Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Gymnázium se sportovní přípravou

TOPlist

Byla to velká bitva, ale brněnské úřadující šampiónky jsme udolali v tiebreaku!

28.09.2024 | Zápasový šlágr 1. kola extraligy žen ČR 2024/25 před televizními kamerami SPORTY TV byl jako na houpačce. Lépe do něj vstoupily brněnské Šelmy, pak měly navrch prostějovské volejbalistky a už to vypadalo na jejich čtyřsetovou výhru. Soupeřky však ještě strhující souboj dotlačily do tiebreaku, v němž přece jen urvala alespoň dvoubodové vítězství domácí suita. Zatímco ta hostující se musela spokojit s jedním bodíkem.

VK Prostějov - Šelmy Brno 3:2 (-19, 19, 22, -25, 10)

Rozhodčí: Činátl a Lenert. Čas: 142 minut. Diváci: 350. Sestava Prostějova: Ferreira, Cidrao 1, Pavlová 7, Kvapilová 37, Herdová 15, Vyklická 12, libero Chevalierová - Meidlová, Dvořáková 13, Bažó. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Šelem Brno: Šmídová 3, Silva 26, Benediktová 6, Straková 23, Nováková 13, V. Pluhařová 3, libero Píchalová - T. Pluhařová. Trenéři: Jaroslav Vlk a Richard Bednář.
Bodový vývoj - první set: 1:0, 1:2, 3:2, 3:5, 7:5, 9:7, 9:9, 10:12, 11:14, 12:16, 13:17, 17:17, 17:20, 18:23, 19:25. Druhý set: 1:0, 1:2, 3:2, 4:4, 6:4, 6:6, 8:8, 10:8, 12:9, 13:11, 15:11, 15:13, 17:13, 18:15, 20:15, 21:17, 23:17, 25:19. Třetí set: 0:1, 3:1, 5:2, 8:5, 8:11, 10:11, 10:13, 11:14, 14:14, 18:15, 21:16, 23:18, 23:21, 25:22. Čtvrtý set: 2:2, 4:2, 4:5, 6:5, 6:7, 7:9, 9:9, 10:10, 10:13, 12:13, 15:14, 15:18, 19:18, 22:19, 22:23, 23:24, 24:25, 25:27. Pátý set: 1:1, 5:1, 6:3, 8:3, 9:5, 11:5, 13:7, 13:9, 15:10.

Začátek duelu byl ve znamení neustálého přelévání skóre. Oba týmy se ve vedení často měnily, nejprve šli nahoru hosté útočně tažení Jéssicou Silva (3:2 - 3:5), vzápětí kontrovali domácí čtyřbodovou sérií na 7:5. Výhodu však udrželi jen chvíli, neboť od stavu 9:7 nastal jejich výrazný herní propad. Měli problémy ve všech činnostech a Jihomoravanky toho využily k razantnímu obratu na 10:12, později 12:16. Teprve pak Hanačky odhodily nervozitu, chytily se povedenými balóny hlavně Nikoly Kvapilové. Jenže srovnání (17:17) nepomohlo, naopak soupeřky okamžitě kontrovaly novým náporem (17:20). A koncovku suverénně ovládly - 19:25.
Šelmy byly většinu zahajovací části lepší ve všem, především kvalitněji útočily i bránily, jejich projev obnášel mnohem méně nedorozumění. Viditelně nervózní vékáčko potřebovalo hodně zabrat, aby se zvedlo ze svého trápení, což se mu zkraje druhé periody částečně podařilo. Průběh byl rovnocenný, Čadovy svěřenkyně zůstávaly o kousek vepředu a postupně utahovaly šrouby, tím pádem zvyšovaly náskok (10:8, 15:11). Zpřesnily defenzivu i mezihru, zprestřily zakončení, víc bojovaly, celkově vyvíjely větší tlak. A to v součtu přineslo poměrně jistý dílčí zisk - 25:19.
Skvěle šlapaly kapitánka Kvapilová na účku i Adéla Chevalierová na liberu, přispívaly blokařky i smečařky, jistotu nabírala nahrávačka Elise Ferreira, pomohlo střídání Viktorie Dvořákové. Proto šel prostějovský výkon kolektivně nahoru, zatímco Vlkovy ovečky měly častěji potíže, což potvrdil také start třetího dílu (5:2). Nicméně úřadující mistryně se mohly opřít o vynikající Pavlu Šmídovou a často skórující Silvu + Vendulu Strakovou, navíc nekopromisně potrestaly zaváhání na opačné straně sítě šňůrou šesti výměn za sebou z 8:5 na 8:11. Hanačky zde úplně vypadly z rytmu, ovšem naštěstí pro ně netrvalo dlouho, než krizi překonaly (11:14 - 14:14). Vzápětí dala tahounka Kvapilová dvě esa na 17:15 a nebylo co řešit, obhájkyně bronzu si zbytek sady kromě jednoho úseku (23:18 - 23:21) přece jen pohlídaly - 25:22.
Avšak brněnské plejerky nic nevzdávaly, trpělivě pracovaly na herním vzestupu, dokázaly využívat skoro každého propadu protivnic. Takhle otočily ze 4:2 na 4:5 a ještě trochu zvýšily rozdíl (7:9, 10:13), protože mančaft v růžovém někdy vyráběl laciné hrubky. Po rychlém obratu na 15:14 se to stale zase, tentokrát na přihrávce při podání Adély Benediktové (15:18). Houpačka ale pokračovala, Prostějov hned zareagoval vlastním odmrštěním nepohody (19:18). A rozhodoval dramatický finiš, kde domácí soubor vedl už 22:19, přesto podlehl - 25:27.
Šlo se tedy do tiebreaku, ve kterém hanácký kolektiv hodil ztracení rýsujícího se vítězství za hlavu a perfektně jej otevřel (5:1). Následovalo několik předlouhých, divácky nesmírně atraktivních výměn se spoustou krásných zákroků i momentů, celkově domácí hráčky hájily vybudovaný odstup, ba ho ještě zvýrazňovaly (8:3, 11:5). Až po téměř dvou a půl hodinách gradujícího mače dospěly k vydřenému úspěchu - 15:10 a 3:2.

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Na začátek soutěže to bylo velice těžké utkání, hráli jsme proti mistrovi. Na obou týmech bylo znát, že se ještě sehrávají, my jsme se potýkali a nakonec úspěšně vyrovnali s větším psychickým tlakem. Zápas měl vyrovnanost ve všech činnostech od podání přes přihrávku až po obranu, ale my jsme byli lepší v útoku, což rozhodlo.“
Nikola Kvapilová (kapitánka VK Prostějov): „Máme samozřejmě velkou radost z vítězství, bylo vydřené z hodně těžkého a divácky atraktivního zápasu. Ze začátku jsme byly dost nervózní, což ale postupně opadlo, víc jsme do toho vlétly v útoku a zlepšily i příjem. Velkou pomoc přinesla na hřiště střídající Viky Dvořáková, celkově jsme odmakaly a zvládly velmi náročné utkání.“
Jaroslav Vlk (hlavní trenér Šelem Brno): „Myslím si, že na úvod sezóny to byl výborný volejbal. Zaplněná prostějovská hala viděla krásné výměny a bojovný zápas, pro nás to byla taková první velká zkouška naší síly. Docela mě potěšilo, že jsme v Prostějově získali bod, dál však musíme pracovat na odstraňování chybiček. A věřím, že budeme i kvalitním družstvům v extralize konkurenceschopní.“
Pavla Šmídová (kapitánka Šelem Brno): „Za mě to byl super sport, oba týmy předvedly kvalitní výkon. I když samozřejmě s chybami, protože jsme na začátku sezóny. Sehráváme se v obměněných sestavách, my jsme dnes byly Prostějovu důstojným soupeřem. A jestli v tom budeme takhle pokračovat, budu spokojená. Určitě si vážíme toho, že jsme tady uhrály bod, i přes prohraný tiebreak.“