Seriál ke kulatým výročím volejbalu – 2. DÍL. Hra pod vysokou sítí má 100 let v ČR a 90 roků na Prostějovsku
05.07.2021 | Sto let své existence letos slaví český volejbal, rovněž kulatých devadesát roků má aktuálně za sebou volejbal v našem regionu. Proto jsme u příležitosti těchto výročí připravili seriál ohlížející se za historií tohoto krásného sportu na Prostějovsku. Materiál připravil pamětník Pavel Navrátil, od vzniku VK Prostějov lékař jeho A-týmu žen a v minulosti dlouholetý předseda Krajského volejbalového svazu Olomouc i Okresního volejbalového svazu Prostějov.
POKRAČOVÁNÍ 1. ČÁSTI
Prostějovské ženy byly v roce 1943 organizovány v SK a po roce 1945 v Sokole.
Rozmach volejbalu nastává roku 1946, kdy vznikl samostatný Český volejbalový svaz.
V roce 1948 se prostějovské ženy probojovaly do finále sletových her v Praze, kde se umístily na páté pozici. O dva roky později pak hrály nejvyšší mistrovskou oblastní soutěž moravskou a skončily v ní třetí.
První reprezentantkou ČSR z našeho okresu byla Božena Donthová, rozená Cígrová. Z pozdějších hráček, které dobře reprezentovaly v národním družstvu, je potřeba jmenovat Annu Stužkovou, rozenou Polákovou, dále Evu Krupovou, rozenou Součkovou a také Leonu Goldemundovou.
Roku 1950 se v Prostějově uskutečnil Přebor dorostu ČSR. V letech 1957 až 1963 pod vedením trenéra Začala a tehdy nejlepšího smečaře Květoslava Dvořáka hrálo výborný žákovský, posléze i dorostenecký volejbal družstvo Vrahovic, které se později stalo základem dorostenců TJ OP Prostějov.
V šedesátých letech 20. století měla dobrý zvuk mužská odbíjená TJ OP Prostějov, kde ligový kolektiv vedl pozdější dlouholetý ligový ostravský a reprezentační trenér Jaroslav Koutný, zvaný „Parola“. Tenhle tým opakovaně bojoval o prvoligovou příslušnost s Olomoucí a tehdejším Gottwaldovem. Dobré zázemí mělo družstvo v dorostencích vedených ing. Řepou.
Hráči z našeho okresu se uplatnili i v družstvech mimo rámec okresu, například v olomouckých Křídlech vlasti hráli Jaroslav Koutný a František Novotný, jenž naposledy působil v Dobromilicích, i další.
Na začátku sedmdesátých let působil v nejvyšší dorostenecké soutěži tým TJ Agrostroj Prostějov pod vedením trenéra Vladimíra Ječmínka. Někteří z jeho hráčů se později uplatnili v ligových mužstvech, jako například Bukva (Litoměřice), Ambrož (Kopřivnice), Opletal (VAAZ Brno) či Navrátil (VŠ Olomouc).
V soutěžích vesnických družstev náš okres úspěšně reprezentoval oddíl TJ Sokol Smržice (bratři Lakomí, bratři Pekovi, Zajíček, Hrubý a další). V roce 1978 získali třetí místo v celostátním finále. Ženy Sokola Dobromilice se zúčastňovaly celorepublikového finále v Česticích o mnoho později, konkrétně v letech 1998 až 2001, a skončily většinou druhé nebo třetí. Soutěže vesnických celků pravidelně absolvovali rovněž muži, ženy i mládež Sokola Brodek u Prostějova.
Pokračování příště!