VK Prostějov - volejbalový klub
VK Prostějov - Vicemistr ČR
VYHLEDAT:
Český volejbal CEV CUP

Nejbližší zápasy A týmu
všechny zápasy
Město Prostějov Olomoucký kraj TK PLUS

FanShop
10x Mistryně České republiky
10x Vítězky Českého poháru
4x Vítězky Česko-Slovenského poháru
1x Vítězky Středoevropské ligy
Pravidelné účastnice evropských pohárů
Tabulky
PořadíZV3V2P1P0SB
1 VK Brno27223112310:188573
2 Olomouc27203132248:182967
3 Olymp27133472203:204849
4 Prostějov27142292229:207448
5 Ostrava271232102265:217244
6 Liberec27114392188:213544
7 Šternberk27527132059:231826
8 Královo Pole27453152111:233125
9 Frýdek - Místek27323191857:224916
10 Přerov27312211826:225513
facebook twitter youtube tvcom
Kalendář
Zápasy

Příští zápasy
Minulé zápasy
Facebook hráček
Gymnázium se sportovní přípravou ABC Cyklosport
FYZIO LINE TOPlist

Uplynulý ročník prostějovských volejbalistek od A do Z aneb závěrečné ohlédnutí v netradičně abecedním souhrnu

04.04.2020 | Ještě jednu hodnotící retrospektivu přinášíme za předčasně ukončenou sezónou volejbalistek VK Prostějov. Tentokrát jsme zvolili poněkud jinou formu než obvykle a ke každému písmenu abecedy se pokusili přiřadit jeden výstižný pojem, který byl nedílnou součástí úspěšného snažení hanáckého kolektivu.

A jako AMBICE. Oproti předchozím letům šly výrazně dolů, vedení klubu od začátku deklarovalo spokojenost i s klidným středem extraligové tabulky. Což se podařilo nejen splnit, ale navíc výrazně překročit.
B jako BODY. Prostějovské ženy jich v lize sbíraly sympaticky mnoho, 48 po dlouhodobé části je vzhledem ke konkurenci velice dobrý počin. Z jednotlivých členek kádru nejčastěji bodovala univerzálka Gabriela Kopáčová, povedená loňská posila.
C jako CESTA. Oddíl vékáčka se definitivně vydal jiným směrem než dříve, to znamená dávat co největší prostor mladým hráčkám včetně vlastních talentovaných odchovankyň.
Č jako ČÍSLA. Statistické údaje hrají ve sportu obecně a ve volejbalu obzvlášť čím dál důležitější roli. Prostějov má od čísel statistika Jakuba Krčmaře, nejlepších numer v sezóně pak dosáhla blokařka Nikola Stümpelová coby další nová plejerka z minulého léta.
D jako DERBY. Hned čtyři družstva ženské UNIQA extraligy pocházejí z Olomouckého kraje, o lokální derby tak není nouze. Těmi úplně top však rozhodně jsou při vzájemné rivalitě bitvy VK PV versus UP OL. Bilance tentokrát vyzněla pro soupeřky (3:0, 0:3, 0:3).
E jako ENERGIE. Omlazené obhájkyně stříbra chtěly předvádět rychlý dynamický volejbal. A když se jim to dařilo, energie z nich doslova tryskala. Jak kvalitativně herní, tak týmově pozitivní.
F jako FANOUŠCI. Postupný odliv zájmu diváků o VK během posledních deseti let se momentálně ustálil na současné realitě, kdy na domácí utkání pravidelně chodí několik stovek věrných příznivců a jen občas na zápasové šlágry o něco víc.
G jako GABIKA. Suverénně nejstarší členkou mančaftu ze srdce Hané se v šestatřiceti letech stala Gabriela Kozmík. Ostřílená Slovenka se na soupisku vrátila z již ukončené vrcholové kariéry, kouč tím vyřešil akutní nouzi o schopné střeďačky.
H jako HRA. Herní styl se hodně odvíjel od toho, nakolik holky zvládaly přihrávku. Jakmile ano, produkovaly moc pěkný a kombinačně pestrý volejbal. V opačném případě problémů s příjmem se vše měnilo v nepříjemné trápení.
CH jako CHYBY. Nezkušenost celkově mladého souboru se promítala do místy vysoké chybovosti. Zvlášť v některých pasážích hrubky přibývaly nadměrnou rychlostí, a to ve všech činnostech. Trpěl tím samotný tým i méně trpěliví fandové.
I jako INDIVIDUALITA. I v kolektivních sportech jsou důležité individuální opory. Tou nejvýraznější v případě vékáčka určitě byla Gabriela Kopáčová, razantní bomberka s velkou ránou v ruce. Jakmile jí to šlo, táhla ostatní – a naopak.
J jako JISTOTA. Tenhle prvek chyběl Prostějovankám v porovnání s minulostí asi úplně nejvíc. Zatímco dříve bylo na jejich vítězství skoro stoprocentní spolehnutí, aktuálně jakákoliv jistota vyprchala. Tím víc jsou však boje zajímavější.
K jako KAPITÁNKA. Po odchodu Heleny Horké převzala kapitánskou roli Michaela Zatloukalová. Místní rodačka a klubová odchovankyně se po kádrovém omlazení rázem stala třetí nejstarší hráčkou celku, který vedla svou správňácky přirozenou povahou.
L jako LUBO. Z výborné práce trenérů dlouhodobě těží áčko VK. Léta jej skvěle vedl Miroslav Čada, po němž taktovku převzal od roku 2018 Lubomír Petráš. Jeho profesně lidské schopnosti mají na dobré výsledky zásadní vliv.
M jako MLÁDEŽ. Na vlastní talenty se teď hodlá moravský oddíl maximálně zaměřovat. K opětovnému pozvednutí mládežnických složek výrazně přispěl příchod jejich nového šéftrenéra Aleše Nováka, který juniorky dovedl k postupu z první ligy a kadetky k šestému místu v extralize.
N jako NOVÁ. Klíčovou oporou se stala smečařka Lucie Nová. Rok od roku sílila její týmová role až k momentálnínmu stavu, kdy je jednou ze stěžejních stavebních součástek kolektivu.
O jako OP. Nedílnou součástí prostějovské volejbalové scény trvale je tradiční oddíl TJ OP. Znovu za něj stabilně nastupovala na hostování z VK Tereza Baláková a pronikavě pomohla k sedmé pozici ve druhé lize žen, tedy k záchraně soutěže.
P jako POHÁRY. Dvě pohárové soutěže absolvovaly v uplynulém ročníku Petrášovy svěřenkyně – a obě nakonec provázel velký smutek. V evropském CEV Cupu měly během čtvrtfinálové odvety na lopatě belgický Beveren, ale z 2:0 na sety padly 2:3. Později selhaly ve Final Four ČP.
Q jako QUALITY. Pracovitostí, chtěním a poctivým přístupem dospěly nositelky růžovomodrých barev na takovou kvalitativní úroveň, jež odpovídala hodnotným umístěním na čtvrtých příčkách v obou tuzemských soutěžích.
R jako RISK. Ekonomická realita dovolila klubové generalitě postavit jen úzký kádr hráček, s dalšími posilami se nepočítalo. Což byla v případě početnější marodky dost riskantní situace, naštěstí se nevymstila.
S jako SOUDRŽNOST. Ať se dělo cokoliv, volejbalové reprezentantky našeho okresního města vždy táhly za jeden provaz. Zní to jako klišé, ovšem tentokrát měly skutečně vynikající a naprosto soudržnou partu, (téměř) nikdy nepřestávaly bojovat.
Š jako ŠELMY. Nováček na české scéně se za pouhé dva roky vypracoval na absolutní vrchol. Šelmy Brno nechaly za sebou v extraligové tabulce všechny ostatní včetně favoritek z Olomouce, o pravděpodobný zisk mistrovského titulu je připravil pouze předčasný konec soutěže.
T jako TRADICE. Za třináct let své existence se sportovní oddíl nedá označit slovem tradiční, leč pomalu rostoucím věkem se vékáčko pomalu zařazuje mezi stabilní prvky národní elity pod vysokou sítí.
U jako ÚSPĚCH. Medaile v UNIQA extralize se kvůli řádění koronaviru sice tentokrát neudělovaly, přesto je konečný čtvrtý post ženského výběru Prostějova vycházející z daného umístění po dlouhodobé fázi nesporně pěkným úspěchem.
V jako VÝBUCH. Největší propadák naopak děvčata potkal v Králově Poli při vyvrcholení Českého poháru 2019/20. Prohrály semifinále s Olympem Praha a hlavně pak totálně vybouchly v duelu o bronz proti Liberci.
W jako WEIDENTHALEROVÁ. Mladá odchovankyně Aneta s dlouhým a cizokrajně znějícím příjmením je názorným příkladem, že vlastní naděje dostávají i budou dostávat čím dál větší šanci.
X jako faktor X. V případě vékáčka byla touhle důležitou ingrediencí rozhodně bojovnost. Navzdory leckdy obřím výkyvům místní lvice nikdy nic nevzdávaly, zásluhou čehož otáčely ohromné bodové ztráty v některých setech a opakovaně dokázaly zvrátit i celá střetnutí z 0:2 na sady.
Y jako YOUNG. Anglickým výrazem pro mládí si pomůžeme u jinak složitě řešitelného písmena ypsilon. Věkový průměr letošních Hanaček se totiž blížil ke dvaceti letům, „kazila“ jej pouze veteránka Kozmík.
Z jako ZDRAVÍ. Absencí měly ženy VK v průběhu sezóny minimum, pouze občasné nemoci či menší zranění. Výjimku tvořila loni příchozí Lenka Knorová. Ač věkem ještě juniorka, promarodila vinou různých zdravotních potíží takřka celý rok.