pavel Háp.
Bodový vývoj – první set: 1:1, 1:3, 2:7, 3:9, 5:9, 7:10, 9:11, 10:14, 12:14, 12:18, 13:20, 17:23, 17:25. Druhý set: 3:0, 5:1, 6:4, 9:4, 9:7, 11:7, 11:9, 13:9, 18:15, 21:15, 23:18, 25:18. Třetí set: 0:2, 2:2, 4:4, 4:7, 6:7, 7:10, 11:10, 11:17, 13:19, 16:19, 16:22, 17:24, 18:25. Čtvrtý set: 1:1, 3:1, 4:3, 6:3, 6:5, 9:5, 11:6, 13:7, 15:8, 15:10, 18:11, 19:13, 25:13. Pátý set: 2:1, 2:3, 3:5, 5:5, 7:6, 9:7, 11:8, 14:9, 15:10.

Stejně jako v úvodním vzájemném střetnutí se favoritky nechaly zaskočit výborným nástupem soupeřek. Ty je zatlačily servisem, méně kvalitní útoky dokázaly ubránit a samy využívaly slabší prostějovské defenzivy k opakovanému bodování. Tím pádem svítil na ukazateli za několik minut hrozivý stav 3:9. Ze špatného začátku se však vékáčko zvedlo, aby zkvalitněním všech činností poměrně rychle dotáhlo na 9:11. Leč vzápětí přišly další nevynucené chyby i nepřesnosti domácích plejerek, hlavně zakončení jim hodně haprovalo. Naopak hostující tým držel vysoký standard a čtyřbodovou sérií odskočil na rozhodující rozdíl (12:14 – 12:18), zahajovací dějství měl až do konce bezpečně pod kontrolou – 17:25.
Výkon obhájkyň titulu byl opravdu mizerný, potřebovaly jej radikálně zlepšit. Což se jim povedlo hned zkraje druhé části jak agresivnějším podáním, tak větším útočným využitím střeďaček (5:1, 9:4). Jenže trpělivé úpéčko dvakrát bleskově odpovědělo (6:4, 9:7) a průběh byl dál na vážkách. Nicméně Čadovy svěřenkyně stále zůstávaly vepředu, byť kazily dost servisů. Nahoře je držela zvyšovaná úspěšnost ofenzivy, no a když k tomu přidaly též jistotu v mezihře doplněnou o několik zákroků v poli či vítězných bloků, patřil jim od skóre 18:15 závěr setu jasným poměrem – 25:18.
Start třetího dílu se nesl ve znamení vyrovnanosti, než sebevědomí opětovně nabravší Olomoučanky třemi body za sebou šly do minitrháku (4:4 – 4:7). V téhle fázi duelu se mohl lámat chleba, tudíž Weiss a spol. dobře věděly, že si rivalky nesmí nechat utéct ještě víc. Dílčí úkol záhy splnily, dokonce zanedlouho otočily při účinném podání kapitánky ze 7:10 na 11:10. Místo nabrání pohody však vzápětí upadly do velké krize, když je na příjmu totálně rozhodila svou plachtou Kubínová. Po sedmibodové šňůře měl Teplého soubor najednou výrazný náskok 11:17 a směřoval k přiblížení se vítězství. Příliš chybující ženy VK nadějně zkorigovaly (13:19 – 16:19), aby finiš ovládly jednoznačně lepší děvčata UP – 18:25.
Šlo do tuhého a pokud chtěl Prostějov oslavit zlaté medaile na vlastní palubovce, musel dosavadní herní trápení hodit za sebe. A pořádně zabrat. To ve čtvrtém pokračování dramatu ukázkově předvedl, klíčový přitom byl drtivý nápor od stavu 6:5 k luxusnímu vedení 15:8. Tady domácí kolektiv nechával soka pod sebou komplexně špičkovou produkcí, naopak hostující ekipa náhle nestačila. Poté sice poměr sil zase vyrovnala, ovšem pouze chvilkově (15:10, 19:13). V koncovce totiž vékáčko nastolilo absolutní dominanci, na podání řádila Weiss – 25:13.
Šlo se tedy do rozhodujícího tiebreaku, jenž pro jeden tábor mohl znamenat radostné křepčení s trofejí nad hlavami a pro tábor druhý nečekané snížení série na zápasových 2:1. Psychickou výhodu měly papírově silnější hostitelky, jenže protivnice se obdivuhodně vzpamatovaly. A do nesmírně důležité zkrácené sady se odpíchly zdatněji (2:1 – 2:3, 3:5). Stěžejní význam měl okamžitý kontr party okolo tahounek Horké s Emonts na 7:6. Úřadující šampiónky země nakopl k závěrečné jízdě za mistrovským repete s magickou číslovkou 10 ve znaku, přičemž regionální konkurentky nedostaly už žádnou šanci – 15:10 a 3:2!
Hned následovalo předání cen pro oba sudí Vlastimila Kováře a Jindřicha Krtičku, vyhlášena byla také nejlepší hráčka celé finálové série Helena Horká. Pak už se předávaly stříbrné i zlaté medaile, stříkalo šampaňské. A předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta nakonec předal vítěznému družstvu trofej pro extraligové šampiónky. Respekt pro UP Olomouc! Vivat VK Prostějov!!!

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Máme za sebou hrozně těžký zápas, určitě nejnáročnější v celé sérii. Vstoupili jsme do něj špatně především vinou podání a Olomouc chytila svou šanci, úspěšně pokračovala v úporné obraně. Využívala našich hrubek, kterých jsme v úvodní a třetí sadě nasekali extrémně moc. Potom jsme museli jít až na krev, abychom nepříznivý stav 1:2 otočili, což se podařilo zlepšením všech činností v čele s útokem, v němž jsme soupeře v každém vzájemném souboji trochu převyšovali. A v kritické chvíli se znova projevily jak zkušenosti našich ostřílených opor, tak herní i psychická síla tohoto výborného mančaftu.“
Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Dnes to bylo pro nás nejtěžší utkání ve finále, protože jsme od začátku nehrály vůbec dobře. V prvním i třetím setu byl náš výkon vyloženě špatný a plný zbytečných chyb, naopak soupeřky hrály dobře. Jako už mnohokrát v této sezóně jsme se však dokázaly hodně zlepšit a otočit nepříznivý vývoj. Zvlášť za dnešní obrat jsem na celý tým hrdá, zároveň cítím i velké štěstí. Máme titul!“
Jiří Teplý (hlavní trenér UP Olomouc): „První čtyři sady probíhaly jako na houpačce. Komu se zrovna dařilo víc na servisu, ten hodně bodoval a měl navrch. Pro nás bylo kvalitní podání podmínkou úspěchu, neboť Prostějov má velmi kvalitní mančaft se špičkovou nahrávačkou a pokud si dobře přihraje, brání se jeho následné útoky hrozně špatně. Což se projevilo od čtvrtého setu až do konce střetnutí. Chyběla nám tam rovněž větší poctivost v obraně a asi i síly, které holkám postupně docházely. Navzdory porážce jak dnes, tak v celém finále chci ale tým pochválit za skvělé výkony, favoritovi jsme díky nim byli hodně důstojným protivníkem.“
Katarína Dudová (kapitánka UP Olomouc): „Dnešní zápas byl jako na houpačce, každý set tahal někdo jiný. A tiebreak už je o štěstí, projevila se i kvalita Prostějova. Musím mu pogratulovat k dalšímu ligovému prvenství. V úvodní a třetí sadě jsme využily spousty chyb domácích hráček, které kupily chybu na chybu. Potom však zapnuly naplno, hlavně Helča Horká. A chybovat přestaly, což rozhodlo.“